Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin

14 Aralık 2018- Bersu Ekinci
ana-1.jpg

Ne yaparsanız yapın, her geçen gün hatta her geçen dakika yaş alıyorsunuz. Konuya böyle girince gerçekle ani bir yüzleşme oldu farkındayım. Ama yaşamın bu gerçeğini başka türlü ifade etmenin yolu yok. Yine de bu gerçek, sizin gelip geçen zamana teslim olmanızı gerektirmiyor. Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin var çünkü. Elbette bu besinlerin de mucize yarattığını ileri sürecek değilim ama düzenli olarak tükettiğinizde gerçekten işe yaradıklarını ve yaş alsanız bile, sizi hem içeriden hem dışarıdan besleyen bu besinler sayesinde birçok yaşıtınızdan daha genç göründüğünüzü fark edeceksiniz. O zaman hemen başlıyorum sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin konusunu anlatmaya.

Karpuz cildinizi besler

Yaz mevsiminde karpuz yemeyi sever misiniz? Büyük olasılıkla seviyorsunuz. Hem karpuzun sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin arasında yer aldığını söylersem bu sevginiz daha da çoğalacak. Yaz mevsiminde vücudun ihtiyaç duyduğu hidrasyon için son derece faydalı bir meyve olan karpuz aynı zamanda likopen adıyla bilinen bir antioksidan deposu. Bu özelliği sayesinde de özellikle cildinizin genç görünmesinin en önemli yardımcılarından biri karpuz.

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin: Balık

Şimdi şöyle söyleyeyim. Bir insanın olduğundan daha yaşlı görünmesinin en önemli nedeni nedir? Bu cevabı birçok kişi bilir sanırım. Cildin kuruması. Kuruyan cilt de daha çabuk kırışır, yaşınızı gösterir hatta daha da kötüsü yaşınızı olduğundan büyük gösterir. İşte balığın sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin arasında yer almasının en önemli ayrıntısı da burada gizli.

Balıklar, başta somon balığı olmak üzere Omega 3 açısından son derece zengindir. İşte bu özelliği sayesinde de vücudunuza gerekli vitamin ve mineralleri sağladığı gibi cildinizin de yeteri kadar nemlenmesine yardımcı olur.

Yaban mersini

Devam edelim, sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin konusuna. Yaban mersininin metabolizma hızlandırma, yağ yakma ve kan şekerini dengeleme konusundaki faydalarını zaten biliyorduk. Şimdi bir de gençleştirme gibi bir faydası olduğunu görüyoruz. Eğer cildinizin ışıltılı, daha canlı görünmesini istiyorsanız günde bir avuç yaban mersini tüketmenizi öneririm. İçerdiği çok sayıda antioksidan sayesinde cildinizde yılların ortaya çıkardığı hasarları doğal biçimde gidermeye yardımcı olur, cildinizin daha sağlıklı ve elbette genç görünmesini sağlar.

Sızma zeytin yağı

Zeytin yağının hem sağlık hem kilo verme hem de kilo koruma konusunda ne kadar faydası olduğu artık çok iyi bilinen bir gerçek. Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin arasında yer almasının da önemli bir nedeni var. Öncelikle sızma zeytinyağının anti inflamatuar yani iltihap önleyici bir etkisi var. Şöyle hatırlatayım, eğer güneş altında fazla kalıp bundan zarar görmüşseniz biraz zeytinyağı, cildinizde meydana gelen hasarı düzeltmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra sızma zeytinyağının kanser ve kalp hastalıklarını önleme özelliği olduğunu da hatırlatmak isterim.

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin: Sebzeler

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin

Herkesin bildiği gibi sebzelerin içerdiği vitamin, mineral ve lifler sayesinde genel anlamda sağlıklı beslenme için çok büyük faydası var. Ama bu kadar değil. Sizi olduğunuzdan genç gösterecek 8 besin arasında her tür sebzenin yer almasının da bir nedeni var. Öncelikle sebzeler beta karoten açısından son derece zengindir. Bu da cildinizde meydana gelen özellikle de güneş nedeniyle oluşan hasarları önlemeye yardımcı olur. Kırışıklıklarla savaşan sebzeler sayesinde daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Domates

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin arasında domatese ayrı bir yer vermek istedim, çünkü bu besinin gerçekten üzerinde durmayı gerektiren özellikleri var. Eğer olduğunuzdan daha genç görünmek istiyorsanız, bu iş için satılan yaşlanma karşıtı ürünlere para dökmenize çok da gerek yok. Bir manava gidin ve biraz domates alın. Kesinlikle şaka değil bu söylediğim.

Domatesin sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin arasında yer almasının en önemli nedeni içerdiği likopen.  Aynı zamanda inme riskini de azaltan likopen, kelimenin tam anlamıyla bir cilt dostu.

Yapılan birçok araştırmanın gösterdiğine göre likopen cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Eğer domates başta olmak üzere likopen zengini besinleri düzenli olarak tüketirseniz cildinizdeki kırışıklıkların azaldığını da gözlemlemeniz mümkün.

Avokado

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin

Eğer siz de son zamanlarda bir avokado tutkunu olduysanız birazdan okuyacaklarınız hoşunuza gidecek. Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin arasında yer alan avokado, bol bol lif, potasyom ve yağ asitleri içeriyor. İşte bu yağ asitleri de cildinizin en büyük dostlarından biri. Bu yağ asitleri sadece cildinizde oluşan hasarları önlemekle kalmaz aynı zamanda bu tür hasarların oluşmasının önlemeye de yardımcı olur.

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin: Yeşil çay

Sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin

Cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesinin en büyük sırrı kolajen. İşte yeşil çay da bu yüzden sizi olduğunuzdan daha genç gösterecek 8 besin arasında yer alıyor.

Yeşil çay, aralarında polifenolün de yer aldığı çok sayıda antioksidan içeriyor. İşte bu polifenol de cildinizin kolajgen seviyesini engelleyip kırışıklıkları önlemeye yardımcı oluyor.