WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Kışın En Popüler Meyvesi Muzun Faydaları! - BERSU EKİNCİ

7 Kasım 2017- Bersu Ekinci0
muz-1.jpg

Kış gelince manav reyonlarını dolduran muzlar meyve denilince aklımıza ilk gelen seçeneklerden biri. Hoş aroması ile favorilerimiz arasında yer alan muz, kabuklarının arasında gerçek bir mucize saklıyor. Kulaktan kulağa muz meyvesinin çok kalorili olduğu, hatta kilo aldırdığı söylense de, tıpkı diğer besinler gibi doğru şekilde tüketildiğinde vücudumuza faydalı etkileriyle ön plana çıkıyor.

Dünyanın her yerinden ulaşılabilir bir meyve olan muzun iç kısmı gibi kabukları da son derece faydalı. Özellikle Hindistan gibi egzotik kültürlerde kabuklarıyla tüketilen muz, bol mineral ve vitamin içeriği ile dikkat çekiyor.

Anemi

 Muzun anemiye iyi geldiğini biliyor muydunuz? Kansızlık denildiğinde aklımıza kanlı kanlı yenilen etler gelse de, muz zengin demir içeriğiyle anemi rahatsızlığı olan kişiler için son derece faydalıdır. Kandaki alyuvarların ve hemoglobin sayısındaki azalma durumuna anemi denir. Yorgunluk, solgun ten rengi, üşümek ve nefes darlığı gibi  rahatsızlıklara sebep olur.

Böbrek dostu

 Eğer böbrek taşı problemi yaşıyorsanız, bol bol muz yemek için bir bahaneniz var demektir! Potasyum açısından son derece zengin bir meyve olan muz, böbrek taşı düşürülmesine yardımcı olur.

Cildi güzelleştirir

 Evet, cilt bakım ürünlerinde sık rastlamasak da muz meyvesi cilt için son derece faydalı. Deride meydana gelen sedef ve akne gibi rahatsızlıkların, renk eşitsizliklerinin tedavisinde kullanılan muz, direkt çiğ halde yüze uygulanabilir. Yine de cilt tedavisinde muz kullanmak için dermatoloğa danışmanızda fayda var.

Tok tutar

Doyurucu meyveler arasında yer alan muz yoğun lifli yapısıyla tokluk hissi sağlıyor. İçeriğinde hem çözünebilen lifler hem de çözünmeyen lifler bulunduran muz, sindirimi yavaşlatırken, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Özellikle sabah aceleniz varsa 1 orta boy muz ve 2 ceviz  ile sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Vitamin deposu

 Her ne kadar vitamin denilince aklımıza turunçgiller gelse de, muz da içerdiği vitamin ve mineraller bakımından diğer meyvelerden geri kalmıyor. Muz içeriğinde kalsiyum, manganez, magnezyum, demir, niyasin, folik asit, riboflavin ve B6 gibi temel mineral ve vitaminleri barındırır. Bu mineral ve vitaminler sayesinde vücudumuzdaki organlar görevlerini aksamadan yerine getirir.

Depresyonu engeller

Muz içerisinde bulunan triptofan maddesi sayesinde depresyonu engellerken size mutluluk verir. Triptofan vücutta serotonine, yani mutluluk hormonuna dönüşen bir maddedir ve muzda bol miktarda bulunur. Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda çikolataya saldırmak yerine muz yemek hem daha mantıklı hem de daha sağlıklı bir seçenek!

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.