Sağlıklı gece atıştırmalıkları - Bersu Ekinci ile Bütünsel Beslenme

8 Ocak 2018- Bersu Ekinci0
yararana.jpg

İnsan bütün gün çalışıp yorulup üstelik bir de trafik çilesini çektikten sonra evine ulaştığında ne yapmak ister? Önce ılık bir duş, sonra da güzel bir yemek. İlerleyen saatlerde de ne yaparsanız yapın büyük olasılıkla bir şeyler atıştırmak ihtiyacı hissedeceksiniz. İşte bu noktada çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü keyif almak için ağzımıza attığımız her yiyecek ileride bize fazla kilo olarak geri dönebilir. Bu yüzden gece özellikle belli bir saatten sonra ağzımıza attığımız her lokmaya dikkat etmemiz gerekir. Gece geç saatte yenilebilecek sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir? Peki gece geç saatte yenilmemesi gereken yiyecekler hangileridir?

Önce gece geç saatte yenilebilecek sağlıklı atıştırmalıklar neler ona bakalım. 

Taze sebzeler

Mutfağınızda kolayca sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Havuç, salatalık, kereviz… Bunları dilediğiniz gibi ister uzun uzun ister yuvarlak yuvarlak dilimleyip keyifle tüketebilirsiniz. Bu tür taze sebzelerin sindirimi de kolaydır. Ama dikkat! Sağlıklı atıştırmalık tüketeceğim derken fazla miktarda tuz kullanmamaya dikkat edin.

Canınız tatlı çekerse

Gecenin bir vakti canınız tatlı çektiğinde buzdolabınızın meyve bölümüne elinizi korkmadan uzatabilirsiniz. Tabii bunu yaparken de miktarı abartmayın. Ama seçeceğiniz meyveler glisemik indeksi düşük olanlar arasından seçmeniz gerektiğini unutmayın. Yaban mersini, çilek, elma, erik gibi meyveleri çekinmeden tüketebilirsiniz.

Patlamış mısır

Ama lütfen organiz olmasına, yağlı ve tuzlu olmamasına dikkat edin. Bir de elbette miktarını abartmayın. İki avuç dolusu yağsız ve tuzsuz patlamış mısır diğer birçok atıştırmalıktan çok daha sağlıklıdır.

Mantar

Bu arada gece atıştırabileceğiniz yiyeceklerden birinin de mantar olduğunu söyleyeyim. Mantar inanılmaz hafif ve protein değeri son derece yüksek bir yiyecektir.

Ilık sebze salatası


Eğer akşam yemeği yemeğe vakit bulamayıp bu öğünü atladıysanız ve kendinizi gerçekten çok aç hissediyorsanız karışık bir sebze salatası tercih edebilirsiniz. İşte bu noktada size kinoalı Akdeniz salatasını kısaca anlatalım. Gece geç saatlerde açsanız yemek için son derece sağlıklı ve sindirimi kolay bir salata.

Taze ıspanak aslında çiğ olarak da tüketilebilecek bir sebze. Ama buharda haşlanmış bir miktar kinoa ile karıştırıp yediğinizde de damağınızda gerçekten çok güzel bir lezzet bırakıyor. Dilerseniz bu salataya kurutulmuş domates de ekleyip tüketebilirsiniz.

Gece geç saatte yenilmemesi gereken yiyecekler

Şimdi şöyle bir düşünün: Ne büyük keyiftir değil mi, günün bütün karmaşasını arkada bırakıp sıcacık evinizde rahat kanepeye kurulup elinizde abur cuburlarla TV izlemek. Ya da belki kitap okumak. Bir yandan atıştırır bir yandan da film ya da dizi izler, elinizdeki kitabı bitirmeye çalışırsınız. Sonra da “gelsin kilolar.” Yani o birkaç saatlik keyif size uzun süre veremeyeceğiniz fazla kilolar olarak geri dönebilir. İşte bu yüzden geceleri özellikle de belli bir saatten sonra bazı yiyecekleri ağzınıza bile sokmamanız gerekiyor. Bakalım gece yememeniz gereken yiyecekler neler…

 Şekerli yiyecekler

Evet, kabul bu tür yiyecekleri tüketmek insana büyük bir haz verir. Ama unutmayın, zararı verdiği hazdan çok daha fazla. Çünkü şekerli gıdalar kan şekerinizi yükseltir bu da uyku döngünüzü olumsuz yönde etkiler. Elbette gecenin bir vakti bu şekerli gıdalara tükettikten sonra gün içindeki gibi aktif olamayacağınızdan fazla şeker fazla kilo olarak vücudunuzda depolanır.

 Yağlı yiyecekler

Şunu aklınızın bir köşesine not edin. Ulaşılması ve yenmesi kolay olan yağlı gıdalar özellikle geceleri yendiğinde zararı ikiye katlanır. Örneğin gece TV ya da bilgisayar karşısında yediğiniz bir dilim pizzanın sindirimi hiç kolay olmayacaktır.Yatağa uzandığınızda da bu yiyeceklerin vereceği rahatsızlık yüzünden sağlıklı bir uykuya dalmanız güçleşecektir.

Siyah çikolata

Bir ya da iki kare siyah çikolata atıştırmak her ne kadar çok da sağlıksız bir tercih olmasa da bunu gece geç saatlerde yememeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü siyah çikolatanın içerdiği kafein sizi uyarır ve uykuya dalmanızı güçleştirir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.