Mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler

8 Ocak 2020- Bersu Ekinci0
iceek.jpg

Bugünlerde çevremdeki birçok kişiden bu tür yakınmalar duydum ve aklıma geldi. Mide şişkinliği ve sindirim sorunları sandığınızdan çok sayıda insanın derdi. Ben de bu yazımda size mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusunda bazı tarifler vermeyi planladım. Eğer mide şişkinliği ve sindirim zorluğu, tıbbi yardım gerektiren bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa beslenmeye dikkat ederek düzeltilebilir. Yiyecekler konusunda da bazı kurallar var elbette ama gelin ben size mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusunda birkaç tarif vereyim.

Mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusuna “eğer yeme hatalarından kaynaklanan bu tür bir sorununuz varsa çözümü de kolay” diyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler: Nane çayı

Mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusuna şöyle bir uyarıyla başlamalıyım: Eğer midenizde sürekli bir şişkinlik sorunu varsa ve buna ek olarak bir kahve tutkunuysanız yani gün içinde “kupalar dolusu” kahve içiyorsanız başınıza gelenler gayet normal. Her ne kadar genel anlamda kahve içmek sindirime yardımcı olsa da bunu abarttığınız zaman faydasından çok zararını görürsünüz.

Ama bir de iyi haber: Size yardımcı olabilecek içeceklerden biri nane çayı. Nane, doğal bir sakinleştirici ve kas gevşeticidir. Yani bir başka deyişle nane çayı midenizi de rahatlatıp şişkinliğin kolayca ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi suyu

Devam edelim mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusuna. Hindistan cevizi suyunun içerdiği potasyum da mideyi rahatlatmaya yardımcı olur. Potasyumu muzdan da alabilirsiniz elbette. Ama Hindistan cevizi ondan çok daha yüksek oranda potasyum içerir. Ayrıca vücudun susuz kalmasını engeller. Tüm bunlara ek olarak da gerçekten lezzetlidir.

Bir bardak su bir dilim limon

Biraz önceki paragrafta “vücudun susuz kalmasını engeller” dedim de… Elbette mide şişkinliği ve sindirim sorunları yaşamamak için yeteri kadar su da içmelisiniz. Mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusunda bunu atlamamak gerek. Eğer bol su içmek bir süre sonra sıkıcı hale geliyorsa içine bir dilim limon ekleyebilirsiniz.

İster sıcak, ister soğuk yeşil çay

Evet… Biraz daha bakalım mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusuna. Bu konuyu anlatıp da yeşil çayı atlamak olmaz elbette. Yeşil çay, sindirim sisteminiz için son derece faydalı bir seçim. Ayrıca çok iyi bir iltihap önleyici ve antioksidan kaynağı. Yeşil çayı isterseniz sıcak isterseniz soğuk tüketebileceğinizi de buraya not düşeyim. Bu arada yeşil çayın yağ yaktırma ve kilo vermeye etkisi dahil sağlık faydalarını, nasıl tüketileceğini hatırlamak isterseniz link burada. 

Zencefil çayı iltihap söktürür

Mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler konusu anlatmaya devam edelim ve  gelelim zencefil çayına. Hatırlarsanız size daha önce de anlatmıştım: Zencefil ‘cincerol’ adı verilen iltihap söktürücüler içerir. Bu yüzden de zencefil çayı mide şişkinliği ve sindirim problemleri için iyi bir seçenek.

Rezene çayı bağırsakları rahatlatır

Rezene çayı da mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler arasında bir başka güzel seçenek. Rezene, gaz azaltıcı doğal yağlar içerir. Özellikle de bağırsaklarınızda gaz sorunu yaşıyorsanız tüketeceğiniz en iyi içeceklerden biri rezene çayı.

Papatya çayı ile tepeden tırnağa gevşeyin

Size daha önce papatya çayını uzun uzun anlatmıştım. Hatırlamak isteyenler o yazıya şu linkten ulaşabilir. Ama burada üzerinde durmak istediğim konu papatya çayının mide ve bağırsaklara olumlu etkisi. Mide şişkinliğini gideren, sindirimi destekleyici içecekler arasında papatya çayının da yer almasının nedeni sadece uykusuzluğa değil sindirim sorunlarını, mide şişkinliğini ve bağırsak gazlarını gidermeye de yardımcı olması.

Eğer mide ve bağırsak şişkinliğinden şikayetçiyseniz beslenme konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımdan okuyabilirsiniz. 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.