Papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi - BERSU EKİNCİ -

9 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
katki.jpg

“Meleklerin meyvesi” olarak adlandırılan papaya, kendisi başlı başına bir nimet.  Satırlara sığmayacak kadar çok faydası var. Peki ya papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi var mı? Elbette var! Sadece bu kadar da değil üstelik. Papaya çekirdeğinin; böbrekleri temizlemekten sindirim sistemini düzenlemeye, vücuttaki fazla yağları yakmaya kadar uzanan geniş bir yelpazede sağlık faydaları var. Ama bugün bizim odaklanacağımız konu papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi.

Bu kısa girişin ardından fazla vakit kaybetmeden papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi ve papaya çekirdeğinin sağlık faydalarını madde madde sıralamak istiyorum.

Önce bizi en çok ilgilendiren kısmından başlayalım. Papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi sanıldığından daha fazla. Öncelikle bu çekirdekler, yağ yakma konusunda son derece etkili. Bir başka deyişle papaya çekirdeği tüketerek kilo verme sürecinizin hızlanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Peki nasıl? Bunun çeşitli yolları var. Gelin şimdi de papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi konusundaki bu ayrıntılara biraz daha yakından bakalım.

Papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi: İster yiyin ister salataya ekleyin

Papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisini artırmak için değerlendirmenin çeşitli yolları var. Örneğin sabah kahvaltısından önce bir bardak greyfurt suyuyla birlikte 12 tane papaya çekirdeğini ilaç gibi yutabilir ya da tadını beğeniyorsanız greyfurt suyuyla birlikte yiyebilirsiniz. Ama bu noktada dikkatli olmanızı önerdiğim bir konu var: Greyfurt asitli bir meyve ve mideniz yeterince sağlıklı değilse bu maddeyi atlayın.

Papaya çekirdeğinin kilo vermeye etkisi olduğunu belirttim ya, bu özellikten sadece sabahları değil günün herhangi bir öğününde de faydalanabilirsiniz. Örneğin bu çekirdekleri ezip toz haline getirerek salatanıza katabilirsiniz. Papaya çekirdeğinin biraz hardalı ya da biberi andıran bir tadı vardır bunu da yeri gelmişken belirteyim.

Şimdi devam edelim papaya çekirdeğinin sağlık faydalarını saymaya.

  • Papaya çekirdeği, sindirim sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminizde bakterilerin çoğalmasını önler.
  • Antiparazit enzimleri içerir. Bu özelliği sayesinde de bağırsaklarınızda yerleşip çoğalabilecek ve sağlığınızı tehdit edecek parazitlerin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Papaya çekirdeği böbreklerinizi korur. Özellikle de böbrek yetersizliği sorunuyla karşılaşmanızı önler.
  • Karaciğer dostudur. Bunu şöyle anlatayım. Vücudumuzdaki toksik yani zehirli maddelerin filtrelendiği organ karaciğerdir. Burada bu toksik maddelerin birikmesi ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Papaya çekirdeği de bu toksik maddelerin birikmesini önler.
  • Bir başka önemli özelliği de kanser riskini azaltması. Bunu da asetogenin maddesinin üretilmesini sağlayarak yapar. Aynı zamanda kanser hücrelerinin çoğalmasını da önler. Bu yüzden de papaya çekirdeği dünyanın bazı bölgelerinde doğal ilaç olarak kullanılır.
  • Papaya çekirdeği kalp sağlığını korur. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü önlemeye yardımcı olur.
  • Cildinizi ve saçlarınızı güzelleştirir. Yaşlanma karşıtı bir işlev görür.
  • Adet düzensizliğini önlemeye yardımcı olur.

Peki ya papaya neden “meleklerin meyvesi” olarak anılıyor, Papayanın sağlık faydaları neler, papaya nelere iyi gelir, papaya hangi vitamin ve mineralleri içerir biliyor musunuz? Bütün bu soruların cevapları için sizi papaya hakkındaki kapsamlı yazının linki için şuraya alayım!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.