Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları

14 Temmuz 2021- Bersu Ekinci0
deckchairs-355596_1920-1.jpg

Yaz mevsimi denilince aklınıza ilk olarak ne gelir? Eminim birçok insanın kafasında yaz mevsimi ile deniz, güneş ve kum özdeşleşmiş durumda. Hem yaz aylarının etkisini hissettirdiği bir dönemdeyiz, hem de önümüzde hatırı sayılır uzunlukta bir bayram tatili var. Üstelik, pandemi yüzünden uzun süre evlerde vakit geçirmekten de yeni kurtulduk. O zaman gelin bu kez ruhumuzu sağlıklı besleyelim ve plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusuna bir değinelim. Böylece belki denizlerimizin ve kumsalların kıymetini bilip onları korumak konusunda da bir kez daha bilinç oluşturmaya katkı sağlamış oluruz. Haydi o zaman geçelim hemen plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusuna.

Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları

Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları denilince, birçok insanın aklına ruhsal ve fiziksel olarak yenilenmek, bir yılın yorgunluğunu atıp dinlenmek, önümüzdeki aylar için enerji depolamak gelir. Elbette bunlar önemli. Bunun yanı sıra güneşten doğru zamanlarda yararlanarak alınan D vitamininin de etkisi büyük. Bütün bunlar bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de birebir.

Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusunu madde madde toparlamak isterim.

Plajda vakit geçirmek enerjinizi tazeler: Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusuna bu maddeyle başlamak istiyorum. Deniz, güneş ve kum, vücudunuzda ve zihninizde huzur ve sükunet yaratır. Denizin kokusu, rengi, dalgaların sesi beyninize olumlu sinyaller gönderir ve bu şekilde fiziksel ve ruhsal sağlığınız da “iyileşir. ”

Zihninizdeki olumsuz düşünceler azalır ya da kaybolur: Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusunda önemli bir ayrıntı daha. ‘Su’yun iyileştirici gücü bilinen bir gerçek. Su ve elbette deniz, doğal bir iyileştiricidir. Günlük hayatta sürekli maruz kaldığınız negatif etkilerden uzaklaşmayı sağlar. Üstelik eğer bir teknoloji bağımlısı değilseniz, plajda olduğunuz sürede anın tadını çıkararak, teknolojik aletlerin bedeninizde ve beyninizde yarattığı olumsuzluklardan da uzak kalırsınız.

Depresyonu önlemeye yardımcı olur: Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusunda önemli bir ayrıntı daha var sırada. Plajda vakit geçirmek; anksiyete, depresyon gibi hayatı olumsuz etkileyen unsurlardan da uzak kalmanızı sağlar. Sıcak kumların üzerinde uzanıp gözlerinizi kapatarak güzel düşüncelere dalmak bile serotonin seviyesini artırıp endişelerden, depresif duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Kendinize daha çok zaman ayırırsınız: Plajda vakit geçirmek, kendi kendinizle baş başa kalmak için de iyi bir fırsattır. Bu sayede hem yılın yorgunluğunu üzerinizden atar hem de gelecekle ilgili sağlıklı kararlar alabilirsiniz. Deniz kenarında geçirdiğiniz zaman, hayat perspektifinizi de değiştirir. Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusunda buna da değinmek isterim.

Kilo verme fırsatı: Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusunda önemli bir nokta daha var. Plajda sadece kumların üzerinde uzanıp hayallere dalmazsınız elbette. Bunun yanı sıra bol bol yüzer ve kumsalda yürüyüş yaparsınız. Bu da forma girmek ya da eğer istiyorsanız kilo vermek konusunda etkili bir yardımcı.

BUNLARA DİKKAT

  • Plajda vakit geçirmenin sağlık faydaları konusunu önemli bir uyarıyla bitirmek istiyorum. Elbette deniz ve güneş hem fiziksel hem ruhsal sağlık için önemli ve gerekli. Ama dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Klasik bir uyarı olacak belki ama, güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde değil de sabah ya da akşam üzeri plajda kalmaya özen gösterin.
  • Bu konuda bir ek daha yapmak istiyorum. Vücudunuzu hiçbir zaman susuz bırakmamanız gerekir elbette. Ama özellikle sıcak yaz aylarında bu konuda özel bir önem verin. Bol bol su için. Ayrıca güneşe çıkarken kesinlikle güneş koruyucu kullanmanızı da öneriyorum.
  • Bu konuda kendimden bir örnek vermem gerekirse… Her zaman yeteri kadar su içmeye özen gösteririm. Yaz aylarında ise bu konuda daha dikkatli davranmam gerektiğini bilirim. Bu yüzden de plajda suyumu yanımdan asla eksik etmem.
  • Cildime de ayrı bir özen gösteririm. Cildimi özellikle de yüzümü susuz bırakmamak, kurumasını önlemek için için sprey şeklindeki nemlendiricilerden kullanırım. Bu arada vücudumun, sıcak hava nedeniyle yitirdiği mineralleri geri kazanmak için de suyuma küçük bir tutam Himalaya tuzu eklerim.

Şimdiden hepinize mutlu bir bayram tatili dilerim.

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.