Sağlıklı gece alışkanlıkları: Denemeye değer! - BERSU EKİNCİ -

1 Mart 2018- Bersu Ekinci0
1-6.jpg

Açıkçası bu konuya çok büyük önem veriyorum. Danışanlarımla yaptığım bire bir görüşmelerde, insanların en çok gece saatlerinde “zayıf düştüğünü”, sağlıklı beslenme ile ilgili alışkanlıklarını kaybetmemek için en çok gece saatlerinde mücadele ettiklerini görüyorum. Oysa bunun çaresi var: Sağlıklı gece alışkanlıkları geliştirmek. Oraya döneceğiz ama bu sorunun neden kaynaklandığına bakalım. Bunun aslında çok basit bir cevabı var. Çünkü uzun ve yorucu bir günün sonunda, iş yaşamı, aile ve yapmak zorunda olduğumuz daha pek çok şey nedeniyle yorgun düşüyoruz. Bu süreçte belki de aklımıza  gelen en son şey sağlıklı yaşama alışkanlıklarını sürdürmek. Kendimizi gergin hissediyoruz ve işte böyle zamanlarda da yiyecekler bizi rahatlatıyor. Yaşamımızda sağlıklı gece alışkanlıkları geliştirerek bu kısır döngüden kurtulup hayatımızı bile değiştirebiliriz.

Bazılarımız yaşamımızdan tatmin olmuyoruz belki de sıkılıyoruz ve bize daha heyecanlı gelen yiyeceklere yöneliyoruz. Bazılarımız her şeye bir gecede yetişmeye çalışıyoruz. Eksik kalan ufak tefek işler, cevap verilmesi gereken elektronik postalar hatta kimi zaman evi temizlemek! Bazılarımız başka her şeyi, hatta sevdiğimiz insanları bile bir yana bırakıp tüm ilgimizi yiyeceklere yöneltiyoruz.

Ve belki de en ilginci: Bazılarımız bütün gün bir türlü kendimizi alamadığımız kötü yiyecek tercihleri yüzünden kendimize öfkeleniyoruz. Ama bu öfke bizi değiştirmiyor. Yine aynı şekilde sağlıksız yiyecekler tüketmeye devam ediyoruz. İşte bütün bunlar da bedenimiz için sağlık felaketi anlamına geliyor. Aslına bakılırsa, sağlıklı gece alışkanlıkları oluşturarak dikkatinizi lezzetli ve tatmin edici başka şeylere yöneltebilirsiniz. Bu şekilde yiyeceklere artık eskisi kadar gece saatlerinizin odak noktasında kalmaz.

Çünkü gece saatlerinde, bedeniniz dinlenmeye hazırlanmak ve kendini onarmak ister.

Sağlıklı Gece Alışkanlıkları

Biz ise çoğunlukla bunun tam tersini yapıyoruz. Yaptığımız bu hatalar nedeniyle de adrenalin tavan yapıyor. İkinci bir enerji dalgası gece bizi kelimenin tam anlamıyla “vuruyor” ve bedenimizi dinlendirmemiz gereken zaman diliminde yemeklere ve hatta gün içinde de yaptığımız işlere yöneliyoruz. Bir başka deyişle bedenimizin bizden beklediğinin tam tersi şekilde davranıyoruz. Bedenlerimiz bu şekilde kullanmamız için yaratılmadı.

Özellikle de birçoğumuzun sürdürdüğü aşırı yoğun hatta çılgın bir hızda yaşanan günlük koşturmacayı düşündüğümüzde. Eğer gece saatlerde sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmeyi başarabilirseniz sadece bedeninizi değil hayatınızı da değiştirirsiniz.

