Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler

13 Eylül 2019- Bersu Ekinci0
renkler.jpg

Kilo vermek ve zayıflamak ya da kilo korumak için en önemli iki unsur doğru beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak. Bütün bunlara özel bir dikkat gösterilirse fazla kilolardan kurtulmak, zayıflamak hayal değil.  Ama pek dikkate alınmayan bir ayrıntı daha var. Mutfağınızın, yemek odanızın ya da sık gittiğiniz restoranın duvarlarının rengi de kilo verme konusunda etkili. İnsanların toplu halde yemek yediği restoranları bir düşünün. En çok hangi renklere rastlıyorsunuz? Hiç duvarları griye boyalı bir restoran gördünüz mü? Çok zor. Çünkü gri, insanlarda yeme isteği uyandırmayan bir renk. Yani söylemek istediğim şu: Yemek yediğiniz mekanlara hakim olan renklerin, tükettiğiniz yiyeceğin miktarı ve sizin iştahınız üzerinde büyük etkisi var. Bu kez size renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda bazı ipuçları vereceğim. Elbette kimse mutfağının ya da yemek odasının duvarlarının enerji düşüren renklerde olmasını istemez, ama kilo vermek ya da kilo korumak isteyenlerin bu konuda dikkatli, en azından bilgi sahibi olmasında da fayda var.   konusuna biraz daha yakından bakalım ve ilginç ayrıntıları keşfedelim.

Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler : Düşüncesi bile zor!

Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusuna genellikle toplu halde yemek yenilen hiçbir mekanda rastlamayacağınız bir renkle başlayalım: Gri. Hiç gri yemek tabağı ya da duvarları ağırlıklı olarak griye boyanmış bir restoran gördünüz mü? Büyük olasılıkla zor görürsünüz. Çünkü gri, bırakın iştah açmayı, yemek yemenin düşüncesini bile akıllardan uzak tutuyor.

Siyah zayıf gösterir ve iştahı kapatır

Gelelim renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda bir başka renge. Siyah, özellikle giyim konusunda gözde bir renk. Hem aksesuarlarla değerlendirip şık görünmek kolay, hem de insanı olduğundan daha zayıf gösterir.  Aynı zamanda yemek yeme isteğini de azaltan bir renk siyah. Bu yüzden de restoranlarda belki de hiç rastlamayacağınız bir renktir.

Mor çok az insanın iştahını açar

Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler

Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda ilginç bir renk var sırada. Mor, çok az insanın iştahını artıran bir renktir. Genellikle tam tersine iştah kapatır. Bu durum, mor soğan, patlıcan gibi aslında gayet yararlı ama pek az insanın lezzetli bulduğu yiyeceklerin rengi olmasıyla ilişkilendiriliyor.

Mavi iştahı baskılar

Şöyle bir düşünün lütfen: Mavi renk neyin simgesidir? Sükunetin ve rahatlığın, değil mi? Böylesine sakin ve huzurlu kişilerin de ruhsal olarak rahatlamak için kendilerini yemeğe verdiği çok nadir görülür. İşte size bir tüyo: Eğer kilo vermek istiyorsanız ya da amacınız sağlıklı kiloda kalmaksa mutfak ya da yemek odanızda mavi rengi kullanın. Duvarları boyayabilirsiniz, mavi tabak kullanabilirsiniz ya da ışıklandırmanız bu renkte olabilir. Böylece iştahınız dengelenir ve gereksiz yemek tüketmezsiniz. Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda söylemek istediklerimden biri de bu.

Mutluluğun rengi turkuaz

Diyelim ki kurtulmak istediğiniz fazla kilolarınız var. Tam da o sırada evinizi dekore ettiriyorsunuz. O zaman mutfak olur, yemek odası olur ailece sofra başına oturduğunuz mekanı turkuaz ile renklendirebilirsiniz. Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda bana hoş gelen ayrıntılardan biri bu. Turkuaz genellikle mutluluğun ve kaygısız bir ruh halinin simgesidir, tıpkı mavi gibi! Bu yüzden de iştahı dengeleme konusunda etkilidir. İsterseniz şöyle bir deney yapabilirsiniz. Diyelim ki akşam yemeğini bitirdiniz, sırada nefis görünen bir dilim pasta var, onu yemek de istiyorsunuz. Bu bir dilim pastayı turkuaz rengi bir tabağa koyun ve bakın. Büyük olasılıkla artık canınız onu yemek istemeyecek.

Yeşil, sağlıklı beslenmenin rengi

Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda renk skalasının daha canlı renklerine geliyor sıra. Şimdi yeşil hakkında konuşalım biraz. Aslına bakılırsa yeşil, mutfak ya da yemek odasında kullanılabilecek renklerden biri. Çünkü genellikle yeşil sebzeler gibi sağlıklı besinlerle ilişkilendirilir. İştahı dengeleyen renklerden biridir.

Zayıflamak ya da kilo korumak isteyen bu renkten uzak dursun

Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler

Renklerin iştaha etkisi, iştah kapatan renkler konusunda iştahını kontrol etmek isteyenlerin uzak durması gereken renge geldi sıra: Kırmızı! Evet, kırmızı canlı, güzel, insanın içini açan, neşeli bir renk. Ama kilo vermek ya da formda kalmak isteyenler için de bir o kadar uzak durulması gerek. Nedenine gelince; kırmızı kan basıncını ve kalp atım hızını yükseltir, insanı daha fazla yemek yemeye yöneltir. Bu yüzden de restoranların özellikle de fast food restoranlarının dekorasyonunda ağırlıklı olarak kullanılır.

Renklerin iştaha etkisi: İştah kapatan renkler konusunda anlatacaklarım bu kadar. Elbette bütün renkler herkes üzerinde aynı etkiyi göstermez, ama genelde durum böyle.

Elbette pek az kimse yemek odasının ya da mutfağının duvarlarını siyah ya da griye boyamak istemez. Ama kilo korumak ya da zayıflamak istiyorsanız iştahınızı dengelemek için mavi, turkuaz, yeşil gibi renkleri dekorasyonda da ya da mutfak takımlarınızda kullanabilirsiniz. Bu şekilde hayatınız da renklenir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.