Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri

28 Haziran 2019- Bersu Ekinci0
anaaaa.jpg

Yaz mevsiminin en çok hangi özelliğini seviyorsunuz? Sizi bilmem ama benim sevdiğim birkaç özelliği var. Daha fazla güneş ışığı almak mümkün, sabah erken saatlerde açık havada egzersiz yapabiliriz. Ve en güzeli de daha renkli sofralar hazırlayıp daha sağlıklı beslenebiliriz. Gelin bugün size bu mevsimin nimetlerinden biri olan metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri konusunda birkaç bilgi vereyim. Bütün bu meyveleri sadece zayıflamak için değil, kilo korumak amacıyla tatlı niyetine de tüketebilirsiniz üstelik. Sadece bu da değil, eğer dengeli bir şekilde yerseniz, bu meyveler metabolizmayı hızlandırıp daha fazla yağ yakmaya da yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri konusuna bir an önce başlamamı istiyorsunuz… O zaman hiç vakit kaybetmeden saymaya başlıyorum.

Erik tok tutar

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri denilince ilk akla gelenlerden biri erik. Özellikle de şeker oranı düşük olan yeşil erik. Doğanın bize sunduğu nimetlerden biri olan yeşil eriğin sağlık faydaları ve kilo vermeye etkisi uzun uzun anlatılacak türden. Öncelikle bol bol C vitamini içerir yeşil erik. Buna ek olarak yeşil erik tükettiğinizde A vitamini de alırsınız. Potasyum kaynağı olan yeşil erik aynı zamanda bir lif deposu. Bu da sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri arasında yeşil eriğin yer almasının bir başka nedeni kan şekerini dengelemesi. Bu sayede açlık krizlerini önler ve sağlıklı bir ara öğün seçeneğidir.

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri arasında yer alan yeşil eriğin en güzel özelliğini söylemeyi en sona sakladım. Bir gün içinde 20 tane yeşil erik tüketebilirsiniz! Nasıl, kulağa güzel geliyor değil mi? Size her zaman en sağlıkları da olsa besinleri dikkatli tüketmenizi hatırlatıyorum. Ama gün içinde 20 tane yeşil erik yiyebilirsiniz. Çünkü bu meyve şeker içermiyor…

Bunları söyledim ama bir noktada sizi uyarmak istiyorum. Eğer midenizde gastrit ya da ülser varsa yeşil erik tüketmeyin. İdrar yollarında iltihap olanların ya da ishal sorunu yaşayanların da dikkatli tüketmesinde fayda var.

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri: Mango

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri
Gelelim mangoya… Size daha önce de bu güzel meyvenin faydalarından söz etmiştim. Şimdi metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri konusunu anlatırken bir kez daha gündeme getirmenin zamanı.

Aslına bakılırsa mango geçmiş yüzyıllarda ilaç niyetine kullanılan bir meyve. Bunun en önemli nedeni, kelimenin tam anlamıyla bir vitamin deposu olması. Hangi önemli vitamini ararsanız var mangoda. Şöyle bir bakalım: A, C, D, E, K, B6 ve B9…

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri arasında yer almasının önemli nedenlerinden biri de tıpkı erik gibi lif deposu olması. Kan şekerini dengeliyor ki bu da kilo verme ya da kilo koruma konusunda son derece önemli bir ayrıntı.

Bu arada yeri gelmişken mangonun sadece metabolizmayı hızlandırıp kilo verme sürecinde yardımcı olmakla kalmadığını bunların yanı sıra kolesterolü dengeleyip bağışıklığı güçlendirdiğini, demir kaynağı olduğunu, hazmı kolaylaştırdığını ve erkekler için iyi bir afrodizyak olduğunu da ekleyelim. Bu noktayı da belirttikten sonra gelelim metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri listesinde yer alan diğer meyvelere.

Göbek yağlarını eriten kiraz

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri

Bana sorarsanız, yaz mevsiminin en lezzetli meyvelerinden biri de kiraz. Hem görsel olarak da iştah açıcı. Ama metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri arasında saymamın tek nedeni bu değil.

Kirazın kilo vermek isteyenler açısından en önemli özelliği özellikle göbek ve bel çevresindeki yağların yakılmasına yardımcı olması. Bu arada kirazın iyi bir antioksidan olduğunu ve bedeni toksinlerden arındırdığını da hatırlatmalıyım. Ama bütün faydası bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kiraz aynı zamanda doğal bir ağrı kesici, enerji kaynağı ve uykuyu da düzenler.

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri: Çilek

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri

Eğer kilo vermek ya da kilo korumak gibi bir amacınız varsa yapmanız gerekenlerden biri metabolizmayı hızlandırmak. İşte çilek bunun için “biçilmiş kaftan” diye tanımlanabilecek meyvelerden biri.

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri arasında yer alan çileğin en güzel özelliklerinden biri vücutta depolanmış yağların yakılmasını sağlaması. İçerdiği antosiyanin ise özellikle zayıflamak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu bir bileşen.

Danışanlarıma ara öğün olarak önerdiğim çilek, kan şekerini dengede tutar. Kendisi yüksek oranda şeker içermediği için miktarı konusunda abartıya kaçmadan ara öğün olarak tüketilebilir. Lif içeren çilek, uzun süren bir tokluk hissi sağlar.

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri konusunda çileği anlatırken dikkat çekmek istediğim bir önemli ayrıntı var. Çilek bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olduğu için dikkatli tüketilmeli. Biraz önce çilek tüketirken aşırıya kaçmamak gerektiğini söylemiştim. Böyle bir durumda çilek, ishal şikayetine de yol açabilir.

Göbek eritmek için yapan mersini

Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri
Gelelim son maddeye… Metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri arasında sayacaklarımdan biri de yaban mersini. Biraz önce de belirtmiştim… Fazla kilolardan kurtulmak için yağ yakmak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken metabolizmayı hızlandırmak. Yaban mersinine gelince… Metabolizma hızlandırmakla kalmak, koşturur!

Yapılan bilimsel araştırmalar yaban mersininin özellikle göbek bölgesinde biriken yağları eritme konusunda etkili olduğunu kanıtladı.

Tıpkı metabolizmayı hızlandırıp yağ yaktıran yaz meyveleri arasında saydığım diğerleri gibi kan şekerini dengeler yaban mersini. Ayrıca, içerdiği lif de midede doygunluk hissi yaratır. Bu arada çok iyi ve etkili bir antioksidan olduğunu da belirtmeliyim.

Peki bu kadar faydası olan yaban mersinini tüketirken nelere dikkat etmemiz gerek? Onları da şöyle anlatayım.

Eğer diyabet tedavisi görüyorsanız yaban mersinini dikkatli tüketin. İçerdiği bazı bileşenler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için bu konuya da özen göstermek gerekir. Böbrek ya da safra kesesi rahatsızlığınız varsa tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.