Kategoriler: Haber

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek

Kilo vermek ve kilo korumak için yapmanız gereken en önemli işlerden biri metabolizmayı hızlandırmak. Bu sayede bedeninizde yağların birikmesini önleyip fazla kilolardan kurtulabilmek mümkün. Metabolizma hızı bir noktaya kadar “kaderiniz” belki ama bu kaderi değiştirmenin yani metabolizma hızlandırmanın bazı yolları da var. Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek nedir bundan söz edelim biraz. Elbette metabolizma hızını artırmanın bir yolu düzenli egzersiz yapıp hareketli bir hayat sürmek ama bir değer yolu da beslenmeye dikkat etmek. Özellikle de metabolizma hızlandıran yiyecekleri beslenme programına almak. Haydi gelin bakalım metabolizma hızlandıran 10 yiyecek nedir, hangi besinleri tüketirsek metabolizma hızını artırabiliriz.

Metabolizma hızını artıran 10 yiyecek: Bu meyveleri düzenli olarak tüketin

Yaban mersini, çilek, ahududu: Metabolizma hızlandıran 10 yiyecek arasında öncelikle bu meyveleri saymak istiyorum. Şeker oranı düşük olan bu meyveler aynı zamanda yağ da içermiyor. Kolesterol ve tansiyonu dengeleme özelliğine de sahip. Kilo vermek ya da kilo korumak için gerekli bir ayrıntı olan metabolizma hızını artırmaya yardımcı oluyor.

Brokoli: Brokolinin sağlık faydaları saymakla bitmez. Önemli özelliklerinden biri de metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek arasında yer alması. C vitamini açısından zengin olan brokoli aynı zamanda kalsiyum deposu. Bu ikisi de yağ yakmayı hızlandırır. C vitamini sayesinde daha fazla kalsiyum absorbe edebilirsiniz, kalsiyum ise metabolizma hızını artırıp daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Chia tohumu: Biliyor musunuz, Chia tohumunun metabolizma hızlandıran 10 yiyecek arasında yer almasının tarihi bir geçmişi var. Chia tohumu, yüzyıllar önce Aztek savaşçıları tarafından tüketilirdi. Çünkü Chia tohumu, hareketli bir hayat sürdüren bu savaşçılara gereken enerjiyi sağlar ve gün boyu dinç olmalarına yardımcı olurdu.

Acı kırmızı biber: Acı kırmızı biberin yağ yakmaya yardımcı olduğu artık çok iyi bilinen bi gerçek. Bu özelliğini de içerdiği kapsaisin maddesinden alıyor. Metabolizma hızlandıran 10 yiyecek arasında yer alan acı kırmızı biber, bu kapsaisin sayesinde metabolizmayı hızlandırarak daha fazla yağ yakımını sağlar.

Tarçın: Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek arasında yer alan tarçının en önemli özelliği kan şekerini düzenleyip sizi olur olmaz zamanlarda pençesine alacak açlık krizlerini önlemesi. Tarçın aynı zamanda tokluk hissinin uzun sürmesine de yardımcı olur. Böylece kilo verme sürecinde yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek: Güne enerjik başlayın, kaslarınız güçlensin

Kereviz: Kerevizin en önemli özelliği termojenik bir besin olması. Yüksek oranda kalsiyum içeren kereviz bu özelliği ile metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek arasında yer alıyor.

Yulaf ezmesi: Metabolizma hızlandıran yiyecekler arasında yer alan yulaf ezmesi özellikle de günün ilk öğünü yani kahvaltı için çok iyi bir seçenek. Çözünebilir lifler açısından zengin bir besin olan yulaf ezmesi aynı zamanda kelosterolü dengeler ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

Ispanak: Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek arasında yeşil yapraklı sebzelerden biri var: Ispanak. B vitamini oranı yüksek olan ıspanak, bu sayede metabolizma hızını artırır. Eğer kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız bu konuda tüketebileceğiniz en iyi besinlerden biri de ıspanaktır.

Çiğ badem: Eğer bademin kilo verme ya da kilo koruma çabalarınızı sekteye uğratacağını düşünüyorsanız bu fikri kafanızdan atın. Çünkü çiğ badem eğer abartıya kaçmadan dengeli bir şekilde tüketilirse kilo vermeye katkıda bulunur. Çiğ bademin içerdiği sağlıklı yağlar metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur.

Bersu Ekinci

Paylaş
Yazan
Bersu Ekinci

Önceki Yazılar

  • Banu Geçim
  • Haber

Metabolizma hızlandırıp kilo verdiren Matcha latte

Son dönemde beslenme trendleri arasında yıldızı giderek yükselen Matcha çayının sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini artık biliyorsunuz. Şimdi de…

% gün önce
  • Haber

Ilık su içmenin faydaları ve kilo vermeye etkisi

Hayatın temel kaynağının su olduğunu bilmeyen yok artık. Vücudunuzun 'kusursuz bir makine' gibi çalışması, toksinlerden arınması, metabolizmanın hızlanması için gün…

% gün önce
  • Haber

Metabolizma hızlandıran sabah kahvaltısı: Matcha tozlu Chia puding

Her zaman söylüyorum, kilo vermek ya da kilo korumak söz konusu olduğunda en önemli ayrıntılardan biri de kahvaltı. Sağlıklı bir…

% gün önce
  • Haber

Yazın hızlı kilo vermenin kolay yolları

Aslında çoğunluk fazla kilo sorununu yaz gelmeden önce çözmek ister. Öyle ya yaz aylarında incecik elbiseler giyilecek, en önemlisi bikini…

% gün önce
  • Haber

Canımız neden şekerli besinler tüketmek ister?

Evet, geldik kilo vermek isteyenlerin ya da formda kalmayı amaçlayanların aklını en çok kurcalayan soruya: Canımız neden şekerli besinler tüketmek…

% gün önce
  • Haber

Kilo aldırmayan sağlıklı ev yapımı dondurma tarifleri

Gördüğünüz gibi unutmadım! Bir önceki yazımda size yaz mevsiminin gözde tatlısı dondurmanın sanıldığı kadar masum olmadığını anlatmıştım. "Light" ya da…

% gün önce