Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler - BERSU EKİNCİ -

14 Aralık 2020- Bersu Ekinci0
soğuk.jpg

Burnunuz tıkalı ya da durmadan akıyor, biraz boğaz ağrısı.. Üstelik arada hapşırıyorsunuz… Tabii günümüz koşullarında aklınıza ilk gelen koronavirüs oluyor ama hemen panik yapmayın. Bütün bunlar bildiğimiz soğuk algınlığı belirtisi de olabilir. Böyle bir sorununuz olduğunda klasik tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz elbette. Ama gelin ben bugün size soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler hakkında bazı ipuçları vereyim. Bunları tüketerek hem kendinizi soğuk algınlığından korursunuz hem de yakalandığınızda daha çabuk iyileşirsiniz. Haydi bir bakalım soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler hangileri ve sağlığa nasıl olumlu etkileri var.

Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler

Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler

Biliyoruz ki sadece kilo vermek ya da kilo korumak için değil, genel anlamda sağlıklı olmak için de doğru beslenme çok önemli. Vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri alırsanız, bağışıklık sisteminiz de olması gerektiği gibi sizi hastalıklardan korur. Ama diyelim ki bir soğuk algınlığına yakalandınız. Bunu geçirmek için ilaçlara sarılmadan önce beslenmenizi düzeltmenizi öneririm. Tıp karşıtı değilim elbette ama temiz ve akılcı beslenmenin de sağlığa etkilerini önemsiyorum.

Hemen başlıyorum soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler hakkında bildiğim püf noktalarını size de anlatmaya. İşte size anlatmak istediğim yiyecekler.

Sardalya balığı: Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler konusuna bu besleyici balıkla başlamak istiyorum. Yağlı balıklar, Omega 3 almak için önemli bir kaynak. Sözün burasında Omega 3’ü vücudun kendisinin üretemediğini, bu yüzden bunları içeren yiyecekler tüketmek gerektiğini hatırlatayım. Omega 3, kalp sağlığına olumlu katkı sağladığı gibi vücutta iltihaplanmayı da önler. Yapılan tıbbi araştırmaların sonuçlarına göre Omega 3, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Peki neden ton balığı ya da somon gibi diğer sağlıklı yağ içeren balıkları değil de sardalya balığını önerdim? Elbette ton ve somon balığı da iyi birer Omega 3 kaynağı. Ama araştırmalara göre sardalya, “mevkidaşlarından” daha fazla miktarda Omega 3 içeriyor. İşte bu yüzden.

Sarı dolmalık biber: Öteden beri soğuk algınlığına yakalandığınızda hemen C vitamini alırsınız, değil mi? Bunun için başvurduğunuz kaynaklar genellikle narenciye ürünleri olur. Peki ya sarı renkli dolmalık biberin de iyi bir C vitamini kaynağı olduğunu biliyor musunuz? Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler konusunda size anlatmak istediğim püf noktalarından biri de bu işte. Bu arada size başka bir ayrıntı daha anlatayım: Aslında C vitamini sizin soğuk algınlığına yakalanmanızı engellemez ama bunun ortaya çıkardığı semptomları hafifletir. Fakat öte yandan araştırmaların ortaya koyduğuna göre C vitamini özellikle de yaşlı insanların, tütün ürünü kullananların, sporcuların ve çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmesi açısından gerekli.

Mantar: Gelelim soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler konusunda bir başkasına, yani mantara. B vitamini açısından zengin olan mantar aynı zamanda selenyum ve yüksek oranda antioksidanlar da içerir. Buna ek olarak mantarın antiviral etkileri de vardır. Dolayısıyla mantar tüketmek, enfeksiyonla savaşan vücut hücrelerini güçlendirir. Bu arada yeri gelmişken selenyum mineralinin grip semptomlarını azalttığını, mantarın içerdiği niyasin ve tiyaminin de bağışıklık sistemini güçlü tuttuğunu söylemeliyim.

En klasik yöntemler

Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler

Narenciye ürünleri: Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler konusunda aslında pek de ‘sürpriz’ olmayan bölüme geldik şimdi. Biraz önce de belirtmiştim. Özellikle portakal ve greyfurt gibi meyveler içerdikleri bol C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olur. İşte sözün burasında bu konuda bilmeniz gereken başka bir ayrıntıyı da hatırlatmam gerek. Narenciye ürünlerinin kabuğunu da bu konuda yabana atmayın. Bu kabuğun içerdiği limonen adı verilen madde özellikle bronşite karşı etkili.

Tavuk suyuna çorba: Hafif bir soğuk algınlığı geçirdiğinizde anneniz size ne pişirir ilk olarak? Tavuk suyuna çorba, değil mi? Peki neden? Şöyle anlatayım: Tavuk suyunun enfeksiyonları yok edici özelliği var çünkü. Sıcaklığı da üst solunum yollarını rahatlatıyor. İşte soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler konusunda yer vermek istediğim ama aslında birçok kişi için pek de sürpriz olmayan yiyeceklerden biri de bu.

Zencefil: Soğuk algınlığıyla mücadele eden yiyecekler konusunda şimdi bir baharata geldi sıra. Kilo verme sürecinde, yağ yakma konusunda da etkili olduğunu belirttiğim zencefil. Aslına bunca şaşırtıcı bir durum yok. Çünkü zencefil, yaklaşık iki bin yıldır Doğu tıbbının faydalandığı bir baharat. Özellikle de limon ve doğal bal ile karıştırılıp tüketildiğinde hem soğuk algınlığı semptomlarını azaltıyor hem de mide bulantısı gibi sorunları engelliyor.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.