Sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba - BERSU EKİNCİ

6 Haziran 2018- Bersu Ekinci0
ana-5.jpg

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Evet öyle. Ayrıca lezzetli ve son derece de besleyici. Peki nedir bu sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba? Hem yapımı çok basit hem de faydaları bir anda sayılamayacak kadar çok. Neyse… Gelin sizi daha fazla bekletmeden anlatayım sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba nedir, neye yarar ve nasıl yapılır.

Sıcak günler için sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba

Aslında yaz mevsiminde bazı bölgelerimizde tüketilen soğuk çorbaları bilirsiniz. İşte bu da onlar gibi… Sıcak ve uzun yaz günlerinde hem bedeninizin susuz kalmasını önleyecek hem de sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olacak.

Gerekli malzemeler

 • 1 tane salatalık
  2 tane kereviz sapı
  2 su bardağı dolusu bebek ıspanak
  2 fincan fesleğen yaprağı
  2 yemek kaşığı limon suyu
  1 yemek kaşığı zeytin yağı
  Yarım fincan rezene
  1 su bardağı su
  Yarım fincan Hindistan cevizi sütü
  Bir tutam tuz

Hazırlanışı

Sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba hazırlarken öncelikle salatalığı soyun ve üç parçaya bölün. Sonra kereviz yapraklarını kesin. Ispanakları iyice temizleyip birkaç parçaya kesin. Sonra da bütün bu malzemeyi bir blender’a koyun. Blender’ı çalıştırın.  İşte sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba hazır!

Bu çorba, oda sıcaklığında tüketilebilir. Eğer daha soğuk içmek isterseniz buzdolabında bir ya da iki saat beklettikten sonra da tüketebilirsiniz.  Bu arada çorbanın bir de isteğe göre hazırlanabilen garnitürü de var. Yani bir başka deyişle çorbanızı biraz daha süsleyebilirsiniz.

Gelin onu da anlatayım.

 • Dilimlenmiş salatalık
  Fesleğen
  Kabak çekirdeği

Bütün bu malzemeyi kullanarak sindirim sistemini düzenleyen yazlık çorba servis tabağınızı süsleyebilirsiniz.

Hem sağlık hem lezzet

Şimdi de çorbanın yapımında kullanılan malzemeler hakkında bazı  hatırlatmalar yapayım.

 • Çorbanın ana maddelerinden biri olan salatalığın sağlık faydalarını daha önce de anlatmıştım. Salatalık, bol su içeren bir sebze. Aynı zamanda kalorisi çok düşük. Bu yüzden hem çok iyi bir ara öğün seçeneği hem de iyi bir sindirim sistemi düzenleyici. Bunların yanı sıra çok sayıda antioksidan içeren salatalık, DNA hücrelerini de koruma görevi üstleniyor.
 • Kerevize gelince… O da özellikle sindirim sisteminizi destekleyip düzenlemek istiyorsanız beslenme programınıza eklemeniz gereken sebzelerden biri.
 • Fesleğini zaten tanırsınız! Kokusu bir başka tadı bir başka. Ama sadece bu kadar değil. Fesleğen iltihap önleyici özelliğe de sahip.
 • Rezene ise kemiklerinizin güçlenmesine destek olur. Kalsiyum, fosfor ve K vitamini içeren rezene de bana göre diyetinize zaman zaman eklemeniz gereken besinlerden biri.

 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.