Pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta

26 Haziran 2020- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Şimdi şöyle hem görünüşü güzel hem de lezzetli bir pasta olsa yemez miydiniz? Birçoğunuz “İyi ama kilo vermek istiyorum” diyorsunuz farkındayım. Hemen şunu söyleyeyim, bugüne kadar duyduğunuz “pasta yemek kilo aldırır” sözlerini unutun. Elbette bol şekerli, unlu ve kremalı pastalar şişmanlatır.  Ama ya o pastayı hiç şeker kullanmadan, tamamen sağlıklı malzemelerle yaparsanız? İşte bu yüzden bu yazı için “pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta” başlığını seçtim. Çünkü içinde ne şeker, ne un, ne krema bulunan bu pasta, gerçekten de kilo almak istemeyenlerin ağzını tatlandıracak türden. Üstelik o güzel görüntüsü de bir yana. Haydi bakalım, pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında anlatacaklarıma.

Pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta derken hiçbir kelime oyunu yapmadığımı bilmenizi isterim. Neyse… Bu uzun girişin ardından hemen sağlıklı ve kilo aldırmayan pasta yapmak için gereken malzemeleri saymakla işe başlayalım.

Pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta yapımı

Pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta

Önce pastanın tabanının yapımında kullanılan malzemeler

  • Çeyrek su bardağı rendelenmiş Hindistan cevizi
  • İki yemek kaşığı misket limonu suyu
  • Yarım su bardağı dolusu yulaf ezmesi
  • 10 tane Medine hurması

Bunlar pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında anlatacağım sağlıklı pastanın tabanı için gereken malzemeler. Ama bu kadarla bitmeyecek elbette. O göz alıcı görüntüyü sağlamak için kullanılması gereken başka malzemeler de var.  Gelin ona da “pastanın kreması” diyelim.  İşte o malzemeler:

  • İki tane büyük boy avokado
  • Bir çay bardağı misket limonu suyu
  • Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 3 yemek kaşığı misket limonu suyu

Şimdi gelelim pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta konusunda anlatacağım sağlıklı ve şişmanlatmayan pastanın yapımına.

Kilo aldırmayan pasta nasıl yapılır?

Önce tabanından başlayalım. Bu arada size bu pastayı fırında pişirmek gerekmediğini söylemiş miydim? Neyse… Devam edelim. Pastanın tabanını yapmak için öncelikle Medine hurmalarını birkaç saat suda bekletip yumuşatın. Sonra çekirdeklerini çıkarın. Son olarak da hurmaları, rendelenmiş Hindistan cevizi, yulaf ezmesi ve misket limonu suyu ile blender’dan geçirin. Elde ettiğiniz karışımı bir düz kek kalıbına dökün. Kaşıkla iyice yayın ve sonra buzluğa koyup birkaç saat bekletin.

Şişmanlatmayan pastanın ‘kreması’ nasıl yapılır?

Pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta

Gelelim pastanın üzerini yani “sağlıklı kremasını” yapmaya. Bunun için de bütün malzemeyi yine blender’a koyup karıştırın. Buzluktan çıkardığınız pasta tabanının üzerine düzenli bir şekilde yayın. Sonra tekrar buzluğa koyup bir saat kadar bekledin.

İşte pasta yemek şişmanlatır mı? İşte kilo aldırmayan pasta başlığı altında paylaşmak istediğim tarif bu kadar.

Gördüğünüz gibi ne şeker kullandık ne un. Ne de bu pastada kilo aldıran ve sağlıksız malzemelerle hazırlanan kreması var. Ama size önerim yine de bu tür sağlıklı bir pastayı bile ölçülü olarak tüketin.

Nasıl? Hafta sonu sürprizi ya da doğum günü gibi bir kutlama için sağlıklı bir seçenek değil mi sizce de?


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.