Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır?

2 Ekim 2019- Bersu Ekinci0
anakapak.jpg

Evet… Bir önemli konuyu daha masaya yatırmanın zamanı geldi. Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? Gelin bugün biraz da bu konu üzerinde duralım. Bildiğiniz gibi size zaman zaman smoothie tarifleri veriyorum ve bunları tüketmenin hem sağlık için hem de kilo verme konusunda faydalı olduğunu söylüyorum. Peki ya içtiğiniz her smoothie gerçekten de metabolizma hızlandırıp fazla kilolardan kurtarır mı? Üzgünüm, ama hayır! Tıpkı beslenme programı hazırlarken olduğu gibi smoothie konusunda da dikkatli ve bilinçli olmakta fayda var. O zaman gelin bakalım smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarını birlikte bulmaya çalışalım.

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? Seçimlere dikkat!

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır?

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusuna bu uyarıyla başlamak istiyorum: Dikkat etmek, hazırlanan smoothie’nin içine hangi besin kombinasyonlarının konulacağını bilmek gerek. Aksi halde detoks ya da kilo vermek için tükettiğinizi düşündüğünüz smoothie’ler bir “tehlikeye” dönüşebilir.

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? sorularına kısaca “smoothie hazırlamanın kurallarını iyi bilmek gerek” diye yanıtlayabilirim.

Peki neler bu kurallar? Gelin onlara da bir bakalım.

Şekerden elbette uzak durun!

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusuna en çok yapılan hatalardan birini vurgulayarak başlamak istiyorum.

Tokluk hissi, metabolizma hızlandırma, daha fazla yağ yakma için hazırlayıp tükettiğiniz smoothie’lerin içine sağlıklı sebze ve meyveler koyuyorsunuz. Buraya kadar tamam. Peki ya bilmeden kilo verme sürecini olumsuz etkileyecek, krema, şeker ya da gizli şeker içeren besinler ekliyorsanız? İşte o zaman smoothie amacına ulaşmayacak, siz gönül rahatlığıyla tüketirken kan şekeri dengenizi bozup kilo verme, kilo koruma sürecinizi sekteye uğratacak demektir.

Özetlemek gerekirse; hazırladığınız smoothie’nin içine kesinlikle şeker, krema, tatlandırıcı, sorbe gibi eklemeler yapmayın.

Smoothie’nizi meyve ile tatlandırın

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır?

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusunun en önemli ve en çok hata yapılan ayrıntılarından birine biraz da başka bir açıdan bakalım. Tamam, şeker ya da tatlandırıcı kullanmayacağız ama ya bunların yerine ne kullanmak gerek?

Bunun için de meyve tercih edilmeli. Her biri vitamin, mineral ve lif deposu olan portakal, ananas, mango hatta muz gibi meyveleri ya da Medine hurmasını tercih edebilirsiniz. Fakat burada da dikkatli olunması gereken nokta, tatladırmak için kullanılan meyvelerin miktarı. Örneğin, smoothie’nizin içine fazla miktarda muz koymamaya dikkat edin, yarım muzla yetinin. Çünkü muz, bütün faydalarına rağmen şeker oranı yüksek bir meyve.

Sebze ve meyve miktarı da önemli

Elbette sağlıklı smoothie’nizi hazırlarken sebze ve meyve kullanacaksınız. Ama özellikle meyve seçiminde dikkatli olun. “Nasıl olsa sağlıklı” diyerek beş çeşit meyveyi aynı anda eklerseniz bundan fayda yerine zarar görürsünüz. Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusunda önemli ayrıntılardan biri de bu.

Bu konuda bir başka önemli ayrıntı daha var. Bildiğiniz gibi en sağlıklı meyveler bile doğal şeker içerir. Eğer smoothie’ye eklediğiniz meyvelerin miktarını iyi ayarlamaz, birkaç tanesini aynı smoothie’ye eklerseniz, bu doğal şeker kan şekeri dengenizi bozar. Yani smoothie sizi uzun süre tok tutmak ve enerji vermek yerine, kan şekerinizin aniden düşmesine ve sizin de hem açlık krizi hem de düşen enerjiyle uğraşmanıza yol açar.

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusunda bu ayrıntılara önem veriyorum çünkü, bunlar en çok hata yapılan noktalar.

Sağlıklı bir smoothie’de neler olmalı?

Kilo vermek ve kilo korumak bir yana sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak smoothie’niz amacına ulaşması için kesinlikle yeteri kadar protein, lif ve faydalı yağlar içermeli.

Aslında bunu ayrı bir yazı konusu yapmıştım ama size kilo vermek ya da kilo korumak için smoothie’nin içine konulması gereken sebze, meyve ve baharatları bir kez daha hatırlatayım. Madem smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusunu anlatıyoruz küçük bir hatırlatma yapmakta da fayda var.

Kilo verdiren, yağ yaktıran smoothie için gerekli malzemeler

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır?

Yeşil çay ya da Matcha tozu: Her ikisinin de yağ yaktırma, metabolizma hızlandırma konusunda büyük etkisi var. Üstelik smoothie’ye farklı bir lezzet de katıyor.

Şeker oranı düşük meyveler: Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusunu anlatırken biraz önce smoothie’yi tatlandırmak için meyve kullanmanızı önermiştim. Ama özellikle de muz gibi şeker oranı yüksek meyveler konusunda dikkatli olmanızı hatırlatmıştım. Çilek, böğürtlen ya da yaban mersini gibi şeker oranı düşük meyveleri bu konuda daha rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik bu meyveler yağ yakma konusunda son derece etkili.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, brokoli bunlar arasında öne çıkanlar. İçerdikleri lifler sayesinde hem uzun süre tokluk hissi sağlar hem de sindirim sisteminin çok daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Yağ yaktıran baharatlar: Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusuna devam edelim. Hem smoothie’nizin lezzetini artırmak hem de yağ yakımını hızlandırmak için smoothie’nize tarçın, zencefil gibi baharatlar ekleyebilirsiniz. Bunların metabolizma hızlandırma, özellikle de göbek eritme konusunda katkısı büyük.

Faydalı tohumlar: Yani? Chia tohumu, yulaf, keten tohumu smoothie’niz için sağlıklı seçimler.

Smoothie kilo verdirir mi? Zayıflatan smoothie nasıl yapılır? konusunda söylemek istediklerim şimdilik bu kadar. Tabii bu konuda başka bir önemli ayrıntıyı atlamak da olmaz. Smoothie’nizi hazır almak yerine, doğru ve bilinçli bir şekilde seçeceğiniz malzemelerle kendiniz hazırlayın. Hem kilonuzun hem de sağlığınızın kontrolü tamamen sizin elinizde olur.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.