Gece geç saatlerde atıştırmalar yapıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Sağlıklı gece alışkanlıkları için örnekler

Size kendime kurguladığım sağlıklı gece alışkanlıklarından örnekler vereyim dilerseniz:

  • Saat 17:00- 18:00 arasında günlük çalışmalarımı bitiriyorum.
  • Saat 18:00-19:00 arası akşam yemeği hazırlıklarım başlar. Burada biraz duralım: Akşam yemeği için mükemmel görünüşlü bir ziyafet sofrası hazırlamanız gerekmez. Biraz basite kaçalım. Ama elbette basite kaçalım derken sağlıksız yiyeceklere yönelmekten söz etmiyorum. Yağsız protein, yeşil salata, kavrulmuş ya da buharda pişirilmiş sebzeler akşam yemeği için idealdir. Hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de gece dinlenmek için daha çok vaktiniz kalır.
  • Saat 20:00’den önce akşam yemeğini bitirmeye çalışıyorum. Bazen ailemle bazen arkadaşlarımla; lokmalarımı yavaş çiğneyerek, yiyeceklerin keyfini çıkararak akşam yemeğimi yerim.
  • Saat 20:00 ile 20:30 arası bazen sosyal medyada ufak bir gezinti yaparım. Ama cep telefonuyla birlikte geçirdiğim süreyi uzatmamayı tercih ederim. Onun yerine açık havada hafif bir yürüyüş bence çok daha sağlıklı.
  • Saat: 21:30’dan sonra ise dış dünya ile bağlarımı koparmaya çalışırım. Telefonumu ve bilgisayarımı kapatırım. Çalar saatimin alarmını bir sonraki gün için kurarım. İşte bu andan sonra bedenim “yavaşlamaya”.hazır olur. Evet farkındayım, böylesine hızlı bir çağ için bu durum bir tür meydan okuma sayılır. Yani erkenden hayattan çekilmek. Ama bunun bedenime faydaları inanılmaz!
  • İşte birçok kişi için de gecenin tehlikeli bölümü bu saatlerde başlar. Adımlar hemen buzdolabına yönelir, eller yiyeceklere uzanır. Neden? Aslında açlıktan değil, sadece rahatlamak için. Ama unutmayın, aslında bedeniniz bu saatlerde yemek yemek değil bütün gün yediklerini sindirmek ve ertesi güne hazırlanmak ister. İşte bu yüzden sağlıklı gece alışkanlıkları geliştirmek çok önemli.
  • Bedenimi yavaşlatma sırasında yaptığım bir başka önemli şey de var, ve inanın bana yiyeceklerden daha keyifli: Esanslı duş jelleri, İngiliz tuzu ve ılık suyla doldurduğum küvete uzanıp günün yorgunluğundan tamamen kurtulmak. Bazen bu keyfe rahatlatıcı bir müzik de eşlik eder. Bazen mumlar da yakarım ve bu bana belki de günlük hayatın boğuşmasında kaybettiğim enerjiyi geri kazandırır.  Sizce de kulağa geceyi yiyecek tüketerek geçirmekten daha keyifli gelmiyor mu bunlar?
  • Duştan çıktıktan sonra ise hemen pijamalarımı giyerim.  Yere uzanır ve bacaklarımı 90 derecelik bir açıyla yukarı kaldırıp duvara dayarım. Bu şekilde 10 dakika kadar dinlenirim. Derin nefesler alıp bedenimi uykuya hazırlarım.
  • Bu arada saat 22:00 olur. Kendime bir bitki çayı, genellikle de bir zencefil çayı hazırlar ve kitabımı elime alırım.
  • Saat 23:00 olduğunda ise artık hem bedenim hem de ruhum 8 saatlik bir uykuya hazırdır.

Gece Alışkanlıkları

Belki de anlattığım bu sağlıklı gece alışkanlıkları bazılarına imkansız görünebilir. Belki işten daha geç saatte çıkıp gecenin geri kalanında ailenize fazla zaman ayırıyor olabilirsiniz. Ama hemen hayal kırıklığına kapılmayın. Bütün bu anlattıklarımı kendi hayatınıza uyarlayıp kendinize göre sağlıklı gece alışkanlıkları yaratabilirsiniz. Sadece bir ya da iki küçük değişiklik yaparak kendiniz için sağlıklı gece alışkanlıkları oluşturabilirsiniz. Zaten kısa sürede sizin de görebileceğiniz gibi bunun faydaları öylesine inanılmaz ki!

Sahi sizin sağlıklı gece alışkanlıklarınız var mı?
Gereksiz yiyeceklerden uzak durmak için siz neler yapıyorsunuz?


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.