Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? - BERSU EKİNCİ -

22 Ekim 2018- Bersu Ekinci0
6-1.jpg

Büyük olasılıkla haberiniz vardır, beslenme söz konusu olunca hele kilo verme deyince bu konuda yardımcı olan meyvelerden birinin çok sık yetiştiği yerlerden birinin Türkiye. Peki biz bundan yeterince yararlanıyor muyuz? Evet, doğru tahmin ettiniz, nardan söz ediyorum. En çok Türkiye, İspanya, Azerbaycan, Hindistan ve İran’da yetişen nar, hem içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor hem de bir solukta sayılamayacak kadar sağlık faydasına sahip. Hazır mevsimi de gelmişken danışanlarımdan da çok sık duyduğum nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? sorularının cevaplarına bir bakalım. Sadece tanelerinden değil suyundan da sağlık fışkıran nar, uygun şekilde tüketilirse hem kilo vermeye yardımcı olur, hem de genel sağlık üzerinde büyük faydası var. Hazırsanız başlıyorum anlatmaya nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

Güçlü bir antioksidan

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

Önce narın neden zayıflama konusunda etkili olduğunu anlatayım isterseniz. Çok güçlü bir antioksidan ve iltihap önleyici bir meyve nar. Bu özelliğini de içerdiği tanen, antosiyanin ve yüksek seviyelerde flavonoid ile polifenollerin varlığından alıyor. Tüm bunlar narın yağ yakımı yani kilo verme konusunda etkili olmasını sağlar. Narın kilo verme ve yakmada etkili olmasının bir başka nedeni de içerdiği punisik asit. İşte bu yüzden kilo vermek ve kilosunu korumak isteyenler tarafından düzenli şekilde tüketilmesinde fayda var.

Oksidatif stresi engeller

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? sorularının cevaplarına bakmaya devam edelim. Narın özellikle de nar suyunun önemli özelliklerinden biri de oksidatif stresi engellemesidir. Oksidatif stres özellikle obezite sorunu olan kişilerde yaygındır. Bu da fazla yağ birikmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu aslında çok ciddi ve önemli bir sorun. Çünkü eğer tedavi edilmezse kalp hastalığından Parkinson’a, kanserden Alzheimer’e kadar birçok başka soruna da yol açar. İşte nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? sorularının en can alıcı yanıtlarından biri de burada gizli. Nar ya da nar suyu tüketerek oksidatif stresi önleme, dolayısıyla da bu tür ciddi hastalıklarla karşılaşma riskini azaltabilirsiniz.

İnsülin direncini önler

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? konusunun önemli ayrıntılarından birine daha sıra geldi. Nar, insülin direncini önler. Daha önce de söylediğim gibi nar antioksidanlar açısından son derece zengin bir meyve. Özellikle de içerdiği antosiyanin sayesinde kan şekerini dengeler. Bu özelliği ile de kilo verme konusunda destek sağlar.

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? Küçük taneler iştahı dengeler

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

Narın kilo verme konusunda sağladığı en büyük katkılardan biri de iştahı kontrol etmesi. İster narın tanelerini tüketin isterseniz suyunu için, nar içerdiği yoğun lif yardımıyla tokluk hissi sağlar. Bu da sizi gereksiz abur cuburdan uzak tutar.

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? sorularının ilk bölümünü yanıtladık. Şimdi gelelim ikinci bölüme yani narın sağlık üzerindeki olumlu etkilerine. Onu da maddeler halinde şöyle sıralayabilirim:

Narın sağlık faydaları

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

  • Sindirim sistemini düzenler. Bağırsakların işlevini sağlıklı biçimde sürdürmesini sağlar.
  • Kansızlığın çözümüne yardımcı olur.
  • Eklem ağrılarının azaltılmasında etkili olur.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Bol miktarda C vitamini içerir bu da vücudun direncini artırır.

Nar nasıl tüketilir?

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler? sorularını bu şekilde yanıtladıktan sonra şimdi de biraz narın ne kadar ve nasıl tüketileceğini anlatayım.

Nar kilo vermeye ve sağlığı korumaya yardımcı olur elbette. Ama bütün besinlerde geçerli olan kuralı burada da unutmamak gerek. Nar tüketirken de ölçüyü kaçırmayın. Eğer meyve olarak tüketeceksiniz, iki yemek kaşığı kadar nar tanesini bir günde tüketebilirsiniz. Suyunu tercih ediyorsanız da günde bir bardakla yetinin.

Nar tüketirken dikkat!

Nar zayıflatır mı, narın sağlık faydaları neler?

Bu kadar faydası olan nar, bazıları için rahatsızlık yaratabilir. Eğer gaz ve şişkinlik sorununuz varsa nardan uzak durmanızı öneririm. Hamile iseniz ya da özellikle bağırsaklarınızla ilgili bir operasyon geçirmişseniz nar tüketmeden önce mutlaka ama mutlaka doktorunuzla görüşün.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.