Kurban Bayramı'nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları

27 Temmuz 2020- Bersu Ekinci0
2-1.jpg

Evet! Yine kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için kritik bir dönem geliyor. Kurban Bayramı kapıda. Birçoğumuz geçen mart ayından bu yana koronavirüs nedeniyle sosyal izolasyondayız. Hayat yavaş yavaş normale dönse de çok sayıda kişi gerekmedikçe evinden çıkmıyor. Bu da ne anlama geliyor, hepimiz biliyoruz: Hareketsiz bir hayat! Ardından da Kurban Bayramı. “Kritik dönem” dememin nedeni bu zaten. Bu hareketsiz yaşama bir de ziyafet sofraları eklenecek. Yani kilo vermek de kilo korumak da zorlaşacak. O yüzden bugün size Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları vermeyi planladım. Çünkü eğer Kurban Bayramı’nın ritüeli olan et tüketimini dengeli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirirsek ne sağlığımız bozulur, ne de kilo alırız. O zaman sözü fazla uzatmadan gelin bir bakalım Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları neler.

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları

Kurban Bayramı'nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları

Bayramda en çok tüketilen yiyecek nedir, biliyoruz değil mi? Kırmızı et! Öncelikle şunu söylemem gerekir ki kırmızı et, sağlıklı beslenme programlarında yer alması gereken bir besin. Önemli olan doğru pişirmek ve miktarını iyi ayarlayarak tüketmek. Yani iyi haber: Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları derken size kırmızı etten uzak durmanızı önermeyeceğim.

Şimdi gelelim bu kırmızı etin pişirilmesi ve tüketilmesi konusundaki inceliklere…

Kurban eti nasıl pişirilmeli?

İlk koşul, kızartmalardan uzak durmak. Yani eti kızartmak yerine sağlıklı yöntemlerle pişirmek. Böylece ne sağlığınız bozulur ne de kilo almak gibi bir sorunla karşılaşırsınız.

Kurban eti ya da kırmızı et, yağ açısından zengin bir besin. Bir de bunu bol yağda kızartmak yerine haşlama, fırınlama ya da ızgara olarak pişirmenizi öneririm. Yani her üç  yöntemde de zaten yağlı olan kırmızı ete fazladan yağ eklememelisiniz.

Kurban Bayramı’nda kavurma yemek kilo aldırır mı?

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusuna pişirme yöntemiyle başladık. Bu arada Kurban Bayramı ile ilgili bir başka gelenek daha var: Kurban etinden kavurma yapmak!

Bir beslenme danışmanı ve sağlıklı beslenme eğitmeni olarak bu dönemde en çok karşılaştığım sorulardan biri de “Kurban Bayramı’nda kavurma yemek kilo aldırır mı?” Belki sizi biraz üzecek ama kavurma, özellikle kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için sağlıklı bir tercih değil.

İşte bu yüzden Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusunda pişirme yöntemleri konusuna bir vurgu yapmak istedim. Evet kavurma, uzun süredir devam eden bir gelenek ama siz yine de haşlama, buharda pişirme, fırınlama ya da ızgara yöntemlerini deneyin. Bu arada, ızgara yaparken etin kömürleşmemesine özen gösterin.

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusunda vurgulamak istediğim önemli bir nokta daha var: Etinizi pişirirken içine eklediğiniz tuz oranına da dikkat edin. Özellikle de tansiyon sorunu olanlar için yağlı ve tuzlu yiyecekler bir de bu sıcak hava eklenince gerçek bir risk yaratır.

Ne kadar et tüketilmeli?

Kurban Bayramı'nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusunda bir başka önemli ayrıntıya sıra geldi. Ne kadar et tüketilmeli Elbette insanın canı yiyebildiği kadar yemek ister. Ama her tür yiyecek için olduğu gibi kırmızı et için de tüketim miktarı önemli. Sağlıklı bir yöntemle pişirdiğiniz etinizi, küçük bir porsiyon tüketmekle yetinin. Yanına bol bol salata ya da sebze eklemeyi de ihmal etmeyin.

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusunu anlatırken hatırlatmak istediğim bir ayrıntı daha var: Size fazla et tüketmemenizi, etle birlikte taze sebze ya da salatayı önermemin tek sebebi kilo vermek ya da kilo korumakla ilgili değil. Fazla et tüketmek, vücuttaki asidik dengeyi bozar. Etteki demirin emilimini artırmak ve bu asit dengesinin bozulmaması için aşırı miktarda et tüketmeyin ve yanında salata ya da taze sebzelere de yer açın.

Sakatat yemek zararlı mı?

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusunda bir başka önemli noktaya geldi sıra. Bu özel günlerde en çok tüketilen et ürünleri arasında sakatatlar da yer alıyor. İşte bu konuda da dikkatli olmak gerek. Öncelikli uyarım, tansiyon ya da mide ve sindirim sistemiyle ilgili sorunu olanlara: Sakatatlardan uzak durun, etin diğer bölümlerinden de az miktarda tüketmekle yetinin…

Eti tazeyken hemen tüketmeyin

Aslında Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusunda size hatırlatmam gereken önemli bir ayrıntı daha var.  Kurban etini tazeyken tüketmek, aslında sağlık açısından sorunlu. Taze etin hem pişirilmesi uzun sürer hem de sindirilmesi zordur. Bu yüzden de özellikle büyük baş hayvanlar kesildikten sonra en erken bir ya da iki gün bekletildikten sonra tüketilmeli.

Kurban eti nasıl saklanmalı?

Bu taze kurban etlerinin saklanmasına gelince.. Kesilen kurban etlerini  önce temiz saklama kaplarına koyarak güneş görmeyen serin bir yerde oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar bekletin. Et, oda sıcaklığına ulaşınca da buzdolabının buzluğuna yerleştirin.

Kurban Bayramı’nda kilo almamak için sağlıklı beslenme ipuçları konusunda söylemek istediklerim şimdilik bu kadar. “Şimdilik” dedim çünkü işin ucunda sağlıklı beslenme olunca söylenecek sözler de çeşitleniyor. Onları da sonraki iki yazıma bırakıyorum.

Şimdiden herkese mutlu ve sağlıklı bir Kurban Bayramı dilerim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.