Ömür boyunca formda kalmanın yolları - BERSU EKİNCİ

18 Haziran 2018- Bersu Ekinci0
ANAGORKEML.jpg

Hiç peşinizi bırakmayan fazla kilolardan sonunda kurtuldunuz. Hani o aylarca vitrinde, uzaktan seyrettiğiniz elbise artık üstünüze oluyor! Hem onun içinde kendinizi çok da güzel hissediyorsunuz. Ayrıca hafiflemek hayata bakışınızı da değiştirdi. Kendinizi çok daha sağlıklı hissediyorsunuz. Ne güzel değil mi? Peki ya o mutlu günler geride kalır ve verdiğiniz fazla kilolar geri dönerse! Kilo verme sürecinde beslenme danışmanınızın tavsiyelerini harfi harfine yerine getirdiniz ve tartılar artık size gülüyor. Ama acı gerçek: Eğer ‘nasıl olsa kilo verdim’ diye düşünüp artık unutmanız gereken alışkanlıklarınızı tarihin tozlu raflarına kaldırmazsanız bu mücadele de tekrar başa döner. Elbette bu durum kader değil! Ömür boyunca formda kalmanın yolları var. Şimdi bunları kısa kısa maddeler halinde anlatacağım size. Aslında bunu tüm bir hayat süresince sağlıklı yaşamanın ve sağlıkla yaş almanın yolları olarak da okuyabilirsiniz. Gelin şimdi ömür boyunca formda kalmanın yolları hakkında bazı ipuçları vereyim.

Su için: Ömür boyunca formda kalmanın yolları konusunda ilk söyleyeceğim ve her zaman tekrarlamaktan vazgeçmeyeceğim cümle şu: Su için! Su içmenin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz.  Buna ek olarak gün içinde bol su içmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de vücudunuzu içten temizler ve geçip giden yıllara daha fazla meydan okumanızı sağlar. Bir başka deyişle cildinizin yaşlanmasını yavaşlatır. Bana sorarsanız güne bir bardak ılık suyla başlamak hem kilo verme hem de kilo koruma konusunda size büyük yarar sağlayacaktır.

Öğün atlamayın: Öğün atlamak, kan şekeri dengenizi bozup açlık krizlerine yol açabilir. Bu da bir sonraki öğünde çok daha fazla yiyecek tüketmenize neden olur. O yüzden ara öğünler de dahil beslenme düzeninizi ne olursa olsun aksatmamaya çalışın.

Yavaş yiyin: Bu konuya şunu hatırlatarak başlamak istiyorum. Beyninizin artık aç olmadığınızı algılaması yaklaşık 20 dakika sürer. İşte bu yüzden yemeklerinizi uzun uzun çiğneyerek yemeniz önemli. Hızlı yerseniz, beyninizin tokluk sinyalini alması için gereken süre içinde çok fazla yemek tüketirsiniz. Ama yavaş yerseniz belki de tabağınızın tümünü bitirmeden doyduğunuzu hissedeceksiniz. Bu yüzden  yavaş yemek yemenin ömür boyunca formda kalmanın yolları arasında önemli bir yeri var.

Ömür boyunca formda kalmanın yolları çok zor değil

Kahvaltıyı ihmal etmeyin: Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa hem zor kilo verirsiniz hem de verdiğiniz kiloları geri almanız kolaylaşır. Çünkü güne besleyici bir kahvaltıyla başlamazsanız eğer gün içinde sürekli yüksek kalorili ve sağlıksız yiyeceklere yönelme olasılığınız artar.

Yemekleri kendiniz pişirin: Ömür boyunca formda kalmanın yolları arasında bu madde de çok önemli. Hazır yiyeceklerden uzak durun. Özellikle paketlenip dondurulmuş hazır yiyeceklerin içeriğinde aşırı miktarda şeker ve başka katkı maddeleri bulunur. Oysa, yiyeceklerinizi kendiniz satın alıp biraz vakit harcayarak pişirirseniz daha sağlıklı olacaktır.

Lifli gıdalar dostunuzdur: Gelelim ömür boyu formda kalmanın yolları konusunda bir başka önemli maddeye. Lifli gıdalar tüketin. Ama lütfen bunu sadece kilo verme aşamasında değil, kilo koruma sürecinde de yapın. Lifli gıdalar, kan şekeri dengenizi düzenler, aynı zamanda sindirim sisteminizin sağlıklı biçimde çalışmasını sağlar.

Protein tüketin:  Hiç unutmayın, kilo verme sırasında uzun süre tok kalmanızı ve fazlalıklarınızdan sağlıklı biçimde kurtulmanızı sağlayan en önemli noktalardan biri protein içeren yiyeceklerdir. Ömür boyu formda kalabilmek için öğünlerinizde dengeli şekilde sağlıklı karbonhidratları ve proteinleri tüketmeye özen gösterin.

Şekerden uzak durun: Onca çabayla kilo verdiniz ama sorun tam olarak çözülmedi. Eğer şekeri ve işlenmiş şeker içeren gıdaları tamamen hayatınızdan çıkarmazsanız verdiğiniz kiloları geri almanız olası. Bu yüzden şekeri unutun. Ömür boyu formda kalmanın yolları konusunu anlatırken tam da yeri geldi, paketlenmiş meyve sularından ve asitli içeceklerden de uzak durun.

Hareket edin: Ömür boyu formda kalmanın yolları deyince işin sadece yiyip içtiklerinizle bitmeyeceğini hatırlayın lütfen. O yüzden hareketli bir yaşam tarzı benimseyin. Üstelik bunun için spor salonlarına kapanıp saatlerce ter dökmeniz de gerekmiyor. Çevrenizdeki parklarda yürüyüşlere çıkabilirsiniz, asansör yerine merdiven kullanabilir ya da bazı yerlere aracınızı almadan gidebilirsiniz. Hatta bütün gün oturarak çalıştığınız ofiste yapacağınız kısa bir yürüyüş bile size iyi gelecektir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.