Meyve nasıl ve ne zaman yenir - BERSU EKİNCİ -

4 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
5-4.jpg

Kilo mu vermek istiyorsunuz? Meyve yiyin. Kolesterol sorununuz mu var? Meyve yiyin. Evet, güzel bir yardımcı çözüm olabilir ama bu konuda meyve nasıl ve ne zaman yenir ayrıntısını da atlamamak gerekir. Çünkü bazı meyveleri tükettiğinizde vücudunuza gereksiz miktarda şeker yüklemesi yapmış olabilirsiniz. Ya da meyve tüketerek sağlıklı beslendiğinizi düşünürken hiç farkına varmadan tam tersini yapıp sağlığınıza zarar verebilirsiniz. İşte bu yüzden meyve nasıl ve ne zaman yenir konusuna ayrı bir başlık açmayı düşündüm. Şimdi biraz daha yakından bakalım mı meyve nasıl ve ne zaman yenir sorusunun yanıtlarına.

‘Nasıl olsa meyve’ deyip geçmeyin

Özellikle kilo verme ya da koruma amacınız varsa meyveyi bile tüketirken dikkatli olmanız gerektiğini bir kere daha hatırlatarak başlayayım. Yapılan araştırmalara göre sabah saatlerinde aç mideye tüketilen meyve, hem sağlıklı kilo verme hem de kilo koruma açısından son derece olumlu etkiler sağlıyor.

Nasıl mı oluyor bu? Öncelikle sabah aç karnına tüketilen meyve, güne sağlıklı bir şekilde başlamanın doğru yollarından biri. Ayrıca, özellikle de sabah saatlerinde kahvaltı hazırlamak için yeterli vakti olmayanların, bu öğünü atlamalarını önlüyor. Şunu da unutmayın: Meyve sağlıklı bir antioksidan kaynağı ve yeterli miktarda meyve tüketmek vücuttaki iltihaplanmaların da önüne geçiyor.

Meyve nasıl ve ne zaman yenir konusunda üzerinde durduğum konulardan biri de meyveyi iki öğün arasında tüketmenin, kilo vermeye ve kilo korumaya sağladığı katkı. Kalorisi düşük, ama buna karşın vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan meyve, açlığı bastırma konusunda da iyi bir seçenek.

Bu yüzden önerim, “30 dakika kuralını” aklınızdan çıkarmamanız. Yani şunu söylemek istiyorum, ana öğünleriniz ile meyve tüketme zamanınız arasında 30 dakika olsun. Yani meyvenizi ya yemekten 30 dakika önce ya da yemekten 30 dakika sonra tüketin. Ana öğünün hemen ardından meyve tüketmek, sindirim sorunlarına yol açabilir.

Önemli olan doğru tercih

Meyve nasıl ve ne zaman yenir sorusunun bir başka yanıtını da “egzersizden önce ya da sonra” diye özetleyebilirim. Günlük egzersiz programından önce meyve tüketmek size enerji sağlar. Bana sorarsanız tercihinize göre egzersiz öncesi ya da sonrası muz ya da mango yemenizi öneririm. Bu iki meyve de bedeninize enerji verir. Ya egzersiz için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ya da egzersiz sonrası kaybettiğiniz enerjiyi yerine koymaya yarar. Ama dikkat! Lütfen hem egzersiz öncesi hem de sonrası meyve tüketmeyin.

Eğer kilo vermek istiyorsanız, meyve nasıl ve ne zaman yenir konusunda size bir önerim olacak. Meyveyi yemekten önce tüketin. Böylece hem gereksiz yere fazla yemek tüketmemiş olursunuz hem de yediğiniz meyve, lifli ve sulu yapısıyla sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu da kilo vermenize yardımcı olur.

Peki ya en kötü  zaman?

Peki meyve yemek için en kötü zaman ne? İlk bakışta böyle bir durum söz konusu değilmiş gibi görünse de aslında meyve yemek için yanlış zaman da var: Uyumak üzere yatağa gitmeden hemen önce meyve tüketmeyin. Aslında gecenin ilerleyen saatlerinde hiçbir şey tüketmemeniz gerekiyor. Ama yine de “nasıl olsa meyve zararsızdır” düşüncesiyle hareket etmeyin. Çünkü tükettiğiniz meyve, tam da uyuyup dinlenmeye hazırlanan bedeninize enerji yükleyebilir ve bu da sağlıklı bir uyku uyumanızı engeller.

Meyve nasıl ve ne zaman yenir: İşte püf noktaları

“Meyve yemenin de püf noktaları olur mu” demeyin. Çünkü bu konuda da dikkat etmeniz gereken noktalar var. Gelin şimdi bunları da kısaca anlatayım.

  • Bazı meyveler sizin için diğerlerinden daha iyidir

Glisemik endeksi yüksek olan meyveleri, özellikle kilo vermek istiyorsanız sofranıza daha nadir konuk etmelisiniz. Söz gelimi muz, mango ya da üzüm kan şekerinizi aniden yükseltip tokluk hissinin kısa sürede kaybolmasına neden olabilir. Bu yüzden muz ya da mango yerine çilek, ahududu ya da yaban mersini gibi glisemik endeksi daha düşük meyveleri ara öğün olarak tercin edebilirsiniz.

  • Bilinçsiz meyve tüketirseniz fazladan şeker alabilirsiniz

Bu da kulağa tuhaf geliyor olabilir. Ama, meyve nasıl ve ne zaman yenir konusunu anlatırken bu ayrıntının da üzerinde durmak istiyorum. Sadece meyveyi değil günün geri kalanında tüketeceğiniz diğer yiyecekleri de bilinçli bir biçimde seçmelisiniz. Yani, meyve ve diğer yiyeceklerin kombinasyonundan söz ediyorum. Örneğin orta boy bir elmada ortalama 20 gram şeker vardır. Gün içinde iki tane elma yiyip ilerleyen saatlerde yine bol şeker içeren başka bir yiyecek tüketirseniz, bu size yarardan çok zarar getirebilir.

  • Meyve suyu ile meyve aynı değildir

İşte meyve nasıl ve ne zaman yenir konusunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri daha: Meyve suyu ile meyve aynı değildir. Özellikle marketlerden satın aldığınız paketlenmiş meyve suları! Çünkü belki de sizin “nasıl olsa bunun da ana maddesi meyve” diyerek tükettiğiniz o meyve sularının içindeki şeker miktarı bile öylesine yüksek ki! En iyisi sis meyveyi doğal formuyla ve yeteri kadar tüketin.

  • Kuru meyveye de dikkat!

Hiç düşündünüz mü kuru meyveye bazen şekerleme muamelesi yaptığınızı? Bunlar diğer meyvelerden daha tatlı olduğu için özellikle de şekere dayanamayanlar tarafından fazlaca tüketilebilir. Bu da sandığınız gibi vücudunuza yarar değil zarar verir. İşte bu yüzden kuru meyve tüketimini de sınırlamanızı öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.