Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

1 Kasım 2019- Bersu Ekinci0
anaaa.jpg

Amaç kilo vermek olunca bazı önemli konuları zaman zaman hatırlamakta yarar olduğunu düşünüyorum. Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler konusu da bunların arasında. Artık herkesin malumu, kilo vermek için yapılması gereken en önemli işlerden biri metabolizmayı hızlandırmak. Bazı besinler de bu amaca giden yolda gerçekten son derece yararlı. Daha önce birkaç kez söz etmiştim aslında. Ama hem danışanlarımdan hem de çevremden sık sık bu konuda sorular sorulduğu için bir kez daha gündeme almam gerektiğini düşündüm. Gelin bir gözden geçirelim metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler hangileri… Hangi besinler kilo verme konusunda daha etkili.

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler: Sebzesiz beslenme olmaz

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler deyince akla ilk olarak yeşil sebzeler gelir. Elbette bütün beslenme programınızı bu sebzelerle doldurmayacaksınız fakat hepsine yeteri kadar yer vermenizde fayda var. Neler mi bu sebzeler? Söz gelimi ıspanak, roka, brokoli, marul, maydanoz, nane metabolizma hızlandırıp kilo verme konusunda yardımcı olur. Bol lif içeren bu yeşil yapraklı sebzeler, vitaminlerin yanı sıra vücuda gerekli mineralleri de içerir. Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler arasında yer alan yeşil sebzeleri dilerseniz smoothie’lerin içinde de tüketebilirsiniz.

Sağlıklı yağlar

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

Devam edelim metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler konusuna. Sağlıklı yağ içeren besinleri tüketmek de metabolizma hızlandırma ve kilo verme konusunda son derece etkili. Özellikle de göbek yağlarından kurtulma konusunda. Sağlıklı yağlar ise avokado başta olmak üzere yumurta, chia tohumu, keten tohumu, fındık, ceviz, çiğ badem, somon ve ton balığı gibi besinlerde bulunur. Elbette bunların tümünü belirli miktarlarda tüketmek koşuluyla.

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler: Kırmızı meyveler

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

Şimdi metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler konusunda hem lezzetli hem de renkli bir ayrıntı var. Eğer kilo vermek için metabolizma hızlandırmak istiyorsanız kırmızı meyveler tüketin. Neden mi? Çünkü kırmızı meyveler flavonoid adı verilen antosiyaninler içerir. Zaten bu meyvelerin kırmızı rengi de buradan geliyor. Metabolizma hızlandırıp kilo vermek için çilek, kiraz, vişne, ahududu, böğürtlen tüketebilirsiniz.  Şeker oranı düşük olan bu meyveler, C vitamini açısından da zengin. Ayrıca hepsi etkili birer antioksidan.

Yulaf yağ yaktırır

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

Gelelim metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler konusunda yulafa. Zaten sizin de dikkatinizi çekmiştir, birçok kilo verme ve kilo koruma programında yer alır yulaf. En önemli özelliği lif deposu olması ve tok tutması. Sağlıklı karbonhidratlar arasında yer alan yulaf, sindirim sistemini de destekler.

Su içmeden kilo verilmez

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

Metabolizma hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler konusunu kısaca böyle toparladıktan sonra geldik en önemli, asla unutulmaması gereken maddeye: Su! Hayat kaynağı su, aynı zamanda bedeninizi toksinlerden temizler, metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Dilerseniz suyunuzun içine yağ yakmayı hızlandıran limon, portakal ya da greyfurt dilimleri ekleyip tüketebilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.