Şekersiz içecekler gerçekten göründüğü kadar masum mu?

14 Ocak 2017- Bersu Ekinci0
the_energy___-wallpaper-960x600-e1484393153326.jpg

Kurtarıcı olarak sarıldığınız şekersiz içeceklerin (her türlü alkolsüz meşrubat) normal olanlardan daha sağlıklı olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Yanıldınız… Araştırmalar, bunu destekleyecek bir veriye ulaşmış değil…

 

Londra’daki Imperial College ve Brezilya’daki iki üniversitede (Pelotas ve Sao Paulo)
yürütülen son araştırmaya göre, yapay tatlandırıcı barındıran (diyet kola gibi) içeceklerin kilo verme üzerinde hiçbir etkisi yok.

Dahası, zararı var.

Açıklamaya çalışalım: Bu tip diyet içecekleri tüketenler, şeker almadıkları varsayımıyla gereğinden fazla yemek yeme eğilimine giriyor. Bu da, obezite riskini artırıyor.

Kanıt yok!

Araştırmayı yürüten Imperial College’dan uzmanlar şöyle diyor: “Muhtemelen gıda endüstrinin pazarlama teknikleri sayesinde diyet içeceklerin sağlığa yararlı olduğu, şekerli içecekler yerine şekersizlerin tercih edilmesi durumunda bunun, kilo vermeyi hızlandıracağına dair ortak kabul var. Ama biz bunu destekleyecek sağlam kanıt bulamadık.”

Brezilyalı araştırmacılar da gıda endüstrisinin fon sağladığı çalışmaların bu yüzden dikkatle incelenmesi gerektiğini savunuyor. Zira, genel kabulün ana nedenlerinden biri bu.

İşin bir de çevresel boyutu var: Araştırmaya göre sadece 1 litre şekersiz içecek üretebilmek için en az 150 litre su kullanılması gerekiyor. Üretimle ortaya çıkan kimyasallar ve katı atık miktarı da yüksek.

Endüstrinin aktörleriyse, bu ve benzeri araştırmalara tepki gösteriyor.

Obezite riskini artırıyor

Şekerli ve gazlı içecekler -buna sporcu içecekleri de dahil-, obezitenin en büyük nedenleri arasında gösteriliyor. Pek çok ülkede bu tip içeceklerden alınan vergiler, son yıllarda artırıldı. Firmalar da vergi yükünden kaçabilmek için üretim bantlarını şekersiz ürünlere açtı.

Şekersiz içecekler, dünyadaki alkolsüz içecek pazarının yüzde 25’ini oluşturuyor…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.