Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları

30 Eylül 2020- Bersu Ekinci0
ES.jpg

Haydi bakalım, gelin bugün kilo verme konusuna biraz farklı bir açıdan yaklaşalım. Her zaman sağlıklı ve akılcı beslenme, düzenli egzersiz konuşacak değiliz elbette. Tabii ki kilo vermek ya da kilo korumak istiyorsak bunlar listenin ilk sırasında yer alacak. Ama biliyor musunuz, kilo vermek için başka incelikler de var. Ben de size bunları anlatmak için kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları başlığını açtım. Temiz beslenip hareketli bir hayat süreceğiz ama bunun yanı sıra kilo vermenin aslında çok eğlenceli yöntemleri de var. O zaman gelin biraz nefes alalım, biraz gevşeyelim ve bunlara bakalım. Ben de size neden kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları önerisinde bulundum şöyle bir anlatayım.

Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için ince sırlar

Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları

Daha fazla hareket daha çok yağ yaktırır: O zaman gelin hemen kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için ince sırlar konusuna, hemen başlığa da çıkardığım bu ayrıntıyla başlayayım. Elbette size kendinizi rahat hissettirecek başka bir giysi de olur ama günümüzde milyonlarca insanın kendini içinde aktif hissettiği giysi bu olduğu için ben de kot pantolonu öne çıkardım. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kot pantolon giymek, kişilere çok daha fazla hareket özgürlüğü sağlıyor ve buna motive ediyor. Bu araştırmanın sonuçlarına göre kot pantolon giyip özellikle de bunu spor ya da rahat ayakkabılarla tamamlayan kişiler, daha klasik giyim tercih edenlere göre fazladan 500 adım atıp, daha fazla kalori yakmışlar. O yüzden eğer işiniz buna müsaitse ofiste de kot şıklığı sergileyebilirsiniz.

Hormon dengesini koruyun

Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları

Strese karşı bol köpüklü bir gece banyosu: Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları konusuna şimdi başka bir ayrıntıyla devam edelim. Yağ yakmak, kilo vermek için elbette sağlıklı beslenmek gerekli. Peki ama strese yenildiğiniz zaman bunun kilo verme konusunda da olumsuz etki yaratacağını biliyor musunuz? Stres, vücudunuzun hormonal dengesini bozup daha fazla yiyecek tüketmeye yöneltebilir kimi zaman. İşte bunun için yapmanız gerekenlerden biri stresten kurtulmaya ya da en azından kontrol etmeye çalışmak. Bunun birçok yolu var elbette. Ama bugün kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları konusunu anlatırken bugüne kadar üzerinde çok az durduğum bir noktayı hatırlatmak istiyorum. Stres hormonu da denilen kortizolun artmasını dolayısıyla fazla yemeyi ve özellikle de göbek çevrenizin yağlanmasını önlemek için, yani stresle savaşmak için kendinize zaman ayırın. Gerilimli bir iş gününü, banyonuzda bol köpüklü bir küvet keyfi ile noktalamak da bunun bir yolu.

Çalışma masasındaki büyük tehlike

Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları

Çalışma masanızı yiyeceklerden temizleyin: Devam edelim kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları konusuna. Gördüğünüz gibi bunlar aslında gün içinde sık sık karşımıza çıkan ama bir anlığına görüp sonra da üstünde pek durmadığınız ayrıntılar. Hatırlatmak istediğim bir başka nokta da şu: Eğer ofiste çalışırken sürekli atıştırıyor ve günün sonunda aslında ne kadar çok ve gereksiz yiyecek tükettiğinizi fark ediyorsanız yapılacak işlem basit. Hele de koronavirüs pandemisi günlerinde evde çalışanlar için en büyük tehlikelerden biri bu yani elini attığı yerde atıştıracak bir şey bulmak. İşte bu yüzden ister ofiste çalışın ister evinizde “el uzatma mesafesinde” bulunan her yeri özellikle de atıştırmalıklardan temizleyin. “Yok, ben yemeden çalışamam” diyorsanız en azından az miktarda taze sebze ya da meyve bulundurun yakınınızda.

İş yerinde bu hatayı yapmayın

Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları

Öğle molasında masanızdan kalkın: Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları konusunda bazı kişilerin sık yaptığı bir natayı hatırlatmak istiyorum. Ne mi bu hata? Bir mesai günü içinde yemeği bile çalışma masasında yemek: Oysa adı üstünde “öğle molası”. O yüzden öğle yemeğinizi çalıştığınız masada bir yandan işinizi yaparak geçirmeyin.  Söz gelimi açık havaya çıkın bir parkta sağlıklı yiyeceğinizin keyfini çıkararak geçirin. Böylece kendinize de zaman ayırmış olursunuz. Kaç dakika olursa olsun kendine zaman ayırmanın insanı mutlu ettiği de tartışılmaz bir gerçek.

Açlık ile susuzluğu karıştırmayın

Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları

Su şişenizi yanınızdan ayırmayın: Aslında bu öneriyi yazılarımı takip edenler artık ezberledi. Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları konusunda da bir kez daha hatırlatacağım. Susuz kalmayın! İşte bu kadar net ve basit. Neden biliyor musunuz? Yapılan araştırmaların da kanıtladığına göre açlık hissettiğiniz zamanların yüzde 60’ında aslında aç değil susuz olduğunuzun farkına varmıyorsunuz. Yani açlık ile susuzluk çok karıştırılan iki duygu. Tok hissetmek, metabolizmayı hızlandırmak için bol bol su için. Bu da kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları konusunda üzerinde dumak istediğim bir ayrıntı.

Keyif yaparken kilo almayın

Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları

Kahveyi şekersiz için: Kot pantolon giyin, kilo verin: Zayıflamak için işe yarayan ipuçları konusunda birçok kişinin çok da fazla önemsemediği ama kilo alma ile sonuçlanan küçük bir ayrıntıya geldi sıra. Elbette keyif için günde bir bardak çay ya da bir fincan kahve içeceksiniz. Ama lütfen içine şeker ya da başka katkı maddeleri eklemeyin.Yani çayınız da kahveniz  sade olsun. Çünkü onlara eklediğiniz bir küp kesme şeker bile kilo verme yolculuğunuzda size engel teşkil eder.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.