Somon balığının sağlık faydaları ve nefis bir tarif - BERSU EKİNCİ

4 Temmuz 2018- Bersu Ekinci0
balik.jpg

Gelin bugün lezzetli bir akşam yemeği yapalım, ne dersiniz? Hem kilo verme ve kilo korumaya olumlu etkileri olan hem de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlar içeren somon balığı ile kendimize kelimenin tam anlamıyla bir ziyafet çekelim. Bugün gündemimizi tek bir cümleyle özetleyebilirim: Ton balığının sağlık faydaları ve nefis bir tarif. Bu ziyafetin “baş konuğu” kilo vermeye yardımcı olmaktan kan basıncını düzenlemeye kadar birçok faydası olan somon balığı. “Konuk” dediysem lafın gelişi elbette. Bu vitamin kaynağını tüketip bedenimiz için sayısız faydasından yararlanacağız. Hazırsanız eğer başlıyorum somon balığının sağlık faydaları ve nefis bir tarif konusunda bildiklerimi anlatmaya.

Somon balığının sağlık faydaları

Konuya başlamadan önce kısaca somon balığının sağlık faydalarını anlatmak istiyorum.

Şöyle sözü fazla uzatmadan maddeler halinde sıralayayım somon balığının nelere iyi geldiğini, neden somon balığı tüketmemiz gerektiğini. Özellikle de kilo verme ya da kilo koruma gibi bir amacımız varsa.

1- Somon balığı zengin bir protein kaynağıdır
2– Hep söylediğim gibi sağlıklı yağlar barındırır. Özellikle de Omega 3 yağ asitleri konusunda pek az yiyecek somon balığıyla yarışabilir.
3- Somon balığı bol bol B12 vitamini içerir. Bu da kalp hastalıklarının önlenmesinde çok önemli bir ayrıntı.
4- Beslenme programınıza düzenli aralıklarla somon balığı eklerseniz mide, kolon ve pankreas ve kan kanserine yakalanma riskiniz azalır.
5– Kan basıncını dengeler, yüksek tansiyonu önler.
6- Göz sağlığı için yararlıdır. Göz kuruluğu ve göz yorgunlugunu önlemeye yardımcı olur.
7- Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
8– Konsanstrasyonu ve hafıza gücünü artırır.

Somon balığının sağlık faydaları ve nefis bir tarif konusunu anlatmaya böyle biraz uzun bir giriş yaptıktan sonra sıra geldi işin lezzetli kısmına. Yani somon balığıyla hazırlanan lezzetli yemeğe.

Önce gerekli malzemeler (2 kişilik)

2 adet somon fileto
1 tane küçük limon
Yarım karnıbahar
Kara biber
Bir tutam Himalaya tuzu

Hazırlanışı

  • Önce somon filetolarını bir tepsiye yaydığınız pişirme kağıdının üzerine yerleştirin.
  • Limonu dört eşit parça halinde kesin. İsteğinize göre bir ya da iki parçasını somon filetoların üzerine iyice sıkın.
  • Şimdi de sıra geldi yine dilediğiniz miktarda Himalaya tuzu ve karabiberi limon suyuna bulanan somon filetoların üzerine serpmeye.
  • Daha tepsiyi önceden 200 dereceye ısıttığınız fırına yerleştirin ve 15 dakika kadar pişirin.
  • Bu arada somon balığı yemeğinizin garnitürü olan karnıbaharı hazırlayalım.
  • Yıkayıp hazırladığınız yarım karnıbaharı blender’a yerleştirip işlemden geçirin. Yani bir başka deyişle blender’dan çıkan karnıbaharınız bir pirinç görünümüne bürünecek.
  • Sonra bir tavaya az miktarda zeytin yağı dökün biraz da sarımsak ekleyin ve blender’dan çıkardığınız karnıbaharı tavada biraz Himalaya tuzu, biraz kara biber ve su ekleyerek soteleyin. Bu işlem aşağı yukarı 5 dakikanızı alacaktır.
  • Bu arada somon balığınız fırında pişti bile. Bir servis tabağına alıp yanına da hazırladığınız karnıbahar garnitürünü ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Tarif ile ilgili ipuçları

Eğer dilerseniz dört parçaya bölüp ikisini kullandığınız limonun geri kalan parçalarıyla karnıbahar garnitürünü lezzetlendirebilirsiniz. Nasıl? Kolay değil mi?

Bugün size somon balığının sağlık faydaları ve nefis bir tarif hakkında ipuçları verdim. Bence bu sağlık kaynağı bir deneyin, büyük olasılıkla memnun kalacaksınız.

Afiyet olsun.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.