WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Neden kilo veremiyorum - Bersu Ekinci

14 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
1-1.jpg

Tartıya çıktınız ve ibre yine aynı rakamları gösteriyor!  Onca uğraş boşa mı gitti şimdi ? Olmuyor! Direnciniz kırılıyor, neden kilo veremiyorum diye düşündükçe kendinizi karanlık bir tünele girmiş gibi hissediyorsunuz. Önce sakin olun, derin bir nefes alın ve umutsuzluğu bir kenara bırakın.  Neden kilo veremiyorum  sorusuna doğru cevapları birlikte bulmaya çalışalım. 

Kahvaltıyı atlamak kilo verme sürecini geciktirir

Günlük koşturma içinde bu durumu sık sık yaşıyor olabilirsiniz. İşe vaktinde gitme ya da çocukları okula yetiştirme telaşından kahvaltıyı atlıyor olabilirsiniz. Ama günün bu en önemli öğünü için vakit ayırmamak sizin aleyhinize bir durum yaratır. Kahvaltıyı atlamak, kilo verme sürecini olumsuz etkiler.  Çünkü eğer sabahın erken saatlerinde doğru bir beslenme planı uygulamazsanız öğleye doğru çok fazla acıkırsınız ve yediklerinizi kontrol etmeniz zorlaşır.

Ne yapmalı:  Sabah uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı etmeye özen gösterin. Yüksek lifli ve protein değeri yüksek gıdalar tüketmek hem güne enerjik bir şekilde hazırlanmanızı sağlar hem de öğle saatlerinde kendinizi kontrol edemeyecek kadar acıkmış olmazsınız. İyi düşünün, belki de tartıya çıktığınızda beyninizi kemiren o  neden kilo veremiyorum sorusunun cevabı bu ayrıntıda gizlidir.

Zayıflamak istiyorsanız gece geç saatte yemek yemeyin

Kafanızın içinde dönüp dolaşan neden kilo veremiyorum sorusunun yanıtı belki de gece yatmaya yakın saatlerde zararlı yiyecek tüketmeniz olabilir. Gece geç saatte yemek hem vücut ısınızı yükseltir hem de kan şekeri dengenizi bozar. Bu da kilo verme hedefinize ulaşmanızı olumsuz etkiler.

Ne yapmalı: Öncelikle, uyku saatinizden en az üç saat önce yemek yemeyi kesin.  Sadece bu da değil. Akşamları TV ya da bilgisayar karşısında vakit geçirirken kilo vermenizi engelleyecek atıştırmalıklardan uzak durun.

Stres kilo verme sürecinin en büyük düşmanı

Artık şunu biliyoruz ki eğer çok yoğun stres altındaysak bu bedenimizi, yağları depolamaya zorlar. Bir başka olasılık daha var. Yoğun stres altındayken yiyip içtiklerinizi kontrol edemiyor hatta bol kalorili sağlıksız yiyeceklerle rahatlamaya çalışıyor olabilirsiniz. İşte bu durum da kilo verme amacınıza uzanan yolda karşınıza çıkan en büyük engeldir.

Ne yapmalı: Eğer stres altında hissediyorsanız rahatlamak için yiyeceklere sarılmayın. Bunun yerine meditasyon ya da yoga yapmayı deneyin. Ya da açık havada yürüyün.

Yavaş çalışan metabolizma kilo vermeyi güçleştirir

Bu da olası bir sebep. Belki de sizin metabolizma hızınız kolaylıkla kilo verenlerinkinden daha yavaştır. Önemli olan bunun nedenlerini ortaya çıkarıp soruna çözüm bulabilmek.

Ne yapmalı: Öncelikle metabolizma yavaşlığının tiroid bezleri ya da hormonlarla ilgili bir sağlık sorunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmak gerekir. Sonra da buna uygun olarak metabolizma hızlandıran beslenme düzenine yönelmek. Metabolizmanın yavaş çalışma nedenlerini ve metabolizmanızı hızlandıran yiyecekleri size bir kez daha hatırlatalım.

Yeterince uyumazsanız kilo vermek zorlaşır

Eğer sağlıklı ve yeterli bir uyku uyumuyorsanız bu sizin kilo verme sürecinizi yavaşlatır. Uykusuzluk, metabolizmayı yavaşlatır  ve istediğiniz hızla yağ yakamazsınız.  Ayrıca uykusuz kaldığınızda vücudunuzun enerji seviyesi de düşer ve kilo verme için gerekli egzersizleri yapamaz hale gelirsiniz.

Ne yapmalı: Düzenli ve sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmaya dikkat edin. Eğer sağlıklı uykunun sırlarını merak ediyorsanız onu da hatırlatalım.

Neden kilo veremiyorum sorusuna en ilginç yanıt

Kulağa tuhaf gelse de gerçek bu. Eğer çabuk zayıflamak için şok diyetler uyguluyorsanız bu kilo vermenizi sağlamadığı gibi belki de hem sağlığınızı kaybetmenize hem de daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Ayrıca, eğer az yerseniz bedeniniz aldığı gıdaları yakmak yerine depolamayı tercih eder.

Ne yapmalı: Öncelikle az değil doğru besinleri seçmeyi öğrenin. Öğün atlamayın, düzenli egzersiz yapın ve en önemlisi neden kilo veremiyorum diye kendinizi strese sokmayın. Bunun yerine beslenme danışmanınıza başvurun. Sizi doğru yönlendirecektir.

Bütün gün masa başında oturan zayıflayamaz

Eğer bütün gün ofiste masa başında oturuyorsanız bu kilo verme hızınızı olumsuz etkiler. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sadece birkaç saat bile hareketsiz kalarak masa başında oturmak vücudunuzun lipaz adı verilen enzimi salgılamasının durdurur. Bu enzim, vücudunuzun yağ yakması için gereken bir enzimdir. Belki de kendi kendinize sorduğunuz neden kilo veremiyorum sorusunun nedeni bu durumdur.

Ne yapmalı: Bu soruna çözüm bulmak için siz siz olun elinizden geldiği kadar her saat başı masanızdan kalkıp ofiste kısa bir yürüyüş yapın, Eğer öğle molalarında açık havaya çıkma şansınız varsa bunu değerlendirin. Yani bütün gün masanızda oturup kalmayın.

Neden kilo veremiyorum sorusunun cevapları  bunların dışında daha ciddi sorunlar da olabilir. Gelin bir de bunlara bakalım.

  • İnsülin direnci: Eğer insülin direnciniz varsa bu zayıflamanızın önüneki en büyük engellerden biridir. İnsülin direncine yediğiniz sağlıksız gıdalar da sebep olabilir, altında başka bir sağlık sorunu da olabilir.
  • Tiroid hormonlarının yetersiz çalışması: Eğer tiroid hormonarınız yetersiz çalışıyorsa bu kabızlıktan adet düzensizliğine, ödem tutmaya kadar çok çeşitli sorunlara yol açabilir.
  • Böbreküstü bezlerinin aşırı çalışması: Tiroid hormonlarınızın yetersiz çalışması bir sorunsa böbreküstü bezlerinizin aşırı çalışması da kilo verme önünde ciddi bir engel. Bu durum sadece kilo verememeye değil aynı zamanda kabızlık, adet düzensizliği, insülin direnci gibi sorunlara da yol açar.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.