WeCreativez WhatsApp Support
Cep telefon numaranızı yazarak sohbete başlayın lütfen.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Ödem attıran yiyecekler nelerdir? - Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme

7 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
anonos.jpg

Yiyip içtiğinize o kadar dikkat ettiğiniz halde hala elleriniz, gözlerinizin altı ve vücudunuz şiş mi? Üstelik böbrek, kalp ve dolaşımla ilgili bir sorununuz da olmadığı halde! O halde sizin acil olarak ödem attıran yiyecekler içeren bir beslenme programı uygulamanız gerek. Şimdi size vücudunuzdaki şişlikleri gideren ödem attıran yiyecekler ile ilgili bilgiler vermeye başlayalım.

Ödem nedir, ödem oluşmasının nedenleri

Öncelikle ödem nedir ona bakalım. Ödem, damarların içinde dolaşan sıvının dokulara geçişi anlamına geliyor. Yani, bu sıvının dokular ile cilt arasında birikmesi sonucu ödem oluşuyor. Bunun sonucunda da başta elleriniz, ayaklarınız olmak üzere göz altlarınız hatta yüzünüz ve vücudunuz şişkin bir görünüme bürünüyor.

Ödem daha çok yaz aylarında görülüyor notunu da düştükten sonra devam edelim.

Vücudunuz çeşitli sebeplerle ödem tutuyor olabilir. Buna en çok da regl dönemlerinde tanık olursunuz. Beslenmenizi bozmadığınız halde, ödem nedeniyle tartıya çıktığınızda sonuç birkaç kilo fazla çıkabilir.

Ödem oluşmasının nedenleri deyince, ilk akla gelen aşırı tuz tüketimidir. Yetersiz su içmek ya da karbonhidrat tüketimini artırmak da vücudunuzun ödem tutmasına neden olabilir. Böyle durumlarda da ödem attıran yiyecekler tüketmeniz gerekir.


Ödeme neden olan sağlık sorunları

Eğer vücudunuz ödem tutuyorsa öncelikle bir doktora danışmanızı öneriyorum. Ödeme neden olan sağlık sorunlarınız bulunabilir. Kalp, böbrek, tiroid kaynaklı sağlık sorunlarını doktor kontrolleri ile bertaraf ettikten sonra rahatça beslenme danışmanınızın kapısını çalıp, ödem attıran yiyecekler hakkında sizi bilgilendirmesini isteyebilirsiniz.

Sağlığınızla ilgili bu önemli ayrıntıyı da anlattıktan sonra gelelim ödem attıran yiyecekler ile ilgili biraz daha bilgi edinelim.

Ödem attıran yiyecekler denilince ilk akla gelenleri sırayla anlatalım.

Ödem attıran meyveler: Narenciye ürünleri

Ödem attıran yiyecekler denilince ilk sırada narenciye ürünlerini sayabiliriz. Yani, greyfurt, portakal, mandalina… Hatta bu listeye limonu da ekleyebiliriz. C vitamini açısından çok zengin olan bu meyveler, bağışıklık sisteminizi desteklediği gibi ödeme neden olan iltihapların ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. Bu yüzden ödem attırıcı yiyecekler tüketmeniz gerektiğinde ülkemizde de bol bol yetişen narenciye ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Ödem attıran baharatlar: Safran ve zerdeçal

Bazı yemeklere egzotik bir tat vermesi için kullanılan safranın aynı zamanda ödem attıran yiyecekler arasında olduğunu biliyor muydunuz? Safran, etkili bir antioksidan ve güçlü bir öksürük kesicidir. Aynı zamanda iltihap karşıtı bir baharattır. Yiyeceklerinize belli bir miktarda safran katmak vücudunuzun ödem atma işlemine yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda zerdeçal da ödem attıran baharatlardan biridir. Tıpkı safran gibi antioksidan özellikler taşır ve ödem atmaya yardımcıdır.

Ödem attıran lezzet: Balık

Ödem attıran yiyecekler arasında en etkililerden biri de  yağlı balıklar. Bu tür balıklar, özellikle Omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengindir. İşte bu sayede de vücutta biriken ödemin atılmasına yardımcı olur.

Hem selülit düşmanı hem attırıcı

Hangisi mi bu yiyecek? Elbette ananas… Bu değerli meyvenin içeriğinde bulunan bromelain maddesi selülit oluşumunu engelliyor ve aynı zamanda ödem attırıyor. Ama durun, daha bitmedi. Ananas aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasına da katkıda bulunuyor. Bu da onun ödem attıran yiyecekler arasında önemli bir yerde olmasını sağlıyıor.

Ödem atmak için bol bol su için

Hep anlattığımız gibi yeterli miktarda su içmek, birçok sağlık sorununun çözümünde sihirli anahtar. Elbette ödem atma konusunda da en büyük yardımcınız. Vücudunuzda şişkinlik hissi yaratan ödemden kurtulmak için günde yaklaşık iki buçuk litre su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Ödem attıran yiyecekler listesine ekleyin

Vücudunuzda tutulan sudan kurtulmak için tüketmeniz gereken ödem attıran yiyecekler lisesine bunları da eklemeyi unutmayın

  • Yulaf
  • Maydanoz
  • Yaban mersini
  • Salatalık
  • Elma
  • Kiraz
  • Kızılcık
  • Patlıcan

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.