Kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar

21 Ağustos 2020- Bersu Ekinci0
aaaaa.jpg

Birçok kişinin hedefi bedenindeki fazlalıklardan kurtulup zayıflamak, kilo vermek. Bunun için en önemli yol sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşam sürmek. Ama kilo verme sürecine yardımcı olan bazı incelikler de var. İşte bugün sizinle onları paylaşmak, kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Aslında kilo verme sürecini lehimize çevirecek çok basit ayrıntılar bunlar. Uygulandığında da mutluluk verici sonuca ulaşmak işten bile değil. Gelin bir bakalım kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar neler.

Kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar

Kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar

Birazdan yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda göreceksiniz zaten, ama ben yine de baştan hatırlatmak isterim. Hani hep söylenir ya “Hayat aslında göründüğü kadar zor değil. Onu karmaşık hale getirip zorlaştıran biziz” diye. Bence kilo verme ve kilo koruma konusunda aynı durum geçerli. Kilo vermek için şişmanlamanıza neden olan kötü alışkanlıkları tam tersine çevirip sağlıklı olanlarla değiştirmek ve bunu hayat boyu sürdürmek de hem formda kalmak hem de kilo vermek için yeterli. Tıpkı birazdan anlatacağım kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar gibi. Neler mi bunlar? Haydi gelin bakalım.

Akşam yemeğini saat 21:00’den sonraya bırakmayın: Kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar konusuna bu ayrıntıyla başlayalım istedim. Akşam yemeğinizi saat 19:00 ya da bilemediniz 20:00 gibi yiyin, daha geçe bırakmayın. Elbette o saatten sonra yiyeceğiniz akşam yemeğinin metabolizmanız üzerinde olumsuz etkileri olur. Ama bir başka önemli nokta daha söz konusu. Akşam saat 21:00’den sonra yemek yemek, genellikle uzun saatler boyu aç kaldığınız anlamına gelir. Bu da sizin için açlıktan bayılma noktasına gelmek olabilir. Durum böyle olunca da fazla yemek tüketmek hatta kilo almaya neden olacak sağlıksız yiyeceklere yönelmek en çok yapılan yanlış.  Bu yüzden akşam yemeklerinizi, açlık krizine girmeyi beklemeden erken bir saatte yemenizi öneririm.

Kendinizi yiyeceklerle ödüllendirmeyin: Kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar konusunda en sık yapılan hatalardan birine değinmeden geçmek istemedim. Kilo vermek için yola çıkan birçok kişi, belli bir başarıya ulaştıktan sonra yani biraz kilo verdikten sonra kendini ödüllendirir. Bunda bir sorun yok. Önemli olan kendinizi neyle ödüllendirdiğiniz. Yani eğer belli bir kiloya ulaştığınız her seferinde kendinize yiyecekle ödül veriyorsanız bu işte bir sorun var demektir. Tamam, ara sıra bu da yapılır ama bir alışkanlık haline gelirse kilo verme amacına ulaşmak zorlaşabilir. Onun yerine kendinizi şımartmak ve başarıyı kutlamak için başka seçeneklere yönelin.  Satın almak istediğiniz bir giysi, bir kitap ya da egzersiz yaparken giyebileceğiniz bir çift spor ayakkabı gibi. Bu şekilde “duygusal yeme” gibi pek de iyi olmayan bir alışkanlığın gelişmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

Açlıkla susuzluğu karıştırmayın

Kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar

Yemeklerinizin yüzde 51’ini kendiniz pişirin: Bu ne anlama geliyor? Yani kilo vermek istiyorsunuz diye hiç  dışarıda yemek yemeyecek değilsiniz. Elbette belirli zamanlarda bunu yapabileceksiniz,  doğru menüyü seçmek koşuluyla. Ama kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar konusunda şunu söylemek isterim ki eğer kilo vermek sonra da bunu korumak istiyorsanız yemeklerinizin yarısından fazlasını evde kendiniz pişirin. Sonuçta zaman zaman yapacağınız yüzde 49’luk oranda kaçamak da fena sayılmaz değil mi!

Yemeklerinizi yemek masasında yiyin:  Kilo vermek için çabalıyorsanız eğer yemeklerinizi mutfakta ya da yemek odasında yani evinizin bu iş için ayrılan bölümünde yiyin.  TV karşısında hele de yatak odanızda yemek yemeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar konusunda buna da değinmek istedim çünkü bazı kişilerin sık sık yatak odalarında ya da TV karşısındaki kanepede yemek yediğini  biliyorum.

Yemeden önce kendinize sorun:”Gerçekten aç mıyım?” İşte bu da kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar konusunda gerçekten önemli bir ayrıntı.  Yeri gelmişken hatırlatmak isterim: En çok karıştırılan iki duygu “Açlık ve” ve “susuzluk:” Birçok insanın aslında susamış olduğu halde kendini aç hissettiğini ve bu yüzden gereksiz yiyecek tükettiğini biliyor muydunuz? İşte bu yüzden özellikle de yemek saatleri dışında açlık hissettiğinizde bir bardak su içip biraz daha beklemeniz akıllıca olur.

Size zaman zaman bu konuda başka ayrıntılar da vereceğim, ama bana kalırsa kolay kilo vermek için yardımcı olan sağlıklı alışkanlıklar hakkında paylaşmak istediğim “incelikler” şimdilik bunlar. Elbette hem kilo vermek ya da korumak hem de sağlıklı olmak için akılcı beslenmeye, düzenli egzersize devam edilmesi gerekir bunların yanı sıra.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.