Spor yapmadan kilo vermenin yolları - BERSU EKİNCİ -

16 Ocak 2019- Bersu Ekinci2
ANAS.jpg

Sözün başında söylemem gerek, düzenli olarak spor yapmak sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmek için de gerekli.  Ama eğer hayat koşulları sizi bunun aksine zorluyorsa spor yapmadan kilo vermenin yolları da var. Bazen çok çalıştığınız için bazen de evinizle, çocuklarınızla ilgili sorumluluklarınızı yerine getirmek için spor yapmaya vaktiniz kalmıyor olabilir. Özen göstereceğiniz birkaç küçük ayrıntı ile spor yapmadan da fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Gelin bakalım spor yapmadan kilo vermenin yolları neler….

TV karşısında yemek yemeyin

Spor yapmadan kilo vermenin yolları deyince öncelikle bunu söylemem gerek. Kesinlikle elinize cep telefonunuzu alıp sosyal medyada gezinerek ya da TV karşısında sevdiğiniz diziyi izleyerek yemek yemeyin. Bunu yaparsanız, ne yediğinizin farkına bile varmadan bütün dikkatinizi önünüzden akıp giden görüntülere yöneltirsiniz. Sonuçta da neyi ne kadar yediğinizin farkına bile varamazsınız.  Büyük olasılıkla fazla yiyecek tüketebilirsiniz. O yüzden yemeğinizi yerken bütün dikkatiniz tabağınızda olsun.

Spor yapmadan kilo vermenin yolları: Tabaklarınızı küçültün

Hazır “dikkatinizi tabağınıza verin” demişken biraz da bu konudan söz edelim. Spor yapmadan kilo vermenin yolları konusunda üzerinde durmak istediğim bir önemli madde de bu. Yemek yediğiniz tabakları küçültün. Size sofradan aç kalkmanızı söylemiyorum elbette. Ama eğer küçük tabak kullanırsanız porsiyon kontrolü yapmanız daha kolay olur. Büyük tabak daha çok ve gereksiz miktarda yiyecek tükettiğiniz anlamına gelir unutmayın.

Kaliteli proteinler ve lifli besinler tüketin

Spor yapmadan kilo vermenin yolları konusunda konuşmaya devam edelim. Peki sağlıklı biçimde kilo vermek için hangi besinleri tüketmemiz gerekir? Elbette kilo vermek, metabolizmayı hızlandırmak ve daha çok yağ yakmak için kaliteli besinler tüketeceğiz. Bol bol protein ve lifli besinlere soframızda yer vermek fazla kilolardan sağlıklı biçimde kurtulmamızı sağlar.

Aceleyle yemek yemeyin

Bu da önemli bir ayrıntı. Özellikle de spor yapmadan kilo vermenin yolları hakkında konuşurken bu ayrıntıyı atlamak olmaz. Yiyeceklerinizi uzun uzun çiğneyerek yavaşça yiyin. Böylece hem beyninizin “tokluk” sinyalini daha az yiyerek almasını sağlarsınız hem de tükettiğiniz besinlerin tadına daha fazla varırsınız.

Bol bol su için

Aslında bunu sadece kilo vermek isteyenlerin değil herkesin yapması gerekiyor. Bol su içmek öncelikle tokluk hissi sağlar. İkinci olarak bedeninizi toksinlerden temizler. Metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını artırmak da cabası. Özetle spor yapmadan kilo vermenin yolları arasında en önemlilerden biri su içmek.

Şekerden uzak durun

Su içmek deyince sakın “suyun yerini tutar” diyerek piyasada satılan ambalajlı ve asitli içeceklere, meyve sularına yönelmeyin. Bunlar her ne kadar üzerinde “diyet” ibaresi taşısa da gizli ve zararlı şeker içerir. Sadece gizli değil açık açık şeker içerdiği bilinen yiyeceklerden ve içeceklerden de uzak durun. Şeker sadece kilo vermenizi engellemekle kalmaz aynı zamanda sağlığınızı da olumsuz etkiler. Spor yapmadan kilo vermenin yolları arasında en önemlilerden biri de bu.

Düzenli uyku alışkanları geliştirin

Spor yapmadan kilo vermenin yolları arasında bir önemli madde daha. Gece belli bir saatte yatıp sabah de erken kalkın. Geceleri kaliteli bir uyku uyuyamazsanız bu stres hormonu da denilen kortizol hormonunun seviyesini yükseltir. Bu hormonun yükselmesi de kilo vermenizi engeller. Bu yüzden gece uykunuzdan feragat etmemeye çalışın.

Spor yapmadan kilo vermenin yolları kısaca böyle. Ama tekrar etmem gerekir ki en sağlıklısı hem düzenli beslenmek hem de size uygun bir egzersiz programını uygulamaktır. Çok zorunlu kalmadığınız sürece hem kilo verme hem de kilo koruma sürecinde egzersizi en azından yürüyüşü ihmal etmeyin.


orum

 • Ebru

  15 Nisan 2020 at 15:25

  Merhabalar,

  Öncelikle emeğinize sağlık. Birçoğumuz virüse karşı tedbir amaçlı evlerde olduğumuz şu günlerde yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmezsek kilo alabiliriz. Bu nedenle hem beslenmemize dikkat ederek hem de düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolü yapabiliriz. Sağlıklı beslenme tüyolarından oluşan yazımı izniniz olursa okumanız için ben de sizinle paylaşmayı çok isterim.

  Güzel okumalar dilerim,
  sağlıkla kalın.

  Reply

  • Bersu Ekinci

   17 Nisan 2020 at 08:31

   Ebru Hanım, nezaket ve inceliğiniz için çok teşekkür ederiz. Beslenme önceliklerimiz hayat akışımızın önemli bir parçası, kontrollü olmak değil kontrolü yaşam tarzımız haline getirmek bizleri tüm bu kilo verme ve kilo alma endişelerinden kurtaracaktır. Umarım hem yazılarımızla, hem bireysel danışmalarla ve gerek eğitimlerle bu yaşam tarzını nasıl oturtup sürdürülebilir hale getirdiğimizi anlatabilmişizdir. Sağlıkla kalın.

   Reply

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.