Kategoriler: Haber

Limonun zayıflamaya etkileri

Eğer mideniz ya da sindirim sisteminizle ilgili herhangi bir sağlık sorununuz yoksa limonlu su içmenin yağ yakma ve kilo verme konusunda ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz. Peki limonun fazla kilolardan kurtulma konusundaki tek etkisi bu mu? Elbette değil. Limonun zayıflamaya etkileri sadece bir bardak suyun içine eklenen bir dilim ile sınırlı değil. Kabuğundan suyuna kadar kilo verme konusunda sayısız faydası var. Limonun zayıflamaya etkileri konusuna biraz daha yakından bakalım istiyorum. Çünkü öyle küçük detaylarda öyle büyük faydalar gizli ki. Hem kilo vermek hem de kilo korumak için limondan öyle
incelikli yararlar sağlayabilirsiniz ki! Hazırsanız başlıyorum.

Genellikle salata ya da yemeklerde garnitür olarak kullanılan limonun sağlık faydaları aslında kısaca geçiştirilemeyecek kadar çok. Üstelik sadece suyu değil kabuğu da birçok fayda sağlıyor.

Limonun sağlık faydalarını bir toparlamak gerekirse:

  • Öncelikle bir C vitamini deposu. Bunun yanı sıra A vitamini, B6 vitamini ve E vitamini de içeriyor.
  • Bakır, demir, kalsiyum, fosfor, çinko, potasyum, magnezyum, folik asit, riboflavin, tiyamin de içeriyor.
  • İçeriğinde yüksek miktarda antioksidanlar var. Bu da bir kanser savaşçısı olmasını sağlıyor.
  • Kabızlık, diyabet, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarıyla mücadeleye de yardımcı oluyor.
  • Böbrek taşı oluşumunu engelliyor.
  • Bağışıklığı güçlendiriyor.
  • Aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırıyor.
  • İçerdiği antioksidanlar sadece kanserle savaşmakla kalmıyor aynı zamanda bedeni toksinlerden temizliyor.
  • Yağ yakmaya, zayıflamaya yardımcı oluyor.
  • Kemikleri güçlendiriyor.

Limonun zayıflamaya etkileri: Kilo vermek için limon nasıl kullanılır?

Limonun sağlık faydalarını bu şekilde toparladıktan sonra gelelim zayıflamaya etkilerine. Limonun zayıflamaya etkileri sanıldığından daha fazla. Fazla kilolardan kurtulmaya çalışırken limondan nasıl fayda sağlayabileceğimizi de madde madde anlatayım.

İşte limonun zayıflamaya etkileri ve kullanım biçimleri.

Suya bir dilim limon ekleyip bedeninizi toksinlerden temizleyebilirsiniz Sadece kilo vermek için değil sağlıklı kalmak için de bol bol su içmeniz gerekir. Suyunuza bir dilim limon katarak hem bedeninizi toksinlerden arındırabilir hem de fazla kilolardan kurtulmanızı biraz daha hızlandırmış olursunuz.

Çay fincanına bir dilim limon: Limonun zayıflamaya etkileri aslında o kadar basit ayrıntılarda gizli ki! Bunlardan biri de yeşil çay ile limon işbirliği. Yeşil çayınızın içine bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Yeşil çay tüketmek sadece kilo vermenize değil aynı zamanda sağlığınızı korumanıza da yardımcı olur. Çayınıza eklediğiniz bir dilim limon ise bu faydayı iki katına çıkarır.

Limonlu salata sosu hazırlayın: Bana sorarsanız dışarıdan satın alınan salata soslarından uzak durun. Özellikle de bu tür gıdaların içerdiği şeker hem sağlığınızı tehdit eder hem de kilo vermenizi ya da kilonuzu korumanızı zorlaştırır. Limonun zayıflamaya etkileri konusunu konuşuyoruz madem, limondan faydalanarak sağlıklı salata sosunuzu kendi mutfağınızda kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Sıktığınız taze limon suyunun içine dilediğiniz baharatları ekleyerek elde ettiğiniz salata sosu hazır olanlardan çok daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

Yulaf ezmenize biraz limon kabuğu ekleyin: Limonun zayıflamaya etkileri ve bundan faydalanma yollarını konuşurken sırası geldi… Yulaf ezmenize biraz limon kabuğu eklemeye ne dersiniz? Bir parça rendelenmiş limon kabuğu sık sık yediğiniz yulaf ezmenize lezzet katar.

Salata ve yemeklerde tuz yerine limon suyu kullanın: Limonun zayıflamaya etkileri konusunu anlatırken biraz daha mutfakta kalalım. Kilo vermek ya da kilonuzu korumak istiyorsanız en az şeker kadar tuzdan da uzak durmanız gerekir. Abartılı tuz kullanımı, genel sağlığınızı bozduğu gibi vücudunuzun ödem tutmasına da yol açar. Bunun için yemeklerinize ve salatanıza tuz yerine limon suyu eklemeyi deneyin.

Limon kabuğu tok tutar: Çayınızın içine eklediğiniz bir parça limonu daha sonradan çiğnemek, C vitamini başta olmak üzere birçok vitamini vücudunuza almanızı sağlar öncelikle. Ama o küçük bir dilim limonu çiğnemenin yararı sadece bu kadar değil. O bir dilim limonun kabuğunu bir anda çiğneyip yutamayacaksınız. Kalın kabuğu çiğnemeniz uzunca bir zaman alacak. Bu da size kendinizi tok hissettirecek. Limonun zayıflamaya etkileri konusunu anlatırken genellikle göz ardı edilen bu ayrıntıyı atlamak istemedim.

Bersu Ekinci

Paylaş
Yazan
Bersu Ekinci

Önceki Yazılar

Yağ yakmayı hızlandıran, kilo aldırmayan, tek malzemeli bayram tatlısı

Evet! Sonunda Şeker Bayramı da geldi. Bu sene de pandemi yüzünden evlerde olsak da hazırlıklar…

% gün önce

Göbek bölgesinde yağlanmanın en sık rastlanan 10 nedeni

Aslına bakılırsa göbek bölgesinde birazcık yağ toplanması o kadar da kötü değil. Sonuçta hayati organların…

% gün önce

Kilo aldırmayan sağlıklı bir salata hazırlamanın yolları

Kilo vermek ya da kilo korumak isteyenler için "hayat kurtaran" seçeneklerden biri salatalar. Öyle ya!…

% gün önce

Kan şekerini dengeleyen yiyecekler

Kilo verirken sizi en çok zorlayan etkenlerden biri nedir hiç düşündünüz mü? Birçok neden sayılabilir…

% gün önce

Uzak Doğu’nun sağlıklı yaşam sırrı: Japon su terapisi nedir, nasıl yapılır

Atalarımızın da dediği gibi 'erken kalkan yol alır.' Hem de kelimenin her anlamıyla.. Çünkü sabah…

% gün önce

Nasıl olduğumdan daha zayıf görünebilirim

Evet, biliyorum... Kararlısınız, sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparak o fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız. Ama bunlar hemen…

% gün önce