WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir bersu ekinci

3 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Bazı insanlar ne yerlerse yesinler kolay kilo almazken bazıları da kelimenin tam anlamıyla “su içseler” yarar. Peki bunun neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa bunun nedeni metabolizma hızıdır büyük olasılıkla. Elbette metabolizma hızı bir anlamda bir insanın kaderidir. Yani ailenizden mirastır. Ama bir yere kadar. Özetle doğru besinleri tüketerek metabolizma hızınızı yükseltebilirsiniz. Peki metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir? Metabolizmayı nasıl hızlandırabiliriz?

Hepsini birer birer anlatalım. Biraz önce söylemiştik metabolizma hızı bir noktaya kadar genetiktir. Yani ailenizden size geçer. Ama “metabolizmam yavaş” diyerek oturup kalmanın da bir anlamı yok.

Bazı besinler yardımıyla metabolizmanızı olabildiğince hızlandırabilirsiniz. Özellikle de kilo verme sürecindeyseniz.

İşte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler.

Yumurta akı

Yumurta, özellikle protein açısından çok zengin bir besin. Sabah kahvaltılarında dilim dilim ekmek ya da açma, poğaça gibi yiyecekler tüketmek yerine bir tane haşlanmış yumurta yemenin tokluk duygusunu uzun süre korumaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Ama yumurtanın sağlıklı beslenme, kilo koruma ve en önemlisi kilo verme konusundaki tek mucizesi bu değil. Yumurta akı metabolizmanın hızını artıran besinlerden biri. Bunun nedeni de yumurta akının aminoasitler açısından son derece zengin olması.

Su

Su… Su… Su… Hiç bıkmadan bu kelimeyi tekrarlayacağız. Sağlığımız için, sağlığımızı yitirmeden kilo verebilmek ve formumuzu korumak için su tüketmek zorundayız. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmak için de! Çünkü eğer, yeteri kadar su içmezseniz metabolizmanız yavaşlar.

Size bu konuda bir başka ipucu daha verebilirim: Özellikle soğuk suyu tercih edin. Çünkü soğuk su vücudunuzu kalori harcamak için daha çok çalışmaya zorlar. Bu da metabolizmayı hızlandırır.

Acı biber

Önceleri birçok kişiye tuhaf gelmişti ama acı biber gerçekten de metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Elbette acı biberleri birbiri ardına yemek pek mümkün değil. Ama toz haline getirilmiş acı biberi yemeklerinize katarsanız hem farklı bir lezzet elde eder hem de metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olursunuz.

Mercimek

Birçok kadının demir eksikliği çektiği bir gerçek. Eğer siz de onlardan biriyseniz pek de iç açıcı olmayan bir haberimiz var: Demir eksikliği çeken kadınlar, özellikle bellerini inceltme konusunda çok başarısız. Çünkü demir eksikliği metabolizmanızın hızlı çalışmasını engeller ve böyle durumlarda da kilolar genellikle bel çevresinde toplanır. İşte bunun silahı mercimek! Bu açıdan da ihmal etmemeniz gereken bir yiyecek mercimek. Şöyle özetleyelim: Bir fincan dolusu mercimek, günlük demir ihtiyacınızın yüzde 35’ini karşılar. Hem demir eksikliği yaşamamak için hem de metabolizmanızı hızlandırmak için mercimeği sofranızdan eksik etmeyin.

Tarçın

Mis gibi kokusuyla tarçın da metabolizmayı hızlandıran besinler arasında. Tarçının en önemli özelliği kan şekerini düzenlemesi. Kan şekeriniz aniden düşerse açlık krizine girebilirsiniz. Ara öğünlerde tüketeceğiniz bir miktar tarçın kan şekerinizi dengeleyerek açlık duygusun engeller.

Ama bu kadar değil. Tarçını yemeklerinizle birlikte de tüketebilirsiniz. Bu da yemek sırasında daha çabuk tokluk hissi duymanıza yardımcı olur.

Zencefil

Tarçından sonra sırada zencefil var. Bu besin sindirim sisteminizi rahatlatır. Özellikle de yemeklerle birlikte tüketilmesi metabolizmayı hızlandırır.

Brokoli

İşte size bir değil birçok yarar sağlayan bir besin. Öncelikle brokoli zengin bir K ve C vitamini kaynağı. Bunun yanı sıra kalsiyum deposu. İşte işin püf noktası da burası. Kalsiyum zayıflamaya yardımcı olan bir mineral.

Ama durun daha bitmedi. Brokoli aynı zamanda çok ciddi bir antioksidan. İşte bu yüzden sadece kilo verme menülerinden değil günlük sofralardan da eksik edilmemesi gerekiyor.

Greyfurt

Bir başka C vitamini kaynağı da greyfurt. Tıpkı C vitamini deposu diğer yiyecekler gibi yağ yakımına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.