Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları

15 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
egg-3524355_1920-1.jpg

Kilo vermek için metabolizmanın hızlı çalışması gerektiğini artık biliyoruz. Kimi zaman elde olmayan sebeplerle metabolizma hızı yavaşlasa da beslenme alışkanlıklarında yapılacak akılcı değişikliklerle bu sorunu çözmek mümkün. Yani eğer metabolizmanız tıbbi yardım gerektiren nedenlerle değil, tamamen yanlış beslenme sonucu yavaşladıysa bunun çaresi var. Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusuna bir bakalım şimdi. Nasıl kilo verilir? Zayıflamak için nasıl beslenmek gerekir? sorularının yanıtlarını da vermiş olacağız bu şekilde. Ben anlatmaya hazırım metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusunu.

Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları

Kilo vermek için sadece bir tek adım atmak yeterli değil. Beslenme düzeninizi ve biçimini de hayat tarzını da değiştirmeniz gerekiyor. Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusuna bu hatırlatma ile başlamak istedim. Özetle eğer kilo vermek, zayıflamak, göbek eritmek, forma girmek ve öyle de kalmak istiyorsanız hayatınızda beyaz bir sayfa açmalısınız.

Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusunda en önemli adım elbette doğru beslenmeyi bilmek. “Metabolizmayı hızlandırmak için nasıl beslenmek gerekir?” sorusunun yanıtlarını şöyle sıralamalıyım.

Yeteri kadar protein alın: Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusunda altını çizmek istediğim ilk ayrıntı bu: Yeteri kadar protein tüketin.  Öncelikle protein zengini besinler sizi uzun süre tok tutar, böylece kilo vermenin önünde engel teşkil eden açlık krizlerine karşı etkili bir önlem almış olursunuz.
Protein zengini besinler vücudunuz tarafından sindirilirken daha çok enerji harcanır. İşte bu da metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Peki hangi besinler bunlar? Yumurta, yağsız kırmızı et, balık, baklagiller, hatta kuru yemişler protein alabileceğiniz besinler.  Ama dikkat! Protein kilo vermek için önemli diye düşünüp gereğinden fazla da tüketmeyin.

Tahılları ihmal etmeyin: Sağlıklı kilo vermek için metabolizmayı hızlandırmanın yollarından biri de beslenme programına tahılları da eklemek. Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusunda söylemek istediğim ayrıntılardan biri de işte bu. Bütün bunlara ek olarak tahıllar, vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidan da içerir. Yani hem kilo vermenize yardımcı olur hem de vücudunuzu toksinlerden temizler.

Ne yediğiniz kadar ne içtiğiniz de önemli

Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları

İçtiklerinize dikkat: Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusunda yine benim önem verdiğim bir ayrıntıya geldik. Kilo vermek, zayıflamak istiyorsanız yedikleriniz kadar içtiklerinize de özen göstermeniz gerekir. Öncelikle bol su içmenizi öneriyorum. Su içmek metabolizmayı hızlandırır, tokluk hissi
sağlar, vücudu toksinlerden temizler. Dilerseniz suyunuzun içine birkaç taze nane yaprağı ya da bir dilim limon da katabilirsiniz. Buna ek olarak yeşil çayın da metabolizma hızlandırdığını hatırlatmak isterim. Ayrıca güzel bir sohbet eşliğinde içeceğiniz şekersiz Türk kahvesi de metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur.

Acı biber tüketin: Şimdi gelelim  bir başka ayrıntıya. Acı biber tüketin! Size bu konuyu daha önce de ayrıntılı olarak anlatmıştım, ama yeri geldi bir kez daha hatırlatayım. Acı biberin içerdiği kapsaisin, metabolizma hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur.  Üstelik kırmızı biber, bizim mutfaklarımızda da sıklıkla kullandığımız bir baharat. Yani bulunması ve kullanılması gayet kolay.

Metabolizma nasıl hızlandırılır? Kilo vermenin püf noktaları konusunu bu şekilde toparladım. Ama şunu söylemek istiyorum, kilo vermek için bütün bu ayrıntılara dikkat etmenin yanı sıra sağlıklı ve akılcı bir beslenme programı belirleyip buna uymak ve düzenli spor yapıp hareketli bir hayat sürmeniz gerektiğini de unutmayın lütfen.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.