Ödem attıran çay tarifleri - BERSU EKİNCİ -

16 Kasım 2018- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Ödem; yaşlısından gencine birçok kişinin ortak sorunu. Bazen kalp ve dolaşım sistemiyle ilgili sağlık sorunları olmak üzere çeşitli nedenlere dayansa da kimi zaman da kötü beslenmeden kaynaklanabilir. Peki ödem neden olur? Aşırı tuz alımı, hareketsizlik, menopoz, bazı ilaçların kullanımı, regl dönemi, hamilelik ya da yetersiz beslenme de ödeme yol açabilir. Şişmiş bacaklar, eller, bazen göz altları… Sonuç olarak rahatsız edici bir durum ödem. Bugün size ödem attıran çay tarifleri vermek istiyorum. Eğer çok ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa, ödem doğru beslenme ve yeterli sıvı alımı ile önlenebilir bir sorun. Şimdi geçelim ödem attıran çay tarifleri konusuna.

Elma- limon çayı: Bir lezzet deposu

Ödem attıran çay tarifleri

Ödem attıran çay tarifleri konusuna, lezzet deposu elmalı, limonlu, tarçınlı ve karanfilli çay ile başlamak istiyorum.

Gerekli malzemeler
1 tane büyük boy elma
1 orta boy limon
1 çubuk tarçın
1 çay kaşığı karanfil
1 çay kaşığı tane karabiber
2 ya da 3 litre su

Hazırlanışı: Elmayı ve limonu dört eşit parça halinde kesin. Kabuklarıyla birlikte büyük boy bir çaydanlığa koyun. Üzerine çubuk tarçını ve tane karabiberi ekleyin. İsteğinize ve tüketecek kişi sayısına göre 2 ya da 3 litre suyu ekleyin ve kaynatın. Çayınız demlendikten sonra içime hazır hale gelecektir.

Maydanoz çayı

Ödem attıran çay tarifleri

Devam edelim mi ödem attıran çay tarifleri konusuna. Şimdi sırada ödem atma konusunda etkili olan maydanoz ile kolayca hazırlayacağınız bir çay tarifi var.

Gerekli malzemeler
1 su bardağı kıyılmış maydanoz
1 litre su

Hazırlanışı: Maydanozları ince ince kıyın. Bir demliğe koyduğunuz 1 litre suyun içine katın ve kaynatın. Eğer dilerseniz bir çay kaşığı kadar doğal bal ekleyin.

Ödem attıran çay tarifleri konusunda yeri gelmişken maydanozun doğal bir antiüretik ve toksin attırıcı olduğunu da hatırlatmak isterim.

Ödem attıran çay tarifleri: Zencefil çayı

Ödem attıran çay tarifleri

Zencefil etkili bir iltihap çözücü olan gingerol içerir. Bu, aynı zamanda ilaç yapımında da kullanılan bir içerik. Ödemi kısa sürede çözen zencefil ile demlenen bu çay özellikle hamilelikten kaynaklanan ödem durumunda kullanılır. Ama yeri gelmişken söyleyeyim, bir bebek bekliyorsanız bu tür çayları tüketmeden önce mutlaka doktorunuza
danışın.

Gerekli malzemeler
Küçük bir parça zencefil
1 buçuk su bardağı su

Hazırlanışı: Ödem attıran çay tarifleri konusuna devam edelim ve zencefil çayımızı hazırlayalım. Küçük bir parça, örneğin 1 santim kadar zencefili minik parçalar
halinde kesin. 1 buçuk bardak su ile bir demliğe koyun ve kaynatın. Suyu kaynatırken demliğin kapağını kapatın. Su kaynayınca çayınız da hazır demektir.

Ödem attıran çay tarifleri: Yeşil çay

Ödem attıran çay tarifleri

Yeşil çayın içerdiği mineral ve vitaminler vücudunuzda toplanan ödemi atma konusunda çok etkili.

Gerekli malzemeler
1 çay kaşığı kadar yeşil çay ekstratı
1 bu bardağı su

Hazırlanışı: Ödem attıran çay tarifleri konusunda tıpkı diğerleri kadar kolay hazırlanan bir tanesi daha. Bir demliğin içine suyu ve yeşil çay ekstratını koyun ve demleyin. Sıcak halde tüketin.

Naneli ıhlamur çayı

Ödem attıran çay tarifleri

Ödem attıran çay tarifleri arasında genellikle soğuk algınlığına yakalandığımız zamanlarda tükettiğimiz ıhlamur ile hazırlanan bir tanesine geldi sıra. Naneli ıhlamur çayı.

Gerekli malzemeler
Yarım bağ maydanoz
Yarım bağ taze nane
1 tane limon
Bir miktar taze ıhlamur
Bol su

Hazırlanışı: Maydanozları ve naneyi ince ince kıyın. Limonu küçük dilimler halinde kesin. Ihlamurları demlemeye hazırlayın. Bütün bu malzemeyi bir demliğe koyun. Üzerine suyu ekleyin ve kaynatın. Bu çayı özellikle sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.

Ödem attıran çay tariflerini bu şekilde bitirdik. Ödem attıran yiyecekler konusunda biraz daha bilgi sahibi olmak isterseniz konuyla ilgili yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.