Rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları

17 Ocak 2020- Bersu Ekinci0
health.jpg

Evet! Gelelim sık sık üzerinde durduğum bir konuya… Artık çok iyi biliyorsunuz ki kilo vermek için de kilo korumak için de metabolizmayı çalıştırmak daha doğrusu hızlandırmak gerek. Size daha önce bu konuda bazı ayrıntılar vermiştim. Bunlar rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları… Peki ya ben ne yapıyorum, metabolizmamı nasıl hızlandırıp kilomu koruyorum. Evet, bildiniz! Bugün sizinle küçük bir sırrımı paylaşacağım. İşte rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları…

Rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları: Protein

Rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları konusunda benim de en çok dikkat ettiğim ayrıntılardan biri bu. Gün içinde kesinlikle ama kesinlikle yeteri kadar protein almaya çalışıyorum. Bunu sadece ben söylemiyorum üstelik, bilim söylüyor. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre yeterli protein tüketmek, metabolizmayı hızlandırmanın en etkili yollarından biri. Protein sayesinde hem kendimi uzun süre tok hissediyorum hem de metabolizmamı hızlandırıyorum.

Bir güzel uyuyorum!

Böyle ilk anda pek tuhaf geliyor olabilir ama günlük hayatımda sadece yediğime içtiğime değil uyku düzenime de dikkat ediyorum. Bunun için de elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları konusuyla uykunun ne ilgisi olduğunu merak ediyorsanız şöyle anlatayım: Yetersiz uyku, kan şekeri dengenizi olumsuz etkilediği gibi vücudunuzun hormon dengesini de bozar. Yeme düzeniniz alt üst olur. İşte bunu önlemek için gece uykumu düzenli almaya çalışırım. Uykusuz kaldığınızda kendinizi yorgun hisseder ve bazen sağlıklı yiyecek tercihleri de yapamazsınız. Uykusuzluktan düşen enerjinizi toparlamak için şekerli yiyeceklere yönelmek de en sık yapılan hatalardan biri.

Buraya kadar tamam. Peki gece kaç saat uyumak gerekir? Çünkü hemen parantez açmalıyım ki gereğinden fazla uzun süren bir uyku da metabolizma düzeninizi bozar. “O zaman kaç saat uyuyalım?” dediğinizi duyar gibiyim. Kendi adıma geceleri yatağa gitmek için fazla geç kalmadan 7 ya da 9 saat uyuduğumu söymeliyim.

Nerede olursam olayım bol su içiyorum

Devam edeyim rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları konusunda kendi kurallarımı anlatmaya. Kilo korumak için kesinlikle ama kesinlikle bol bol su içerim. Su içmek kendimi tok hissettirir ve vücudumu toksinlerden temizler. Bu bir nokta… Diğer ayrıntılara gelince… Gün boyu yeteri kadar su içmek, metabolizma hızlandırır, sadece zayıflamak için değil kilo korumak için de son derece etkilidir.

Paylaşmak istediğim bir başka nokta ise su içmenin de tıpkı yeterli uyku gibi sağlıklı yiyecek tercihlerini etkilediği. Deneyimlerimden de biliyorum ki eğer gün içinde yeteri kadar su içmişsem gerçekten ihtiyacım olan besinlere yönelirim, sağlıklı beslenirim. Yani bir başka deyişle su içmek beni zararlı atıştırmalıklardan, enerjim düştüğü için şekerli yiyeceklere yönelmekten uzak tutar.

Rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları konusunu böylece toparladım. Size kilo koruma konusundaki sırlarımı anlattım. Aslında bakmayın “sır” dediğime, herkesin bildiği sır olmaz değil mi? Bence siz de bu küçük ama önemli ayrıntılara dikkat ederseniz fazla kilolarınızdan kolayca kurtulduğunuzu sonrasında da kilo koruma konusunda başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Madem rahat kilo vermek için metabolizma hızlandırmanın yolları konusunu anlattım bazı hatırlatmalar da yapmam gerek diye düşünüyorum. Biraz önce anlattıklarım benim metabolizma hızlandırmak için uyguladığım küçük taktikler. Elbette beslenme çok önemli. Bazı besinler de gerçekten metabolizma hızlandırmaya yardımcı oluyor. Peki metabolizma hızlandıran besinler hangileri? Hatırlamak isterseniz link burada.

Bir de keyifli bir hatırlatma yapayım. Türk kahvesi de metabolizma hızlandırma konusunda birebir… İşte size farklı bir Türk kahvesi tarifi….


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.