Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları

16 Nisan 2021- Bersu Ekinci0
yemek.jpg

Bir Ramazan ayı daha geldi. Yine uzun süren açlık saatlerinin ardından gösterişli iftar ve sahur sofraları hazırlanıyor evlerde. Bu dönemde birçok kişinin karşılaştığı en önemli sorun ise kilo almak! O yüzden bugün size Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda bazı ipuçları vermek istiyorum. Tanık olduklarımdan da biliyorum ki birçok kişi aslında sağlığını ve kilosunu korumak için yapabileceği çok fazla şey varken bu otuz günün sonunda kilo alır. Oysa bunu önlemek hiç de zor değil. Birazdan Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları başlığı altında size bunları anlatacağım.

Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları

Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları

Biliyor musunuz aslında Ramazan, hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak daha sağlıklı bir yaşama giden yolda çok önemli bir adım. Yeter ki yapılması gerekenleri bilelim. O zaman haydi gelin bir bakalım Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları neler…

Aşırı yeme isteğini kontrol altına alın: Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda ilk söylemek istediğim bu ayrıntı.  İftarda da sahurda da sağlıklı yiyecekler seçin ve miktarını da abartmayın.

Lokmalarınızı iyice çiğneyin: Aslında bu, sağlıklı beslenmek, sağlıklı kiloda kalmak için önde gelen kurallardan biri. Uzun saatler sonra yemeğe oturulduğu için Ramazan ayında daha da önem kazanıyor. Hazımsızlığı önlemek için lokmalarınızı uzun uzun çiğneyin. Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Orucun ardından kontrolsüz yemeyin: Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda yine önemli bir noktaya değinmek istiyorum. İftarda orucunuzu örneğin bir çorbayla açın, yanında da bir salata tüketin. Devam etmek için biraz zaman geçmesini bekleyin. Yiyeceklere birden saldırmayın.

Susuz kalmayın: Oruç sırasında susuz kalacağınızı göz önüne alarak oruç tutmadığınız zamanlarda vücudunuzu susuz bırakmayın. Bunun için de en az sekiz su bardağı dolusu su tüketin.

Ambalajlı içeceklerden uzak durun: Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda aslında her zaman tekrarladığım yani bütün hayatınız boyunca dikkat etmeniz gereken bir ayrıntıya sıra geldi. Hazır içeceklerden uzak durun. Sadece asitli içecekleri değil ambalajlı meyve sularını da katıyorum buna. Gereksiz yere tüketeceğiniz işlenmiş şeker, kan şekeri dengenizi bozup sizi gün ortasına çaresiz açlık krizlerine sokabilir.

Yemeklerinizi sağlıklı yöntemlerle pişirin: İftar ya da sahur sırasında tüketeceğiniz yemekleri pişirmek için sağlıklı yöntemler seçin. Yani kızartma yerine ızgara, buğulama, fırınlama gibi tekniklere yönelin. Canınızın çektiğini yiyin ama sağlıklı yöntemlerle pişirin ve ölçülü tüketin.

Tatlı seçerken dikkatli olun: Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda can alıcı ayrıntıya sıra geldi. İnsanın canı istemez mi hiç, Ramazan’a özel güllaç, bol şerbetli tatlılar ya da daha burada saymadığım diğerlerinden biraz da olsa yemek?  Öncelikle bunların yerine koyabileceğiniz çok daha sağlıklı tercihler var: Hurma, çilek, böğürtlen gibi. Ya da diyelim mi bu tatlılardan birini çok canınız çekti ve yediniz. Olabilir! O da ağzınızın tadı olsun. Ama miktarını abartmayın ve o öğünden sonra yine sağlıklı seçeneklere yönelin.

Egzersizi ihmal etmeyin: Gelelim Ramazan ayında kilo almamak için doğru beslenmenin yolları konusunda bir başka ayrıntıya. Her ne kadar alıştığınızın dışında, üç öğün yemiyorsanız da yine de hareketsiz kalmayın. En azından günün kendinizi enerjik hissettiğiniz bir diliminde yarım saat yürüyün.

 

 

 

 

 

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.