Meleklerin meyvesi papaya nedir, faydaları nelerdir Bersu Ekinci

22 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
ESY-000394238-1.jpg

Büyük kaşif Christopher Columbus, armuda benzer bir meyveyi görür, kokusunu derin derin içine çeker ve ona bir isim verir: Meleklerin meyvesi!  İnsanın içine işleyen o koku ve meyvenin barındırdığı neredeyse mucize diye tanımlanacak etkileri düşünürsek bu isim hiç boşuna değil. Evet, bildiniz papayadan söz ediyoruz. Peki papaya nedir, papayanın faydaları nelerdir?

Şimdi sıkı durun! Size meleklerin meyvesi tanımlamasını hak eden papaya hakkında bilgiler vereceğim. Cilt güzelliğinden yağ yakıp kilo vermeye ve kilo korumaya, bedeninizi onlarca hastalığa karşı dirençli hale getirmeye kadar çok sayıda faydası olan papaya, doğanın insanlığa sunduğu paha biçilmez bir armağan.

Önce bakalım papaya nedir

Her ne kadar dünyanın pek çok yerinde “cennet meyvesi” diye tanımlansa da papaya, hem sebze hem meyve sayılabilir. Şekli armuda, kokusu ise kavuna benzer.

Güzel kokulu, tatlı ve yumuşak bir bitki olan papaya tropik bölgelerde yetişir. Anavatanı ise Meksika. Ancak ülkemizde de başta Antalya olmak üzere Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetiştiriliyor.

Papayanın faydaları nelerdir

Gelelim papayanın faydalarına… Açıkçası bu mucize bitkinin faydaları saymakla bitmez.

Öncelikle papaya besin değerini nelerden alıyor bir bakalım:

 • A vitamini
 • B vitamini
 • C vitamini
 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Folat
 • Lif
 • Antioksidanlar
 • Karoten
 • Pantotenik asik

Peki bu saydığımız vitamin ve minerallerin vücuda etkileri neler?

 • Öncelikle içerdiği  A ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece başta grip olmak üzere pek çok hastalığa karşı vücut direncini artırır.
 • Papayanın antioksidan olduğunu söylemiştik. Bu özelliği sayesinde kolesterolü düzenler. Başka bir deyişle kötü kolesterolün damarlarda birikip inme gibi çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Yine kolesterol dengeleyici özelliği nedeniyle diyabet ya da kalp hastalıklarının önlenmesinde de yardım elini uzatır papaya.
 • Size bir sır verelim. Elbette aksini yapmanız gerekir ama eğer akciğerlerinize iyi bakmıyorsanız, papaya tüketmeye özen gösterin. Çünkü A vitamini içeriği sayesinde akciğerlerinizi de temizler.
 • Bir daha tekrarlayalım, papaya lif zenginidir. Bu özelliği sayesinde de sindirim sistemini düzenler. Eğer bağırsaklarınız düzenli çalışmıyorsa yani kabızlık sorununuz varsa, bu yumuşak ve tatlı meyve bu konuda da desteğini esirgemez sizden.
 • Yeri gelmişken, papayanın kolon kanserini önleme konusunda da etkili olduğunu hatırlatalım.
 • Papaya, özellikle yaşlı insanlarda görme sorunlarına yol açan ve makula dejenerasyonu adı verilen bir göz hastalığının önlenmesinde de önemli bir yere sahip. Yani bir başka deyişle papaya, göz sağlığı için de faydalı.
 • Papayanın faydaları bununla da sınırlı değil. Çok iyi bir ödem attırıcı olan papayanın içeriğinde, adını da aldığı papain ve kimopapain adlı enzimleri barındırır. Bu enzimler sadece ödem attırıcı değil aynı zamanda yaraların ve iltihapların da kolay iyileşmesinde etkilidir.
 • Papaya, C vitamini ve E vitamininin yanı sıra beta karoten başta olmak üzere çeşitli antioksidanları da içinde barındırır. Bu özellliği sayesinde astım hastalarına da faydalıdır.
 • En güzel haberi sona sakladık! Papaya sadece 13 kalorilik bir enerji değerine sahip. Ayrıca yenildiğinde tokluk hissi verir. Evet, bildiniz! Bu özellikleri sayesinde kilo vermenize ya da kilo korumaya yardımcı olur.

Papaya nasıl yenir

Papayayı ortadan ikiye böldüğünüzde karşınıza tıpkı kavunu kestiğinizde gördüğünüz gibi çekirdekleri çıkacak. Bir kaşık yardımıyla papayanın çekirdeklerini ayırın ama sakın atmayın. Çünkü onları da yiyebilirsiniz. Papaya çekirdeği yemek, özellikle böbrek sağlığı açısından son derece faydalı. O yüzden çekirdekleri buzdolabında saklayıp sonra tüketebilirsiniz.

Papayanın kabuklarını soyduktan sonra geride kalan meyveyi de istediğiniz büyüklükte dilimleyerek kullanabilirsiniz.

Cilt bakımında papaya nasıl kullanılır

Papaya sadece vücudumuzun içini değil aynı zamanda dışını da besler. Zengin vitamin ve enzim içeriği sayesinde kuru ciltlerin de en büyük ilacıdır. Papaya tüketerek cildinizdeki ölü hücrelerin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Yani bir başka deyişle papaya cildinizi yeniler.

Ama bu kadar da değil. Papaya kullanarak hazırlayacağınız maskeyle, cildinizin çok daha gergin, yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gelin size faydası çok hazırlanması basit bir papaya maskesi tarifi verelim.

Cildi güzelleştiren papaya maskesi nasıl yapılır

Önce olgun bir papaya alın ve yarısını kesip ayırın, kabuğunu soyun. Sonra içine 1 yemek kaşağı bal ve bir miktar da limon suyu katın.

Bütün bu karışımı blender içine koyun. Hepsini krem kıvamına gelinceye kadar çırpın. Sonra da yüzünüze sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla temizleyin.

Sonra da parmaklarınızı yüzünüzde gezdirin. Cildinizin ne kadar yumuşak olduğunu fark edeceksiniz.


Papaya deyince… Vücudunuzun hemen hemen her yerine, iç organlarınızdan kan damarlarınıza ve cildinize faydaları saymakla bitmeyen “meleklerin meyvesi” ile ruhunuzu da besleyebilirsiniz. Size küçük bir öneri: Bir yerlerde karşınıza çıkarsa ya da merakınız varsa, hizmetçi olarak çalıştığı evde arada sırada bir papayayı eline alıp kokusunu içine çekerek yaşama olan tutkusunu tazeleyen genç bir kızın öyküsünü anlatan Yeşil Papayanın Kokusu adlı filmi de seyredin diyorum.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.