Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler

2 Haziran 2021- Bersu Ekinci0
anna.jpg

Belki sizin de başınıza gelmiştir. Yiyip içtiklerinize, öğün saatlerine çok dikkat ettiğiniz halde bir türlü fazla kilolardan kurtulamamışsınızdır. Ya da belki de şu anda bu sorunla karşı karşıyasınız. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Yani neden sağlıklı ve doğru beslendiğiniz halde bir türlü zayıflamayı başaramıyorsunuz? Gelin bugün bu konudaki önemli soruya ve yanıtlarına biraz yakından bakalım. Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler neler biraz inceleyelim. Çünkü, kilo vermek için sadece yiyip içtiklerinize odaklanmak yetmez. Bu konuda hedefi tutturmanızı etkileyen çok farklı ayrıntılar da var. O zaman geçelim hemen neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusuna.

Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler

Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler

Biraz önce de söylediğim gibi kilo vermek, hayat tarzınızla, alışkanlıklarınızla bir bütün. Yani sadece yiyip içtiklerinizi hesaplayarak, sadece onlara odaklanarak kilo vermek ve bunu sürdürmek pek mümkün değil.

Bu arada bu sözlerimin yanlış anlaşılmasını da istemem. Elbette hem kilo vermek hem de sağlıklı olmak için neyi ne kadar, ne zaman, nasıl yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Fakat, kilo vermeyi etkileyen, belki de ilk anda gözden kaçırdığınız farklı püf noktaları da var.

İşte neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler başlığı altında size biraz bunlardan söz etmek istiyorum. Hemen geçelim o zaman konumuza.

Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler

UYKU: Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusunun önemli ayrıntılarından biri bu. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve formda kalmak için yeteri kadar uyumanız gerektiğini unutmayın. Zaman zaman bazı yazılarımda bu konuyu ayrıntılı olarak anlatıyorum. Bu kez de en önemli noktasının altını bir kez daha çizmek isterim. Yeteri kadar uyumazsanız, açlık hormonu denilen ghrelin seviyesi yükselir, bu arada tokluk hormonu denilen leptin seviyesi de düşer. Yani özetle, kendinizi aç ve enerjisiz hissedersiniz. Böyle bir durumda da sağlıklı yiyecek tercihleri yapmanız giderek zorlaşır.

Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler

STRES: Gelelim neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusunda bir başka önemli etkene. Eğer yoğun stres altında yaşayan biriyseniz, kilo vermek de sizin için zor demektir. Bunu da şöyle açıklayayım: Stres, insanda şekerli yiyecekler tüketme ihtiyacı doğurur. Yani sorunlarınızdan kaçmak için bu tür yiyeceklere “sığınırsınız”. Stres aynı zamanda uyku düzeninizi etkiler. Uykusuzluğun da kilo verme konusundaki olumsuz etkisini biraz önce anlatmıştım. Yani stres, hayatınızı sandığınızdan çok daha fazla etkiler. Bu yüzden çeşitli egzersizler ya da nefes teknikleriyle bunu kontrol altına almayı öğrenmeniz gerekir.

Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler

SUSUZLUK: Kilo vermek, kilo korumak ya da sağlıklı olmak istiyorsanız vücudunuzu kesinlikle susuz bırakmamanız gerekir. Bu elde bir! Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusuna dönersek… Gün boyu yeteri kadar su içmek, kendinizi tok hissetmenize de yardımcı olur. Ayrıca sindirim sisteminizin düzenli çalışması, vücudunuzun toksinlerden arınması konusunda da büyük etkisi var yeteri kadar su içmenin. Bu arada yeri gelmişken, en çok karıştırılan iki duygunun açlık ve susuzluk olduğunu bir kez daha hatırlatayım. Yani siz aç olduğunuz düşünürken aslında susamış da olabilirsiniz.

Neden kilo veremiyorum? Zayıflamayı engelleyen nedenler konusunu bu en önemli üç maddeyle böyle toparlayalım.

Eğer kilo vermek konusunda hedefinize ulaşamadığınızı düşünüyorsanız, bu üç ayrıntıya bir kez daha göz atın. Belki de birinde ya da birkaçında yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Eğer öyleyse de günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç küçük strateji değişikliğiyle bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.