Selülit sorununu önleyen yöntemler - BERSU EKİNCİ -

11 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
ana-1.jpg

Eveeet! Kritik günlere geldik… Yakında havalar iyice ısınınca kendimizi plajlara atacağız. Sonra yüzme, güneşlenme, kumların üzerinde kitap okuma, aklınıza ne geliyorsa. Ama durun bir dakika! Bütün bunları hayal etmek güzel de ya o bacakları esir alan selülitleri ne yapacağız? Korkmayın, her şeyin bir çaresi var. Selülit sorununu önleyen yöntemler neler, sizi rahatsız eden bu görüntüyle nasıl başa çıkacaksınız bunları anlatacağım. Elbette bir anda sihirli değnek değmiş gibi selülitler ortadan kaybolmayacak ama en azından elimizdeki kaynakları sonuna kadar kullanmış olacaksınız. Gelin anlatayım şimdi selülit sorununu önleyen yöntemler neler.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Selülit fazla kiloya bakmaksınız bütün kadınlarla görülebilir. Yapılan istatistiklere göre kadınların yüzde 90’ı hayatlarının bir döneminde selülitle mücadele etmek zorunda kalıyor. Ama selülit sorununu önleyen yöntemler yardımıyla bu sorunla da başa çıkabiliriz. Nasıl mı? İşte böyle…

Antioksidan zengini bir beslenme tercih edin

Selülit sorununu önleyen yöntemler neler diye saymaya başladığımızda öne çıkan konu beslenme. Doğru beslenirsek hem var olan soruna olabildiğince etkili bir çözüm bulmuş oluruz hem de selülit oluşmasını önleriz. Bunun için de size antioksidan zengini yiyeceklerin ağırlıklı olduğu bir program önermek isterim. Antioksidanlar, cilt hücrelerine zarar veren serbest radikallerle savaşarak cildinizin, teninizin çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Antioksidan zengini yiyecekler arasında; böğürtlen, frambuaz, çilek sayılabilir. Bunun yanı sıra narenciye ürünleri gibi turuncu renkli sebze ve meyveler da antioksidan özellik taşır.

Sağlıklı yağları sofranızdan eksik etmeyin

Selülit sorununu önleyen yöntemler denilince beslenmeyle ilgili başka bir ayrıntıya daha sıra geldi. Doymuş yağları sofranızdan kaldırıp onun yerine sağlıklı Omega 3 içeren yağları yerleştirin. Omega 3 zengini yiyecekler arasında yağlı balıklar, keten tohumu, fındık ceviz gibi kuru yemişler sayılabilir.

Egzersiz yapmayı asla bırakmayın

Düzenli egzersiz hayati bir konudur, bunu sakın unutmayın. Egzersiz programını ihmal etmezseniz hem kilo verir ya da sağlıklı kiloda kalır hem de selülit gibi zor bir sorunla etkili şekilde mücadele edersiniz. İşte bu yüzden selülit önleyen yöntemler deyince bu maddeye de ayrı bir vurgu yapmak istedim. Egzersiz, kan dolaşımını düzenler ve teninizin altındaki kasları da yapılandırır.

Tehlikeli yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Selülit önleyen yöntemler konusunda önemli bir madde daha. Kendinizi zehirlemeyin! Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Sigara başta olmak üzere abartılı şekilde tüketilen kahve, alkol, işlenmiş yiyecekler sadece iç organlarınızı değil cildinizi de zararlı madde deposu haline getirir. İşte bu yüzden bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızı öneririm.

Su içmek hayattır, hatırladınız mı?

Her fırsatta tekrarladığım önemli bir konuya geldi sıra: Bol bol su için. Su gerçekten hayatın ta kendisidir. Kilo verme, kilo koruma başta olmak üzere cildinizin sağlıklı kalması ve bu sağlığı dışarı yansıtması açısından da yeterince su içmek önemlidir.

Selülit sorununu önleyen yöntemler, sırada bunlar da var

Selülit özellikle de kadınlar için gerçekten önemli bir sorun. Zorlu da olsa önlemenin ya da var olan selüliti azaltmanın yollarından biri de sofra tuzunu hayatınızdan çıkarmak. Rafine tuz, son derece asidiktir ve vücudunuzu susuz bırakır. Susuz kalmak da selülitin en önemli nedenlerinden biri. Ama elbette tuzun lezzetinden mahrum kalmayacaksınız. Klasik sofra tuzu yerine himalaya tuzunu deneyebilirsiniz.

Cildinize düzenli olarak masaj yapın

Selülit sorununu önleyen yöntemler arasında önemli bir tanesi de düzenli olarak masaj yapmak. Bitkisel yağlar ya da maskeler kullanarak kendi kendinize masaj yapabilir bu şekilde kan dolaşımını hızlandırıp selülit oluşumunun engellenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.