Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat

16 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
SPİCANA.jpg

Size daha önce göbek eriten baharatlar hakkında bazı bilgiler vermiştim.  Onları da hatırlatacağım elbet ama bugün anlatmak istediğim bir başka konu var: Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat. Yiyeceklere lezzet katan tuz, sofraların vazgeçilmeyen baharatlarından biri.  Ama tuz dikkatli kullanılmazsa vücutta ödeme ve özellikle de mide- göbek bölgesinde şişkinliğe neden oluyor.  Oysa tuzu ne kadar az kullanırsak hem genel sağlık hem de kilo koruma açısından o kadar iyi. Yemeklere lezzet katan tek baharat da tuz değil üstelik. Bazen hiç tuz kullanmadan, başka baharatlar yardımıyla hem yiyeceklerinize lezzet katıp hem ödemi önleyebilirsiniz. Aslında çok faydalı oldukları halde mutfaklarda çok da yaygın kullanılmayan bu baharatların göbek eritme, göbek yağlarını yakma konusundaki etkisi de işin bonusu! Dilerseniz sözü fazla uzatmadan hemen başlayalım ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat hangileri.

Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat: Zencefil

Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat konusuna zencefil ile başlamak istiyorum. Tuz, özellikle de aşırı miktarda tüketildiğinde ödem yapar. Zencefil ise iltihap söktürücü özelliğe sahip bir baharat. Ayrıca çok etkili bir antioksidan. Sindirimi de düzenleyen zencefil, özellikle göbek yağlarının yakılması konusunda yardımcı olur.

Bir başka antioksidan: Zerdeçal

Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat

Gelelim tuz yerine yiyeceklerinize katabileceğiniz ve farklı bir lezzet katabileceğiniz bir başka baharata: Zerdeçal. Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat konusunda biraz da zerdeçalı anlatmak istiyorum. Bu baharat da tıpkı zencefil gibi etkili bir antioksidandır ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Sindirimi düzenlemesi de cabası.

Tadına doyulmaz bir baharat: Kimyon

Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat konusunda sıra geldi kimyona. Bazı kişilerin damak zevkine çok da uygun bulmadığı kimyon aslında tuz yerine yemeklere katılabilecek lezzetli bir baharat. Yağ yaktırması bir yana kardiyovasküler sağlığa katkıları da çok büyük. Ödem önlemek, göbek eritmek için kullanılacak üç baharat konusunda söylemeden geçemeyeceğim kimyon da vücudu toksinlerden temizleyen iyi bir antioksidan.

Kısaca anlatmak istediğim baharatlar bunlar.  Bu üç baharatı özellikle vurgulamak istedim, çünkü bunlar acı kırmızı biber, karabiber kadar çok yaygın kullanılmıyor. Bu da aklınızın bir köşesinde dursun.

Küçük bir not: Bütün bu baharatları hem ödemi önlemek hem de yağ yakmak, özellikle de göbek yağlarını eritmek için kullanabilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var: O da miktarını abartmamanız gerektiği. Bu baharatlar faydalı diye düşünerek sınırsız kullanmak yerine ölçüsünde kullanmanız sizin için çok daha faydalı olur.

Eğer göbek eriten baharatlar konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız o konudaki yazım da bu linkte. 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.