Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? - BERSU EKİNCİ -

9 Ekim 2020- Bersu Ekinci0
anna.jpg

İşte bazı insanlardan en çok duyduğum iki soru bu: Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki, eğer kilo almanıza bir sağlık sorununun neden olduğundan kuşku duyuyorsanız, bunun için bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bazen kilo almanın altında yatan, tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu olabilir. Fakat kimi zaman da çok basit, aslında biraz dikkatle düzeltilebilecek günlük davranışlar kilo almaya, bir türlü kilo verememeye neden olabilir. Yani kimi zaman kilo verme kapısını açacak anahtar sizin elinizdedir de farkında değilsinizdir. Haydi gelin bir bakalım neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının en çok rastlanan yanıtlarına.

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim?

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim?

Biraz önce de söylediğim gibi bazı kişiler için neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının çok basit ve düzeltmesi kolay yanıtları olabilir. Neler mi bunlar? Şöyle bir sıralayayım:

Vücudunuz susuz kalıyor: Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının bence önemli yanıtlarından biri. Yeteri kadar su tüketmek, bedeni toksinlerden temizlediği gibi tokluk hissi sağlar, gereksiz yemeyi engeller. Konumuzla ilgili önemli ayrıntı ise yeteri kadar su tüketmek ödemi de önler. Eğer yeteri kadar su içmiyorsanız, vücudunuz ödem tutabilir. Yani o tartıda gördüğünüz rakam ya da vücudunuzun bazı bölgelerindeki şişlikler aslında ödem olabilir. Bundan kurtulmak için de yeteri kadar su içmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Yemek tabaklarınız çok büyük: Bu da neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularına verilecek yanıtlardan biri. Daha önce de birkaç kez hatırlattığım gibi kilo vermek ya da formda kalmak için yapabileceğiniz küçük “hilelerden” biri de daha küçük yemek tabakları kullanmak. Bu, sizi fazla yiyecek tüketmekten uzak tutar. Ama tam tersini yapar, yani büyük tabaklarla yiyecek tüketirseniz farkına varmadan fazla yiyebilirsiniz. Nasıl? Aslında ne kadar basit ama genellikle göz ardı edilen bir ayrıntı değil mi?

Yiyerek rahatlıyorsunuz: Kimi zaman insan strese girdiğinde, kendini kötü hissettiğinde bunun acısını yiyeceklerden çıkarır. Özellikle de tatlılardan ve karbonhidratlardan. İşte bu durum da kilo almaya ya da bir türlü kilo verememeye neden olabilir. Bir düşünün bakalım, belki de bir türlü zayıflayamama nedeniniz farkına varmadan ya da üstünde durmadan yaptığınız bu atıştırmalardır. İşte neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtlarından biri de bu.

Öğün atlıyorsunuz: Bir beslenme danışmanı olarak neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularını duyduğumda aklıma gelen olasılıklardan biri de bu. Bazı insanlar kilo vermek için aç kalmak gerektiğini düşünür, ki bunun ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu daha önce de defalarca hatırlattım. Eğer öğün atlarsanız zayıflamak yerine tam tersine hiç beklemediğiniz kadar kilo alabilirsiniz. Üstelik sağlığınız da bozulur.

‘Diyet’ yaparsanız kilo veremezsiniz

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim?

Fazla alkol tüketiyorsunuz: Elbette zaman zaman ölçülü alkol tüketmek, isteyen herkesin hakkı. Ama ya bu konuda aşırıya kaçıyorsanız? Özel zamanlarda ya da kutlamalarda alkol tüketmek mümkün. Ama bunu ölçülü olarak yapmanızı önenirim. İşte neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtlarından biri de bu.

Evde yemek pişirmiyorsunuz: Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularına verebileceğim yanıtlardan biri de işte bu. Kilo vermek, kilo korumak, sağlıklı olmak için ne yediğinizi bilmeniz gerekir. Bunun en iyi ve en güvenli yolu da öğünlerinizi evde kendiniz pişirmeniz. Elbette zaman zaman dışarıda yemek de yenir. Ama sık sık bunu yaparsanız, kilo için zararlı olabilecek yiyecekler tüketir, ipin ucunu kaçırabilirsiniz. O yüzden yemek için dışarıya gittiğiniz zamanları denetim altına almanız gerekir.

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtı olarak bu konunun bir başka versiyonu da sık sık dışarıdan yiyecek söylemek. Evinizin kapısına kadar getirilen o yiyecekler yeteri kadar sağlıklı mı, ne dersiniz? Özellikle de fast food ısmarlıyorsanız bu tür yiyeceklerin içerdiği yağlar, katkı maddeleri sadece kilo almanıza yol açmakla kalmaz aynı zamanda sağlığınızı da bozar.

Yeteri kadar uyumuyorsunuz: Uyku düzeni ile kilo verme konusundaki ilişki yadsınamaz. Kaliteli bir uyku hem genel sağlığınızı olumlu etkiler hem de kilo verme konusundaki çabalarınızı. Uykusuz kalmak, kaliteli bir uyku uyumamak, vücudunuzun hormonal dengesini bozarak sizi daha fazla ve gereksiz yiyecek tüketmeye iterek vücut ağırlığında artışa neden olabilir. İşte neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularına verilebilecek yanıtlardan biri de bu.

Diyet yapıyorsunuz: Şimdi bazılarınızın bu satırları şaşırarak okuduğunu biliyorum. Diyet yapmak, özellikle de kısa sürede çok fazla kilo vermeyi vaad eden diyetlerden medet ummak sadece bedensel değil ruhsal sağlığı da bozar. Üstelik sizi açlıkla sınayan o diyetler, kısa sürede zayıflamaya yardımcı olsa da sürdürülebilir değildir. Bir süre sonra bıraktığınızda verdiğiniz kiloları fazlasıyla alabilirsiniz. O yüzden “diyet” kelimesini hayatınızdan çıkarıp onun yerine “sağlıklı beslenme, temiz beslenme” kavramlarını koyun. Hangi yiyeceği neden ve hangi başka yiyeceklerle kombinleyip tüketeceğinizi bilmek size ömür boyu formda ve sağlıklı kalmanın da kapılarını açar.

Neden kilo alıyorum? Ben neden formda değilim? sorularının yanıtlarını kısaca böyle toparladık. Eğer kendinize, benzer sorular soruyorsanız şöyle bir düşünün lütfen, belki de bunlardan birini ya da birkaçını yapıyorsunuz ve bu yüzden bir türlü kilo veremiyor hatta kilo alıyorsunuz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.