Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler

7 Ekim 2020- Bersu Ekinci0
eskkiii.jpg

Bugüne kadar sürekli kilo vermek ya da kilo korumak konularından söz ettik. Gelin bu kez biraz değişiklik yapalım ve genel sağlıkla ilgili bir konuya bakalım. Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler hangileri bunlara bir göz atalım. Neden biliyor musunuz? Temiz beslenme denilen olgunun aslında sadece kilo vermek, zayıflamak için değil aynı zamanda genel sağlık anlamında da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamak için. Akılcı ve temiz beslenme, sadece fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaz aynı zamanda genel olarak çok daha sağlıklı ve daha kaliteli bir hayat sürmeyi de sağlar. O zaman dilerseniz başlayalım sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusuna.

Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler: Bunları ihmal etmeyin

Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler

Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler demişken… Şöyle bir giriş yapalım. Aslında vücutta belli bir oranda iltihaplanma o kadar da korkulacak bir konu değil. Yani bu, vücudun bir tür savunma mekanizması. Söz gelimi ayağınızı bir yere çarptığınızda vücudun buna tepki vermesi, o bölgenin şişmesi doğal bir durum. Bu yüzden paniğe kapılmaya gerek yok. Fakat eğer iltihaplanma vücutta kronik hale gelirse işte o zaman genel sağlığınız da tehlikede demektir.

Çünkü vücutta kronik hale gelen iltihaplanma bazı ağrılara, sindirim sorunlarına, psikolojinin bozulmasına hatta organlarınızın işlevlerini doğru şekilde yerine getirememesine kadar uzanan bir dizi sağlık sorununa neden olur. İşte bu yüzden iltihaplanma deyip geçmemek gerekli.

Bu arada sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusunu anlatırken şunu da söylemem gerekiyor ki eğer genel alamda sağlığınızla ilgili olarak bir şeylerin yolunda gitmediğini hissediyorsanız tıbbı yardım almanız gerektiğini unutmayın. Ama bunun dışında iltihaplanmayı önlemek için beslenmenize dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusuna böyle bir giriş yaptıktan sonra şimdi gelelim hangi besinlerin bu konuda bir önleyici görevi yaptığına. Onları da şöyle Elbette bu listeyi çeşitlendirmek mümkün ama en azından şimdilik en belli başlı besinleri gündeme almakta yarar gördüm.

Sofranızda bu besinlere yer açın

Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler

Yağlı balıklar: Somon gibi balıklar, vücudun ihtiyacı olan Omega 3 yağ asitleri içerir. Yapılan tıbbi araştırmaların da gözler önüne serdiğine göre Omega 3 yağ asitleri yeteri kadar alındığında vücutta iltihaplanmayı azaltır. Bu şekilde iltihaplanmanın daha ciddi hastalıklara dönüşmesini engeller.

Yeşil sebzeler: Gelelim sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusunda bir başka önemli gruba: Yeşil sebzeler. Çoktandır biliyoruz ki sağlıklı ve elbette mutlu bir vücut için olmazsa olmazlardan biri bu yeşil sebzeler. Bunların içerdiği vitamin ve mineraller özellikle de antioksidanlar vücutta zehirli serbest radikallerin çoğalmasını engeller. Özellikle de ıspanak, lalana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler bu konuda diğerlerinden biraz daha önde. Bu sebzeleri yemek olarak tüketebilir, salatanıza ya da smoothie’nize katarak tüketebilirsiniz.

Fındık, badem, ceviz: Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusunda yine üzerinde durulması gereken bir madde. Bu kuru yemişler de tıpkı somon balığı gibi Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu sayede de iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur. Burada önemli olan ayrıntı, gereğinden fazla tüketmemek.

Zerdeçal: Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusunda bir de değerli bir baharata yer vermemek olmaz. Çok etkili bir antioksidan olan zerdeçal, içerdiği kurkumine borçlu bu özelliğini. Kurkumin, aynı zamanda vücutta oluşan bazı ağrı türlerini gidermekte de etkili.

Uzak durulması gerekenler

Sağlıklı olmak için vücutta iltihaplanmayı önleyen besinler konusunu şimdilik böyle toparlayalım. Fakat sadece bunları tüketmek yeterli değil iltihabı önlemek için. Hayatınıza çeki düzen de vermeniz gerekir: Onları da şöyle bir anlatalım:

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklara veda edin.
Stresi kontrol etmeyi öğrenin.
Düzenli olarak spor yapın. Fakat çok da aşırıya kaçmayın. Yoga, pilates,  ya da hafif yürüyüş idealdir.
Kaliteli ve sağlıklı bir uyku uyumaya gayret edin.
Şeker, beyaz unla yapılan her tür yiyecek, kızartmalar, işlenmiş yağlardan kesinlikle uzak durun.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.