Siyah pirinç yiyerek kırışıklıklara veda edin! - BERSU EKİNCİ -

11 Eylül 2017- Bersu Ekinci0
siyah_pirinc.jpg

Türk ve dünya mutfağında geniş bir yer kaplayan beyaz pirinç popülaritesini kaybetmeye başladı. Yasak Pirinç adıyla da bilinen siyah pirinç hem kendine özgü  lezzetiyle hem de sağlık faydalarıyla dikkat çekiyor.

Siyah pirince ‘yasak pirinç’ adının verilmesiyle ilgili ilginç bir hikaye var. Antik Çin’de ömrü uzattığına inanılan ve yaşam pirinci olarak bilinen siyah pirinç kralların ve imparatorların pirinciydi, halkın tüketmesi yasaktı. Fakat bir gün siyah pirinç tarlalarında çalışan işçilerden biri tohumlardan çalıp, gizli bir yere eker.  Gizlice siyah pirinç ekip, yetiştiren işçinin yaptıkları Çin hükümdarının kulağına gidince imparator çok öfkelenir.  Bu olaydan sonra imparatorun tüm siyah pirinçleri toplayıp imha ettiği söylenir…

İçeriğinde bol miktarda antioksidan bulunduran siyah pirincin en belirgin özelliği ise yaşlanma etkileriyle mücadele etmesi. Eğer kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız mutfağınızda siyah pirince yer açmayı unutmayın!

Amerika’daki Louisiana State Üniversitesi bilim adamları, yaptıkları çalışmalar sonucunda 1 kaşık dolusu siyah pirincin, bir kaşık dolusu böğürtlen ve ya yaban mersini yemişinden daha fazla antosiyanin antioksidanı, lif ve e vitamini içerdiğini ortaya çıkardı. Üstelik  siyah pirinç bu meyvelere  oranla çok daha az miktarda şeker içeriyor!

Yaşlanmanın olumsuz etkilerini engelleyen ve kırışıklıkları azaltan siyah pirinç, aynı zamanda glütensiz bir besin olduğu için çölyak hastalarının da rahatlıkla tercih edebileceği bir besin.  Dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimini benimsemek isteyenlerin tercih ettiği temel gıdalar arasındaki siyah pirinç, gözler için de çok faydalı. Siyah pirincin içerdiği riboflavin adlı madde katarakt oluşumunu ve göz yorgunluğunu engelliyor.

Kemik, sinir dokusu ve kasların çalışması için önemli bir besin olan siyah pirinç, beyaz ve kahverengi pirinçten 2 kat daha fazla protein içerir. Siyah pirinç beyazına oranla daha fazla magnezyum içermesi nedeniyle kalp sağlığı için önemli bir kaynak oluşturuyor. Siyah pirinçte bol miktarda bulunan magnezyum ise,  hücrelerin enerji üretiminde de kritik bir rol oynayarak vücudun enerji düzeyini artırıyor. Çok yüksek besin değerine sahip olan siyah pirinç, magnezyum ve demir açısından zengin bir lif ve mineral deposudur.

Rengi nedeniyle şaşırtan bir besin olan siyah pirinç tamamen doğal ve katkısız bir besindir. Siyah pirince, koyu siyah-mor rengini ise içerdiği antosianinler, sianidin, 3-0-beta glukosit verir. Sağlık üzerinde şaşırtıcı ve kuvvetli etkileri olan siyah pirinç DNA hasarlarının azalmasında da son derece etkili.

Bir sonraki market alışverişinizde siyah pirinci listeye eklemeyi ve sağlıklı yemeklerde kullanmayı unutmayın!


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.