Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları

5 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
1.jpg

Zencefil adını özellikle son zamanlarda sık sık duyuyorsunuz büyük olasılıkla. Özellikle de amacınız kilo vermek ya da kilo korumaksa. Çünkü bu konuda en önemli kilit görevlerden birini üstleniyor zencefil. Birçok faydası var ama en önemlilerinden biri metabolizmayı hızlandırması. Gelin bugün kokusu güzel, faydaları saymakla bitmeyen zencefili biraz daha yakından inceleyelim. Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım. Hatta ek olarak bir de zencefille hazırlanan nefis bir bal kabağı tarifi vereyim size. O zaman ne duruyoruz, başlayalım metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları konusuna.

Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları: Kan şekerini dengede tutar

Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları

  • Zencefilin bizim konumuzla en çok bağlantılı noktalarından biri metabolizma hızlandırması. Zencefilgiller ailesinden gelen bu bitkinin ana vatanı Asya. Alternatif tıp uygulamaları arasında kendine özgü bir yeri olan zencefil, aynı zamanda kan şekerini de dengede tutar. Yani özellikle kilo verme sürecinde sizi çok zorlayan o açlık ataklarının önüne geçme konusunda önemli etkilere sahip zencefil. Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları konusuna devam edelim. Zencefil, sindirim sistemini de düzenler. İshal sorununun giderilmesine yardımcı olur.
  • Kış aylarında soğuk algınlığına yakalanıp aşırı şekilde öksürdüğünüzde imdadınıza koşan doğal yöntemlerden biri de zencefil tüketmektir. Özellikle doğal bala karıştırıp tüketeceğiniz toz zencefil, ilaç kullanmak istemeyenlerin derdine de derman olur.

Ağrı kesici yerine zencefil

  • Tam da sözün burasında zencefilin kas ve regl dönemi ağrılarının azaltılmasında da etkili olduğunu söylemem gerek. Zencefilin önemli özellikleri sadece bununla sınırlı değil. Metabolizma hızlandıran, kan şekerini dengeleyen zencefilin sağlık faydaları konusunda söylemeden geçilemeyecek noktalardan biri de iltihaplanmayı engellemesi, mide ve bağırsak gazlarını söktürmesi.
  • Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları konusunda zencefilin mide bulantısını giderme özelliği bulunduğunu da söylemek isterim.

Zencefilli bal kabağı tarifi

Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları

  • Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları konusunu böylece özetledik. Peki ya zencefili nasıl kullanacağız? Bunun da çeşitli yolları var elbette. Gelin anlatayım.
  • Zencefili toz halinde salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Dilerseniz çay olarak da tüketebilirsiniz. Hatta zencefil kullanarak nefis yemekler de hazırlayabilirsiniz. Metabolizma hızlandıran zencefilin sağlık faydaları konusunda şimdi geldi en lezzetli bölüme.

Gerekli malzemeler: 6 dilim bal kabağı
Yarım yemek kaşağı Hindistan cevizi yağı
Yarım yemek kaşığı soyulmuş ve rendelenmiş zencefil
Bir yemek kaşığı ince ince kıyılmış kırmızı biber
Bir yemek kaşığı nar tanesi
Bir çay kaşığı kişniş

Hazırlanışı: Nasıl, metabolizma hızlandıran, kan şekerini dengeleyen zencefilin sağlık faydaları konusunun en lezzetli kısmı iyi gidiyor değil mi? Şimdi gelelim bu malzemelerle hazırlayacağımız yiyeceğe.

Fırını önceden 200 derece ısıtın.

Bal kabağı dilimlerini bir tepsiye yerleştirin. Hindistan cevizi yağı, zencefil, biberi bu dilimlerin üzerine bir fırça yardımıyla sürün. Tepsiyi fırına verin. 20 dakika pişirin. Bal kabağı dilimlerini ters yüz edin ve 10 dakika daha pişirin. Sonra fırından çıkarıp üzerini nar taneleriyle süsleyin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.