WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? - BERSU EKİNCİ

26 Ekim 2018- Bersu Ekinci0
anagorsellen.jpg

Özellikle zayıflamak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere lifli yiyecekleri ihmal etmemeleri gerektiğini söylerim. Peki neden öyle olduğunu hiç düşündünüz mü? Çünkü bu yiyecekler hem kilo vermek hem de kilo korumak isteyenlerin en büyük yardımcısı. Bana sorarsanız, günlük hızlı hayat akışı içinde hak ettikleri önemi de görmüyorlar. Peki lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? Bu kez size biraz bu konu hakkında bilmeniz gereken ipuçlarını vereceğim. Bu yiyeceklerin vücudunuza nasıl yararlar sağladığını, hangi besinlerde bol bol lif bulunduğunu anlatacağım. Haydi bakalım hazır mısınız, lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? sorularının cevaplarına biraz daha yakından bakmaya.

Lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? İşte faydaları

Şimdi… Konuya şöyle başlayalım. Artık bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda ki “mutlu bağırsaklar, mutlu beyin” demek. Bunu sağlayan da lifli yiyecekler. Yani lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? sorusunun yanıtlarına giden ilk adımda bu önemli ayrıntı var.

Lifli yiyecekler, sindirim sisteminin etkin ve düzenli bir biçimde çalışmasını sağlar. Bu da öncelikle genel sağlık açısından önemli. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi aynı zamanda kilo vermek ve kilo korumak isteyenler için de “olmazsa olmazlardan” biri.

Kilo vermek ve kilo korumak isteyenlerin lifli yiyeceklere beslenme programlarında yeteri kadar yer vermesi gerekiyor. Bunun nedeni çok basit! Aynı zamanda lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? sorularının önemli yanıtları arasında yer alıyor.

Yeteri kadar lif tüketirseniz hem kısa sürede tokluk hissine erişirsiniz hem de bu tokluk hissi uzun süre devam eder. Böylece kilo verme ya da kilo koruma sürecinde büyük sıkıntılar yaşamazsınız.

Lifli yiyeceklerin sağlık faydaları

Lifli yiyeceklerin uzun süre tokluk hissi sağladığını, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğunu anlattım. Ama lifli yiyeceklerin faydaları sadece bunlarda sınırlı değil.  Gelin madde madde sıralayalım lifli yiyeceklerin sadece kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlere değil genel sağlığa faydalarını.

 • Kan şekerini dengede tutar
 • Sindirim sistemini düzenlemek dışında genel bağırsak sağlığına da olumlu etkisi vardır
 • Buna bağlı olarak kolon kanseri riskini azaltır
 • Kolesterolü düşürür
 • Bedeni genel sağlığa zarar veren aşırı hormon yüklenmesinden korur

İşte en çok lif içeren yiyecekler

Lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? sorularını genel hatlarıyla böyle özetledim. Şimdi biraz da bu tür besinlerin hangileri olduğu hakkında bazı ipuçları vereyim size. Sözü fazla uzatmadan en çok hangi yiyeceklerin lif barındırdığını da sıralamak istiyorum

 • Tam tahıllar (Yani kinoa, siyah pirinç, bulgur, yulaf)
 • Baklagiller (Fasulye, nohut, mercimek)
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler (Roka, ıspanak, pazı, semizotu, maydanoz, brüksel lahanası, kara lahana)
 • Meyveler (yaban mersini, çilek, ahududu, kivi, mut, elma, armut, avokado, portakal, greyfurt)
 • Kök sebzeler (Tatlı patates, kabak, havuç, pancar kökü)
 • Kuru yemişler (Badem, fındık, ceviz)
 • Chia tohumu, keten tohumu

Lifli yiyecekler zayıflatır mı? Lifli yiyecekler neler? konusunda genel bilgiler böyle. Kilo verme ve kilo koruma durumlarında çok önemli bir ayrıntı olan bu konuya yeniden ve daha kapsamlı bir şekilde döneceğim. Ama o zamana kadar, gerekirse beslenme danışmanınızın da yardımıyla lifli yiyeceklere sofranızda daha fazla yer açın.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.