Maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi

2 Ocak 2019- Bersu Ekinci
ESY-040899632-1.jpg

Fasulye sever misiniz? Peki ya maş fasulyesini? Belki de çok fazla aşina olduğunuz bir lezzet değil maş fasulyesi.  Ama size şu kadarını söyleyeyim: Maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi o kadar büyük ki! Hafif tatlımsı biraz da cevize benzeyen bir tadı olan maş fasulyesi hem başta protein olmak üzere içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde tok tutup kilo vermeye yardımcı oluyor hem de genel sağlık anlamında büyük faydası var.  Başlıyorum anlatmaya maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunu.

Söze önce maş fasulyesini kısaca tanıtarak başlamalıyım. Çin börülcesi de denilen bu minik, yeşil renkli fasulyenin ana vatanı Hindistan.  Bu ülke başta olmak üzere Doğu Asya’da mutfaklarda çok sık kullanılan bir besin maş fasulyesi.

Şimdi gelelim  maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusuna. Önce bizi en çok ilgilendiren ayrıntıyla başlayalım.

Zengin bir protein kaynağıdır

Maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunun en önemli ayrıntısı bol miktarda protein içermesi. Lösin, izolösin ve valin içeren maş fasulyesi bu özellikleriyle  vejetaryenlerin beslenmesinde de önemli bir yer tutar. Sadece vejetaryenler için değil herkes için sağlıklı bir besin maş fasulyesi.

Maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi: Tok tutar

Maş fasulyesinin kilo verme konusundaki en önemli etkilerinden biri de bol protein içermesinin yanı sıra tokluk hissi sağlaması.  Çok iyi bir lif kaynağı olan maş fasulyesi, bu özelliği sayesinde uzun süre açlık hissinden uzak tutar sizi.  Kilo verme konusunda bu ayrıntı ne kadar önemli biliyorsunuz.

Sindirim sistemini düzenler

Maş fasulyesinin hem kilo verme hem de sağlık açısından bir başka önemi ise sindirim sistemine destek olmasından kaynaklanıyor.  Lifli bir besin olduğu için maş fasulyesi kabızlığı önler, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.  Hindistan’da bu kadar yaygın olarak tüketilmesinin bir başka nedeni daha var.  Yerel halk, maş fasulyesine kişniş, zencefil, kimyon gibi baharatlar katarak midede oluşan ağrıları gidermekte de kullanıyor.

Bağışıklık sistemini destekler

Devam edelim maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusuna…  Maş fasulyesi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini de destekler. Vücuda zarar veren bakterilerden kaynaklanan tahriş, döküntü ve hatta soğuk algınlığı ile mücadele etmekte fayda sağlar.

Diyabete karşı savaşır

Biraz önce maş fasulyesinin uzun süre tok tuttuğunu söylemiştim.  Yani maş fasulyesi glisemik endeksi düşük bir besin. Bu yüzden de kan şekeri dengesini düzenler ve diyabeti önlemeye yardımcı olur.

Kolesterolü dengeler kalp sağlığını korur

Maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusuna devam edelim.  Biraz önce bu besinin sağlık faydalarının uzun bir liste oluşturduğunu söylemiştim. İşte onlardan biri daha. Maş fasulyesi içerdiği lif sayesinde LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyesini düşürür.

LDL’nin düşmesini sağlayan maş fasulyesi bu şekilde kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur. Antioksidan özelliği olan maş fasulyesi, kalp damarlarındaki hasarı ve iltihaplanmayı engelleyerek kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarına karşı da sizi korur.

Adet öncesi gerginlikleri ve menopoz sendromlarını azaltır

Maş fasulyesinin önemli sağlık faydalarından biri de östrojen hormonu üzerindeki etkisi. Maş fasulyesi önde gelen östrojen kaynağı besinlerden biri olarak bilinir. Bu özelliği sayesinde de hormon dengesi sağlar ve adet öncesi gerginliklerini ya da menopoz sendromlarını azaltmaya yardımcı olur

Cilt sağlığına katkı sağlar

Bir fasulye bunu nasıl yapar demeyin. Çünkü maş fasulyesi cilt sağlığına da katkı sağlar. Bunun nedeni ise içerdiği bakır. Hatta maş fasulyesi kullanarak hazırlayacağınız bir maske ile cildinize peeling yapabilirsiniz.

Maş fasulyesinin sağlı faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunu anlatmaya devam edelim. Cilt sağlığı demişken bu fasulyenin yaşlanma karşıtı bir etkisi olduğunu da söylemem gerek. Biraz önce maş fasulyesinin bakırdan yana zengin olduğun söylemiştim,  işte yaşlanma olgun porno karşıtı özelliği de buradan geliyor.  Maş fasulyesini sık sık sofralarınıza konuk ederseniz bu,  sadece cilt değil, tırnak ve saç sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.

Maş fasulyesinin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi konusunu bu şekilde toparladık. Şimdi de isterseniz bu değerli besinin içerdiği vitamin ve minerallere bir bakalım.

Maş fasulyesi bol miktarda B1, B5 ve B6 vitamini içeirl Bunun yanı sıra potasyum, magnezyum, manganez, bakır, folat, çinko içerir Dayanıklı nişasta lifler de bu besinin içeriğinde bulunur.