Saç uzatan besinler neler? Saç nasıl hızlı uzar? - Bersu Ekinci

22 Aralık 2017- Bersu Ekinci0
6-2.jpg

Şöyle omuzlarınızdan aşağıya doğru sağlıkla uzanan, parlak ve güçlü saçlar ister misiniz? “Evet” dediğinizi duyar gibiyim. Ama bir yandan da “Nasıl olacak ki” diyenlerin sesleri de kulağıma geliyor. Elbette saç uzatan besinler sayesinde. Peki hızlı saç uzatan besinler nelerdir? Hangi besinler saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar gelin beraber göz atalım.

İşte hızlı saç uzatan besinler.

Fasulye ve Mercimek

Evet, yanlış duymadınız. Fasulye saçların hızlı ve sağlıklı biçimde uzamasına yardımcı olan bir besin. Demir ve çinko açısından çok zengin bir besin olan fasulye, aynı zamanda kolay ulaşılabilir bir besin.

Yumurta

Protein kaynağı yumurta aynı zamanda demir ve çinko açısından da fasulye ile yarışacak kadar zengin bir kaynak. Ayrıca çok iyi bir biotin kaynağı. Yani H vitamini ve B7 vitamini olarak da bilinen biotin B grubu vitaminlerden biri. Protein eksikliği saçlarınızın yavaş uzamasına ve sağlıksız, zayıf görünmesine neden olur.

Kenevir tohumu

Saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olan besinlerden biri de keten tohumu. Omega 3 açısından çok zengin olan bu besinin en yakın rakibi ise somon balığı.

Brokoli

Hem saçlarım nasıl daha hızlı uzar diye çözüm arayıp hem de brokoli sevmiyorsanız bir kere daha düşünün. Çünkü brokoli saçlarınızın hızlı ve sağlıklı biçimde uzamasına yardımcı olur. Hem ulaşması da kolay ve ekonomik.

Domates

Domates bir C vitamini deposu öncelikle. Bu da saçın uzaması için gerekli olan kolajen üretimine yardımcı olur.

Kivi

Bir başka C vitamini kaynağı olan kivi de saçlarım nasıl daha hızlı ve sağlıklı uzar sorusuna verilebilecek etkili cevaplardan biri. Kivi sadece saçlarınız için değil, genel sağlığınız açısından da sıklıkla yenilmesi gereken bir meyve.

Süzme yoğurt

Süzme yoğurt, saçlarınız için çok değerli olan B5 ve D vitamini deposu. Saç uzatan besinler arasında en hızlı ve kolayca ulaşabileceklerinizin de başında geliyor.

Ispanak

Ispanak yedikten sonra sevgilisi Safinaz’ı kurtaran Temel Reis’i kim hatırlamaz ki! Bu kadar yediğine göre onun da bir bildiği olmalı. Ispanak; demir, folik asit, beta karoten ve elbette C vitamini açısından çok zengin bir sebze. Bütün bunlar da hem genel sağlığınıza pozitif yönde etki eder, hem de saçlarınızın hızlıca uzayıp sağlıklı görünmesini sağlar.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.