Salatalık yemek zayıflatır mı

11 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
3-1.jpg

Özellikle de yaz mevsiminin eşiğinde kilo vermek isteyenlerin sık sorduğu sorulardan biri: Salatalık yemek  zayıflatır mı? İyi haberi lafı fazla dolandırmadan vereyim: Evet! Sağlıklı bir beslenme programı uyguladığınızda salatalık kilo verme sürecinize yardımcı olur. Peki ilkbahar ve yaz mevsiminin güzel yiyeceği salatalık yemek zayıflatır mı, salatalığın sağlık faydaları nelerdir, salatalık hangi vitamin ve mineralleri içerir, beslenmenize nasıl katkı sağlar. Gelin hep birlikte bir bakalım.

Şimdi size bir sır vereyim. Her ne kadar sebze olarak anılsa da aslında salatalık bir meyve. Hem de en sağlıklısından ve mucizevi olanından. Tam da bikini mevsiminin yaklaştığı bu günlerde sık sık sorulan salatalık yemek zayıflatır mı sorusunun kilit noktası da işte bu mucizelerden biri. Salatalık kalorisi çok düşük bir yiyecek. Bu özelliği sayesinde de kilo verme konusunda büyük bir yardımcı.

Lafı biraz uzattım biliyorum. Haydi, gelin bir bakalım salatalığın sağlık faydaları neler, salatalık yemek zayıflatır mı, salatalık tüketmek kilo verme sürecine nasıl yardımcı olur?  İşte salatalığın 7 faydası.

1- Salatalık besleyicidir

Ama gerçekten besleyicidir. 300 gram soyulmamış salatalık sadece 45 kalori. Buna rağmen karbonhidrat, protein, lif, C vitamini, potasyum, manganez ve magnezyum içeriyor. Elbette bunlar da önemli ama salatalık en çok içerdiği K vitamini açısından önemli. Çünkü keyifle tükettiğiniz salatalığın yüzde 62’si K vitamini! Ayrıca yüzde 96’sı da su. Yani hidrasyon açısından da yeri kolay dolmayacak bir besin.

2- Salatalık değerli bir antioksidandır

Bedenimizde biriken toksinler,  başta kanser olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.  Ama tüm bunlarla savaşta salatalık en büyük yardımcılarınızdan biri. Çünkü bu lezzetli besin, çok değerli bir antioksidan kaynağı.

3- Salatalık kanser savaşçısıdır

Aslına bakılırsa salatalık yemek zayıflatır mı sorusunun yanı sıra salatalık yemek hastalıklarla mücadeleye nasıl yardımcı olur diye düşünmek gerekir. Sözün burasında salatalığın çok iyi bir kanser savaşçısı olduğunu belirteyim. Çünkü salatalık linganlar ve cucurbitakinler adı verilen besin ögeleri içerir. Bunlar da kanserin önlenmesinde son derece etkili.

4- Salatalık su kaynağıdır

Her zaman hatırlatıyorum: Bedeninizin sağlıklı kalabilmesi için yeteri kadar su içmeniz hayati önem taşır. İşte salatalık bu konudaki en büyük yardımcılardan biri. Bazı insanlar su ihtiyaçlarını doğrudan su içerek karşılarken bazıları da bunları bazı yiyeceklerden alır. İşte salatalık da bedenin ihtiyacı olan suyu karşılayabileceği kaynaklardan biri. Salatalığın yüzde 96’sı su. Bu da salatalığın, bedeninizin su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayabildiği anlamına geliyor.

5- Salatalık yemek zayıflatır mı

Evet, işte şimdi geldik önemli konuya: Salatalık yemek zayıflatır mı? Gelin bir bakalım: Salatalık yemek kilo verme sürecisine çeşitli şekillerde yardımcı olur. Her şeyden önce salatalık kalori açısından son derece düşüktür. 100 gram salatalık sadece 16 kaloridir. Bir orta boy salatalık yediğinizde alacağınız kalori miktarı ise 45. Bu da şu demek: Dilediğiniz kadar salatalık yiyin, yine de başka bir çok yiyecekte olduğu kadar fazladan kalori yüklemezsiniz bedeninize.
Ayrıca canınız başka yüksek kalorili atıştırmalıklar çektiğinde salatalık tüketebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak salatalık yüksek miktarda su da içerir. Hepsini topladığınızda da karşınıza kilo verme sürecinde size son derece faydalı olan bir yiyecek çıkar!

6- Salatalık kan şekerini düşürür

Bu da salatalık yemek zayıflatır mı sorusunun yanıtlarından birini daha içeriyor. Yapılan tıbbi araştırmalara göre salatalık kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. Şeker hastaları üzerinde yapılan araştırmalar da bunu doğruladı. Bu yüzden salatalık tüketmek hidrasyonu sağladığı gibi kan şekeri seviyesinin de dengede kalmasını sağlar.

7- Kalp sağlığını korur

Salatalığın mucizeleri bu kadarla sınırlı değil. Salatalık içerdiği sterol denilen maddeler sayesine kötü kolesterolü de düşürür.  Biraz önce salatalığın antioksidan açısından zengin olduğunu söylemiştim. Bu sayede kalp sağlığını da korur.

BONUS: Salatalık cilt için de mucizevi bir kaynak

Salatalığın, bedenimizin görünmeyen yanlarına yaptığı faydaları kısaca gördük. ama her şey bununla sınırlı değil. Salatalık aynı zamanda mucizevi bir cilt dostu. Salatalık maskesi yüzdeki akne ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur, ciltteki küçük kırışıklıkları dikkat çekecek ölçüde azaltır, cildi daha sıkılaştırır. Gözleriniz şiştiğinde, göz kapaklarınızın üzerine salatalık dilimleri koyarsanız bu görüntünün düzeldiğini görürsünüz.

Haydi bakalım şimdi basit bir salatalık maskesi yapalım:

Önce küçük bir salatalığı mutfak robotundan geçirin ve suyunu süzün. İçine yarım limonun suyunu sıkıp  ekleyin, en son da 4 yemek kaşığı yağsız yoğurdu ekleyin. Bu malzemeyi iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. 20 – 25 dakika bekleyin. Sonra da yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bakın bakalım sonuç nasıl!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.