Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları

26 Nisan 2019- Bersu Ekinci0
5.jpg

Ne güzel değil mi? Bahar geldi, şehirlerde bile yemyeşil çimenlerin üzerinde sarı- beyaz renkleriyle papatyalar açmaya başladı.  Papatyaların, güneşin altında ilkbahar rüzgarıyla  tatlı tatlı dans edişini izlemek de eşsiz bir keyif. Peki papatyalar sadece “seviyor, sevmiyor” diye fal bakmaya ya da sadece güzelliklerini seyretmeye mi yarar? Elbette hayır! Bugün size özellikle de baharın gelmesiyle birlikte birçok danışanımın sorduğu papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunda bazı ipuçları vermek istiyorum.  Aslında güzelliği ve zarafetiyle insanın aklını başından alan, hatta adına şarkılar da bestelenen bu çiçek, kanserden korumaktan sinirleri yatıştırmaya, kas spazmlarını önlemekten yaraları iyileştirmeye pek çok sağlık faydası da sağlıyor. Onları da anlatacağım elbette. Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusuna başlayalım öyleyse.

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları deyince önce pek çok kişinin merak ettiği soruyu yanıtlayalım: Elbette,  sadece papatya çayı tüketerek fazla kilolarınızdan kurtulamazsınız. Ama ölçülü bir şekilde papatya çayı tüketmek kilo vermeye yardımcı olur.

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusuna çok merak edilen bu ayrıntıyla başladıktan sonra, gelelim bu güzel bitkiden hazırlanan çayın kilo vermeye nasıl etki ettiğine. İsterseniz kolaylık olması ve akılda kalıcılık açısından madde madde sıralayayım.

1- Papatya çayının idrar söktürücü özelliği vardır. Bir başka deyişle ödemden kurtulmaya yardımcı olur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu da kilo verme konusunda çok önemli bir ayrıntı.
2-Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusuna devam edelim. Papatya çayı tokluk hissi sağlar. Bu sayede aşırı yiyecek tüketmenin de önüne geçer.
3- Kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur.

 Antik çağların ‘şifacısı’

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunda anlatmak istediğim başka ayrıntılar da var. Aslına bakılırsa papatya çayı, antik çağlardan bu yana bir tür şifa içeceği olarak kullanılıyor. Yani sizin anlayacağınız binlerce yıl öncesinde papatya çayı “ilaç gibi” tüketiliyordu. Büyük olasılıkla bazılarını çoktan duydunuz ama, papatya çayının sağlık faydalarını bir kez daha hatırlatmak isterim.

Papatya çayı yedi derde deva

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları

 • Kanser savaşçısıdır.
 • Kas spazmlarını rahatlatır.
 • Bakterilerin neden olduğu virüslerle savaşır.
 • Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunda altını çizmek istediğim önemli ayrıntılardan biri de şu ki: Papatyaçayı çok iyi bir antioksidandır. Bu özelliği diyabet hastalığının yol açabileceği böbrek ya da sinir hasarı, görme kaybı gibi olumsuzlukların önlenmesine yardımcı olur.
 • Yaraların ve kesiklerin iyileştirilmesine katkı sağlar.
 • İltihap önleyici özelliği vardır. Bu sayede cilt hasarlarının giderilmesinde de etkili.
 • Karında meydana gelen kramplara karşı etkilidir.
 • Eğer gece yattığınızda uyku tutmuyorsa bir fincan papatya çayı için. Çünkü papatya çayı, içerdiği apigenin ve bisabolol sayesinde uykuya dalmanızı kolaylaştırır.
  Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunu böylece özetledim. Ama elbette konu burada bitmedi. Çünkü kilo vermek de dahil papatya çayının sağlık faydalarını hayatınıza dahil etmek istiyorsanız, bu güzel bitkinin çayını doğru tüketmeyi de öğrenmek gerek.
 • Papatya çayı yeni annelerin sütlerinin çoğalmasını sağlar.
 • Eğer sancılı bir adet dönemi geçiriyorsanız günde bir fincan papatya çayı rahatlamanızı ve ağrınızın azalmasını sağlar.
 • Hazımsızlık sorunlarının çözülmesinde etkilidir.

Papatya çayının hazırlanışı

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunda sıra şimdi de papatya çayının nasıl hazırlanacağına geldi.  Öncelikle kuru papatya edinmeniz gerek. İki üç yemek kaşığı kuru papatyayı bir demliğe koyun ve üzerine de kaynar suyu ekleyip demlenmeye bırakın.  Bildiğiniz siyah çay gibi ocağın altını yakarak demlemeyeceksiniz elbette! Sonra da çayınızı süzerek tüketeceksiniz. Şimdi gelelim papatya çayını demlemenin ve tüketmenin inceliklerine. Onu da şöyle anlatayım.

 • İçeriğinden olabildiğince faydalanmak için papatya çayınızı hazırlayıp 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
 • Bana sorarsanız papatya çayını çoğunlukla yemeklerden önce içmeye çalışın. Çay, mide suyunuzu hareket geçirir ve bu da kilo vermenize katkı sağlar. Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunu anlatırken bu durumun bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını hatırlatmak isterim.
 • Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunda bir başka önemli noktaya sıra geldi. Kendinizi gergin hissediyorsanız, bir fincan papatya çayı tüketmeyi deneyin. Bu bile sizi kilo almaktan korur.  Nasıl mı? Artık bildiğiniz gibi stres, hormonal dengenizi bozarak yani kortizol seviyesini yükselterek kilo almanıza yol açabilir. Bunun yanı sıra gergin olduğunuzda kendinizi yiyeceklerle teskin etmek isteyebilirsiniz. İşte bir fincan papatya çayı sizi tüm bu tehlikelerden korur.

Gelelim, papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunda en etkili ayrıntıya.

Bunca faydasını okuyup da papatya çayının bir mucize yaratıp sizi fazla kilolarınızdan bir anda kurtaracağını düşünmeyin. Çünkü böyle bir “sihir” yok. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmayı sürdürün. Papatya çayını da zor zamanlarınızda size yardım eli uzatan bir “güzel dost” olarak görün.

Ne kadar papatya çayı tüketmek gerekir?

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları

Sadece kilo vermenin ya da kilo korumanın değil sağlıklı bir hayat sürmenin en önemli koşullarından biri abartıya kaçmamaktır. Bu kadar çok faydası olan papatya çayını tüketirken de bu kuralı bozmamak gerektiğini unutmayın. Size önerim günde bir fincan ya da en fazla iki fincan papatya çayı tüketmeniz. Bu arada, siyah çay gibi fincanınız boşaldıkça doldurup bir tane daha içmeyin. Aradan en az üç saat geçmesi gerekir.

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları: LÜTFEN DİKKAT!

Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayının sağlık faydaları konusunu böylece toparladım. Ama çok önemli bir ayrıntı daha var. Papatya çayının bunca faydasının yanında bazı yan etkileri de var kuşkusuz.

 • Öncelikle bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Eğer alerjik bir yapınız varsa papatya çayını dikkatli kullanın.
 • Eğer mide ya tansiyonla ilgili bir sağlık sorununuz varsa kullanmadan önce kesinlikle doktora başvurun.
 • Şeker hastalığı olanların da papatya çayını dikkatli bir şekilde doktora danışarak kullanması gerekir.
 • Epilepsi hastalarının bu çayı tüketmesini ben önermiyorum.
 • Eğer çeşitli sağlık sorunları nedeniyle düzenli ilaç kullanıyorsanız bunların papatya çayıyla etkileşime geçip geçmeyeceğini öğrenmek için doktorunuzun kapısın çalmanızı öneririm.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.