Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

15 Mayıs 2020- Bersu Ekinci0
hhh.jpg

Kilo vermek, yağları eritmek, düz bir karna sahip olmak ilk bakışta çok zahmetli bir iş gibi geliyor değil mi? Özellikle de yıllarca uğraşıp bir türlü fazla kilolarından kurtulamayan ve bu yüzden kapımı çalan danışanlarımın bazılarının anlattıklarından biliyorum bunu. Eğer Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olursanız, forma girmek ve öyle kalmak hiç zor değil. “Yapılması gerekenler” deyince aklınıza öyle çok zor, sizi zorlayacak ayrıntılar gelmesin. O zaman haydi, bugün kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda hayati önem taşıyan bazı ipuçlarına bakalım.


Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna başlarken öncelikle şunu bilmenizi isterim ki bu ipuçlarını bir kez hayat tarzı olarak benimserseniz kilo vermek, zayıflamak, sonra da hayat boyu formda kalmak öyle omuzlarınıza ağır yükler bindirecek bir durum olmaz. Zaten yazının sonuna geldiğinizde siz de göreceksiniz bunu. Burada kilit noktayı bir kez daha tekrarlamak isterim: Bütün bunları kilo verene kadar uygulanıp sonra bırakılacak geçici bir süreç olarak değil kalıcı bir hayat tarzı olarak benimsemek gerek.

Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

Bu girişin ardından başlayalım kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler neler anlatmaya. Kolayca akılda kalması için maddeler halinde anlatayım.

1- Sağlıklı olmak için yiyin: Peki bu ne demek? Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda ilk madde olarak söylemek istediğim bu ayrıntıyı şöyle toparlayayım. Acıktığınızda tüketeceğiniz yiyecekleri akıllıca seçin. Hangi besinlerden ne tür yarar sağlayacağınızı düşünün öncelikle. Midenizi zararlı yiyecekler yerine, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri temin edebileceğiniz yiyeceklerle doldurun. Taze sebze ve meyveler, sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş kırmızı ya da beyaz et, lifli gıdalar, sizi uzun süre tok tutacak metabolizma hızlandıran yiyeceklere yönelin.

2- Aktif bir hayat tarzı benimseyin: Biraz önce kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusuna başlarken zayıflamak konusunda en önemli ayrıntının buna uygun bir hayat tarzı benimsemek olduğunu söylemiştim. Doğru beslenmenin yanı sıra kilo vermek ve bir daha geri almamak için bunu geçici bir süreç değil, ömür boyu bağlı kalacağınız bir hayat tarzı olarak benimseyin. Eğer bu güne kadar hareket etmekten kaçındıysanız bunu bir kenara bırakıp daha hareketli ve aktif bir hayat tarzı oluşturun. Bedeninizi aktif tutun ki metabolizma hızınız artsın ve daha fazla yağ yakın.

3- Bol su için: Kilo vermek istiyorsanız önceliklerinizden biri de bu olmalı. Günde en az 8 ya da 10 su bardağı dolusu için. Bu, birçok açıdan faydalı bir alışkanlık. Vücudunuzun ödem tutmasını önler, uzun süre tokluk hissi sağlar, metabolizma hızını artırır, toksinlerden arınmanızı sağlar. kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda önem verdiğim ayrıntılardan biri de bu.

4- Olumlu düşünün: Kolayca kilo verenlerin ortak özelliğini söylememi ister misiniz? Bu, çok basit: Olumlu düşünmek! Zayıflamak için yola çıktığınızda öncelikle bu konuda kafanızda yer etmiş olumsuz fikirlerden arının. Üstelik daha önce birkaç kez deneyip kilo vermeyi başaramamış olsanız bile! kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu anlatırken hayatın birçok alanında duyduğunuz bir şeyi tekrar edeceğim özetle: Olumlu düşünün, inanın ve o yolda gereken adımları atın. Sonunda başardığınızı göreceksiniz. Ama lütfen buradan dikkatsizce yiyip içerek sadece olumlu düşünerek kilo vereceğiniz sonucunu da çıkarmayın.

5- Aç kalmayın: Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri de bu. Kilo vermek uğruna en yanlış adımı atan birçok kişiyle karşılaştım meslek hayatımda. Birçok kişi zayıflamak için kendini aç bırakmayı tercih ediyor. Böyle yaparak da hem sağlığını tehlikeye atıyor hem de kilo vermek konusunda amacına bir türlü ulaşamıyor. Aç kalarak kilo veremezsiniz, bunun için doğru beslenmeyi öğrenmeniz gerekir.

6- Geç saatlerde yiyecek tüketmeyin: Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu anlatırken bu büyük sorundan da söz etmeden geçemeyeceğim. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa gece geç saatlerde bir şeyler yemekten vazgeçin. Akşam yemeğinizi en geç akşam 19.30 ile 20:00 gibi yemiş olmalısınız. Bana sorarsanız bunun için ideal saatin 19:00 olduğunu söyleyebilirim ama özellikle büyük kentlerde sürdürülen hayat tarzı ve trafik sorununu düşününce akşam 20:00 civarı uygun diye düşünüyorum. Sonra da fazla geç olmadan gee uykunuzu almak üzere yatağınıza doğru yola çıkın. Uykusuz kalmak, gecenin çok geç saatlerinde açlık hissedip bir şeyler tüketme isteğine yol açar. Bu da kilo vermek konusunda en önemli engellerden biri.

7- Doğru yağları tüketin: Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunu anlatırken en çok yanlış yapılan bu konuya da değinmem gerek. Birçok kişi yağ tüketmeyi tamamen bıraktığında kilo vereceğini sanır ama bu çok da doğru bir önerme değil. Önemli olan sağlıklı yağ kaynaklarını bilip onları tüketmek. Daha sonra üzerinde daha ayrıntılı duracağım ama şu anda size sağlıklı yağ alabileceğiniz kaynakların avokado, ton balığı, somon balığı, az miktarda zeytin yağı olduğunu söyleyebilirim.

8- Egzersiz yapın: Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda söylemek istediğim son ayrıntı bu. Biraz önce kilo vermek için hareketli bir hayat tarzı benimsemeniz gerektiğini söylemiştim. Buna düzenli egzersizi de eklemem gerek. Günde en azından yarım saatinizi yaşınıza, kilonuza, genel sağlık durumunuza uygun bir egzersiz programına ayırın. Hiç üşenmeden, arada çeşitlendirerek bu programa sadık kalın.

Kolay ve hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda sizinle paylaşmak istediğim küçük ipuçları bunlar. Gördüğünüz gibi kilo vermek öyle sanıldığı kadar zor değil, ama elbette sürekli bir çaba ve belli bir disiplin gerektiriyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.