Şekeri hayatınızdan çıkarmanın 10 yolu - BERSU EKİNCİ -

29 Mart 2018- Bersu Ekinci0
kapak.jpg

Artık duya duya ezberlediniz büyük olasılıkla: “Şeker zehirdir.” Gerçekten de ağzınıza attığınız ve yerken büyük zevk aldığınız, kısa süre sonra da bağımlısı olduğunuz şeker, kilo vermenizin de sağlıklı kiloda kalmanızın da önündeki en büyük engel. Deyim yerindeyse “dost gibi görünüp, sizi arkadan vuran” bir düşman şeker.  Bu yüzden hayatınızdan tamamıyla çıkarmanız gerekiyor.  Peki bunu nasıl yapılacak?  Derin bir nefes alın, size şekeri hayatınızdan çıkarmanın 10 yolu hakkında küçük ipuçları vereceğim şimdi. Elbette ilk adımları attığınızda kolay olmayacak, biraz zorlanacaksınız.  Ama inanın bana sonunda kazançlı çıkan siz olacaksınız. İşte şekeri hayatınızdan çıkarmanın 10 yolu ve işin güzel yanı sadece birkaç tanesi  bile mutlaka sizin de bu kötü alışkanlıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

İşte şekeri hayatınızdan çıkarmanın 10 yolu

1- Şekeri hayatınızdan çıkarmanın 10 yolu diyoruz ya, öncelikle ilk yapmanız gereken buzdolabınızdan, mutfağınızdan bütün şeker ve şeker ürünlerini uzaklaştırın.

2- Sadece şekeri değil, bal ya da yapay tatlandırıcıları da hayatınızdan çıkarın.

3– Şekeri hayatınızdan çıkarmanın 10 yolu konusunu okurken muhtemelen aklınızdan şu soru geçecek: “Şekersiz nasıl yaşarım!” Oysa bunun da çaresi var. Buzdolabınızdan çıkardığınız şeker ve şekerli yiyeceklerin yerine yeşil yapraklı sebzeler, lif içeren gıdalar, bedeninize sağlıklı yağlar almanızı sağlayacak besinleri koyun. Bütün bu gıdalar kan şekeri dengenizi koruyacağı için bir daha şeker yemeğe ihtiyaç duymayacaksınız.

4- Mutfağınızdan çıkarıp attığınız şeker ya da şekerli gıdaları “özlememeniz” için bir ipucu vereceğim şimdi size. Limonlu suyunuzu yanınızdan ayırmayın. Ya da gün boyunca içeceğiniz suyun içine 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin. Canınız şekerli atıştırmalıklar istediğinde bu suyu yudumlayın.

5- Bütün bu önlemlere rağmen canınız hala şekerli gıdalar tüketmek istiyorsa, magnezyum ve bakır alımınızı artırın. Bu konuda beslenme danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

6- Eğer canınız gerçekten çikolata yemek istiyorsa, yiyin.   Ama yediğiniz çikolatanın bir küçük kareyi geçmemesine ve yüzde 70- 80 oranında kakao içeren bitter çikolata olmasına dikkat edin.

7-Bol miktarda şeker içeren meyve sularını bir daha mutfağınızın kapısından bile içeri sokmayın.

8- Salatanızın üzerine ekleyeceğiniz sosları hazır olarak almayın, evde sağlıklı malzemeler kullanarak kendiniz yapın. Çünkü hazır soslar şeker içerir.

9- Az miktarda şeker içeren meyveler tüketin. Neler mi olabilir bu meyveler, hemen sayalım: Yeşil elma ya da çilek, yaban mersini, şekerle vedalaşırken yiyebileceğiniz meyveler arasında önde gelenleri.

10- Özellikle sabah kahvaltısına dikkat edin. Günün bu en önemli öğününde protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Böylece kan şekeriniz dengede kalacaktır ve canınız gün içinde tatlı bir şeyler yemek istemeyecektir. Yumurta, avokado sabah protein ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz sağlıklı yiyecekler arasında.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.