Neden Omega 3 kullanmalıyız - BERSU EKİNCİ

17 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
anha.jpg

İsterseniz bugün sizinle sağlıklı bir bedenin olmazsa olmazlarından Omega 3 hakkında biraz sohbet edelim. Neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 ne işe yarar konuları üzerinde biraz daha etraflıca duralım istiyorum. Çünkü Omega 3 insan bedeni tarafından üretilemiyor. Bu yüzden de tükettiğimiz besinler aracılığıyla almak gerek. Üstelik Omega 3’ün öyle çok yararı var ki! Haydi şimdi gelin, neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 ne işe yarar sorularının yanıtlarına bakalım.

Omega 3 nedir?

Öncelikle Omega 3’ün ne olduğunu kısaca anlatayım size. Şimdi sıkı durun, bir insanın Omega 3’e olan ihtiyacı daha doğmadan yani annesinin karnındayken başlar. Bu tür yağlar, doymamış yağ asitleri grubuna girer ve biraz önce de söylediğim gibi insan vücudu Omega 3’ü kendisi üretemez.

Hangi yiyeceklerde bulunur?

Eğer dilerseniz ihtiyacınız olan Omega 3 yağlarını tabletler halinde de alabilirsiniz. Ama bu şart değil. Somon balığı, uskumru başta olmak üzere keten tohumu, fındık, badem gibi kuru yemişleri tüketerek de Omega 3 alabilirsiniz.

Neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 ne işe yarar

Bu konuyu da madde madde anlatayım. Omega 3’ün sağlıklı uykudan, tansiyonu dengelemeye, hafızayı güçlendirmekten cildinizi güzelleştirmeye öylesine çok alanda faydası var ki! Hazırsanız başlıyorum.

1- Uykuyu düzenler: Bu konuda yapılan bir bilimsel araştırmadan söz etmek istiyorum şimdi size. Bu araştırmanın sonucuna göre Omega 3 desteği alan çocuklar, daha uzun ve daha sağlıklı bir uyku uyuyorlar. Ayrıca gece uykuları çok daha az bölünüyor. Ama Omega 3’ün bu etkisi sadece çocuklar değil yetişkinler üzerinde de aynı. Omega 3, tıpkı melatonin hormonu gibi uykuya dalmayı kolaylaştırıp uzun ve sağlıklı bir uykuya olanak sağlıyor.

2- Tansiyonu dengeler, yüksek tansiyonu düşürür: İşte neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 neye yarar sorusunun en etkili yanıtlarından biri. Omega 3 yağ asitleri, tansiyonu düzenler ve yüksek tansiyonu önler. Kalbinizin, bedeninize kan pompalamak için zorlanmasını önler ve bu da inme riskini düşürür.

3- Kalp hastalıkları riskini azaltır: Tansiyon dengesini korumaya yardımcı olan Omega 3 yağ asitleri, aynı zamanda trigliserid ve kolesterolü de düşürür. Bu da kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini azaltır.

4- Hafızanızı güçlendirir, Alzheimer riskini azaltır: Günlük yaşam içinde size de oluyordur zaman zaman. Arabanın anahtarlarını nereye koyduğunuzu hatırlayamıyor musunuz? Ya da belki gözünüzde olduğu halde gözlüğünüzü nereye koyduğunuzu arıyorsunuz. Bu küçük unutkanlıklar Omega 3 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre Omega 3’ün sadece altı ay düzenli kullanılması bile hafızayı güçlendiriyor. Bu küçük unutkanlıkların yanı sıra daha ciddi bir sorun olan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de düşürür.

5-Göz sağlığı için faydalıdır: Neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 ne işe yarar konusunda üzerinde durmak istediğim ayrıntılardan biri de göz sağlığı. Omega 3, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan sarı nokta hastalığına yakalanma riskini azaltır.

6- Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeyi kolaylaştırır: İşte bu da üzerinde durmak istediğim önemli bir konu. Omega 3 metabolizmayı hızlandırır. Kan şekeri dengesini korur. Yeteri kadar Omega 3 tüketirseniz, tok kalma sürenizin uzadığını fark edeceksiniz. Bütün bunlar da kilo verme sürecinde size güçlü bir yardım eli uzandığı anlamına gelir.

7- Regl öncesi gerginliğini azaltır: Siz de regl öncesi psikolojik gel-gitler mi yaşıyorsunuz? O zaman yeterince Omega 3 almıyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalara göre Omega 3 yağ asitleri, regl öncesi yaşanan psikolojik gerilimin azalmasına yardımcı olur. Ama bu kadar değil. Ayrıca şişkinlik ve göğüslerde aşırı duyarlılık gibi regl öncesinin fiziksel sendromlarının giderilmesinde de etkilidir.

8- Cildinizi yapılandırır, yaşlanmaya karşı savaşır: Neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 ne işe yarar konusunda yabana atılmayacak bir madde daha. Omega 3 cildinizi zinde tutar. Özellikle egzama, sedef hastalığı gibi sorunların çözülmesine yardımcı olur.

Hangi yiyeceklerde bulunur

Neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 ne işe yarar konusunu böyle özetledikten sonra şimdi de hangi besinlerde bulunduğunu anlatmaya geldi sıra.

Somon, uskumru, ringa balığı, sardalya, alabalık çok değerli Omega 3 kaynakları. Bunların yanı sıra avokado, keten tohumu, keten yağı, soya yağı, ceviz, badem, kabak çekirdeği, chia tohumu tüketerek de Omega 3 alabilirsiniz.

Kırmızı et ve yumurta da Omega 3 kaynağı olan yiyecekler. Ancak bunları tüketirken kolesterole olan etkilerini de göz önüne almanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Omega 3 şişmanlatır mı

Planlı bir biçimde tüketildiğinde Omega 3’ün kilo aldırmayacağını biraz önce anlattım. Bunun altını bir kez daha çizmek isterim. Omega 3 metabolizmayı hızlandırıp kan şekeri dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Ama bunu söylerken Omega 3 içeren yiyecekleri sınırsız tüketebileceğinizi söylemiyorum.

Haftada iki üç kez balık tüketebilirsiniz. Elbette yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketin.

Önemli bir uyarı

Neden Omega 3 kullanmalıyız, Omega 3 ne işe yarar konusunda eklemek istediğim önemli bir ayrıntı daha var. Eğer kanın pıhtılaşmasıyla ilgili bir sorununuz varsa Omega 3’ü dikkatli tüketmelisiniz. Özellikle de tablet desteği alıyorsanız. Omega 3 kanın pıhtılaşmasını zorlaştırabileceğinden bu konuda bir uzmanın görüşünü almanızı öneririm.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.