Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar

22 Kasım 2019- Bersu Ekinci0
scale-403585_1920-1.jpg

Aslında fazla kilolardan çabuk kurtulup zayıflamak için bir altın değnek kendi ellerinizde! Kolay zayıflamanın yolları var mı? Kilo vermek için ne yapmak gerekir? Fazla kilolardan kurtulmanın garantili yolları neler? Bunlar çevremde sık sık duyduğum sorular. Elbette sağlıklı beslenmek ve aktif bir hayat sürmek bunun kilit noktası. Bunun yanı sıra kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar var ki birazdan size bunları sıralayacağım. Özetle hayat tarzınızda yapacağınız bazı küçük ama sonucu büyük değişikliklerle amacınıza ulaşabilirsiniz. Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar neler şimdi bunları birer birer hatırlatayım.

Susuz gezmeyin!

Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar

Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar konusuna size sık sık hatırlattığım bu ayrıntıyla başlamak istiyorum. Nereye giderseniz gidin susuz kalmayın. Hatta yanınızda şık bir matara taşıyabilirsiniz. Çünkü su içmek metabolizma hızlandırır, açlık hissini giderir, şekerli içeceklerden alabileceğiniz gereksiz kalorileri engeller.

Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar: Düzenli uyku

Dikkat ediyorsanız daha önce de sizinle paylaştığım bazı sırları hatırlatıyorum. “Uyku” da bunlardan biri. Yapılan araştırmalara göre kilo vermek isteyenler eğer düzenli bir uyku programına uyuyorlarsa bu onların başarısını olumlu etkiliyor. Erken yatıp geceleri 6- 7 saat uyumaya çalışın. Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar arasında yer alanlardan biri de bu.

İş yerinde bile hareketsiz kalmayın

Kolayca, fazla zorlanmadan ve sağlığımı kaybetmeden nasıl kilo verebilirim? diyorsanız üzerinde durmanız gereken noktalardan biri de hareketli bir yaşam sürmek. Hatta iş yerinde bile! Yine bilimsel araştırmalara göre hareketsiz yaşayanların kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riski bunun tam tersini yapanlara göre daha yüksek. İşte bu yüzden kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar konusunda bu maddeye ayrı bir önem veriyorum. Günü ofiste çalışarak geçirmek, hafta sonları çalışmak, evle ilgilenmek de bir bahane değil. Ofis molalarında kalkıp yürüyebilir, imkanınız varsa merdiven çıkıp inebilirsiniz. Hareket etmeniz gereken süre ise 30 dakika. İşte bu kadar basit!

“Hayır” demesini bilin!

Peki neye “hayır” diyeceksiniz? Elbette zararlı yiyeceklere. Kilo vermek isteyen birçok kişi “yemeyerek” işin sırrını çözdüğünü sanır. Oysa yemeden kilo verilmez. Yememeniz gereken, “yanlış” yiyecekler. Bunlar arasında ilk sırada da şeker, yapay tatlandırıcılar, hamur işleri gibi zararlı karbonhidratlar, fast food ürünleri geliyor. Yani neyi yiyip neyi yememeniz gerektiğini iyice belirlemek durumundasınız.

Evde yemek pişirin

Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar

Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar konusunda yine önemli bir madde. Dışarıdan satın alıp tükettiğiniz hazır besinler işlemden geçer. Uzun süre dayanmaları için de bol miktarda katkı maddesi ve şeker içerir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın kolay olduğu için bu yiyecekleri seçerseniz kilo vermek zorlaşır. En iyisi sağlıklı yiyeceklerinizi evde kendiniz pişirin. Biraz daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir belki ama sonuç her zaman sizin lehinize olacaktır.

Tabağınızı dengeli doldurun

Kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar konusunda dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı daha. Her öğünden önce tabağınızı doldururken kendi kendinize sormanız gereken sorular var. Hemen söyleyeyim: “Nerede benim proteinim?”, “Lifi hangi besinlerden alacağım?”, “Peki ya sağlıklı yağlarım?”… İşte bu kadar! Tabağınızı doldururken bu kuralı unutmayın.

Elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun

Kimi zaman ana öğünlerde sağlıklı beslenseniz de bazen ara öğün tüketmeniz gerekebilir. Bunun için elinizin altında sağlıklı ara öğünler bulundurun. Bunlar enerjinizi yükseltir, kan şekerinizi dengede tutar, tokluk hissi yaratır. Bu konudaki yazım için linke tıklayabilirsiniz.

Zaman zaman başka ayrıntılarını da hatırlatacağım kolay zayıflamak için uymanız gereken altın kurallar konusunu bu şekilde toparladım.

Kilo vermek amacındaysanız bunları aklınızın bir köşesine not etmeniz sizin için yararlı olacaktır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.