Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek

18 Şubat 2019- Bersu Ekinci0
ana.jpg

Kilo vermek için yağ yakmak amacındaysanız en çok tükettiğiniz yiyeceklerden biri de salata. Hem ana öğüne garnitür olarak lezzet katıyor, hem psikolojik olarak “yeme” hazzı yaşatıyor hem de vitamin ve mineral deposu. Peki salataya hangi yiyecekler konulursa daha hızlı yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur? Elbette her sağlıklı besini salatanıza katabilirsiniz. Ama bunlar arasında bazıları ayrıcalıklı. Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek hangileri bugün size bunlardan söz edeceğim biraz. Kilo vermek için tükettiğimiz salata nasıl olmalı? Salataya hangi besinleri koyarsak daha kolay yağ yakarız? sorularının yanıtlarına bir göz atacağız. Haydi o zaman gelin bir bakalım, salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek nedir bir bakalım.

Tatlı kırmızı biber

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek

Büyük olasılıklı artık çok iyi biliyorsunuz, acı kırmızı biber metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur. Yani bir başka deyişle kilo vermeyi hızlandırır. Peki ama tatlı kırmızı biberin de aynı işe yaradığını biliyor musunuz? Tatlı kırmızı biber de salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek arasında yer alıyor. Yani eğer acı tüketemiyorsanız onun yerine tatlı kırmızı biberden faydalanabilirsiniz.

Tatlı kırmızı biber bol miktarda C vitamini içeriyor. Hem de bazı araştırmalara göre limondan daha yüksek oranda. Ayrıca içerdiği kapsaisin kötü kolesterolü düşürmeye yarar. C vitaminin yanı sıra A vitamini de içeren tatlı kırmızı biber, folik asit ve potasyum da içerir. Etkili bir antioksidan olan tatlı kırmızı biber, tüm bu özellikleriyle hem genel sağlığa olumlu etki eder hem de kilo vermenize yardımcı olur.  Bu özellikleri nedeniyle de salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek arasında yer alıyor.

Ton balığı

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek konusunda şimdi de sıra geldi ton balığına. Tahmin edebileceğiniz gibi ton balığının en önemli özelliği sağlık için gerekli olan Omega 3 yağ asitleri içermesi. Ayrıca özellikle de göbek bölgesindeki yağların eritilmesi konusunda son derece etkili.

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek: Yumurta

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek

Hem bütçenizi korumak, hem bol bol vitamin almak hem de daha hızlı kilo vermek ister misiniz? Büyük olasılıkla yanıtınız “evet” olacak. O zaman hazırlayacağınız salataya yumurta ekleyebilirsiniz. Yumurtanın salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek arasında yer alması boşuna değil.

Yumurta öncelikle çok iyi bir protein kaynağı. Kilo vermek için de yeteri kadar protein tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz artık. Bunun yanı sıra yumurtanın beyazı açlık krizlerini engeller, sarı kısmı ise yağ yakımını hızlandırır.

Baklagiller

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek arasında baklagiller de yer alıyor. Öncelikle baklagiller sağlam bitkisel protein kaynaklarından biridir. Kardiyovasküler sistemden, bazı kanser türlerini önlemeye, birçok faydası da var. Baklagillerin salataya konulduğunda kolay kilo verdiren, yağ yaktıran 5 yiyecek arasında yer almasının en önemli nedeni ise proteinin yanı sıra yüksek oranda lif içermeleri. Bu da bir yandan kan şekerini dengelerken diğer yandan da tokluk hissini sağlar.

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek: Soğan

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek

Aslında mutfağımız sağlıklı beslenmek isteyenler için ne kadar da zengin değil mi? Birçok yemeğin ana malzemesi olan soğan aynı zamanda kilo vermek isteyenlere de yardım elini uzatıyor. Çünkü zayıflamaya yardımcı, yağ yaktıran besinlerden biri.  Soğan öncelikle çok iyi bir antioksidan. Ayrıca etkili bir idrar söktürücü. Sindirim sistemini de düzene sokan soğan, yağ yaktırma özelliğine de sahip.

Eğer kokusunun sonradan çevrenizdekileri rahatsız edeceğini düşünüyorsanız, tükettikten sonra önce dişlerinizi fırçalayın ardından da birkaç tane taze nane yaprağı çiğneyin.

Kilo vermek için salata nasıl tüketilir?

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren yağ yaktıran 5 yiyecek

Salataya konulduğunda kolay kilo verdiren, yağ yaktıran 5 yiyecek konusunu böyle özetledik. Şimdi gelelim salatanın nasıl tüketileceği konusuna.

İçeriğinde yağ yakmaya yardımcı, metabolizma hızlandıran besinler bulunan salatalar kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmez besin kaynaklarından elbette. Ama özellikle de salata sosu hazırlarken bazı ayrıntılara dikkat etmezseniz kilo vermek şöyle dursun tam tersine “ağırlaşabilirsiniz de”.

Salata hazırlarken kesinlikle piyasada satılan hazır soslardan kullanmayın. Bunların içindeki katkı maddeleri özellikle de şeker hem genel sağlığınıza hem de kilo verme sürecine olumsuz etki eder.

Bunun yerine salatanızı az miktarda zeytinyağı ve limon ile tatlandırabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.